collapse

Автор Тема: CMR, TIR и други документи. Дебелости и тънкости при оформянето  (Прочетена 3373 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен kras

• Професионален шофьор
  • Публикации: 2288
  • Рейтинг: +50/-65
Аз помолих някой опитен, ама докато някой се накани, реших да пусна заглавието на темата и да споделиме кой какво може. По ЧМР съм отличник, но по ТИР не съм карал никога и идея си нямам кое как става. Просто на първия ми шеф кога се караше по ТИР му изтекла застраховката и релациите не предлолагаха да се прави нова, та карахме по ЧМР само.
Та моля за повече инфо що е ЧМР и ТИР, как се попълват, как не се попълват, T2L и Т1 също важни митнически документи, каква е разликата между двете и кое как става?
Аз бих отпочнал, но се опасявам, че вече близо 5 години как не ги правя тия документи и е редно да не съм пръв в даването на акъл.
Не бързайте да се впускате в големите писания,  в смисъл, че лека полека, от пост на пост нещата ще се кажат, дори ще провокира и повече въпроси, когато се поднася по малко информацията

Неактивен цецодебел

• Професионален шофьор
  • Публикации: 577
  • Рейтинг: +21/-0
Аз помолих някой опитен, ама докато някой се накани, реших да пусна заглавието на темата и да споделиме кой какво може. По ЧМР съм отличник, но по ТИР не съм карал никога и идея си нямам кое как става. Просто на първия ми шеф кога се караше по ТИР му изтекла застраховката и релациите не предлолагаха да се прави нова, та карахме по ЧМР само.
Та моля за повече инфо що е ЧМР и ТИР, как се попълват, как не се попълват, T2L и Т1 също важни митнически документи, каква е разликата между двете и кое как става?
Аз бих отпочнал, но се опасявам, че вече близо 5 години как не ги правя тия документи и е редно да не съм пръв в даването на акъл.
Не бързайте да се впускате в големите писания,  в смисъл, че лека полека, от пост на пост нещата ще се кажат, дори ще провокира и повече въпроси, когато се поднася по малко информацията
Краси писах близо час , и накрая с едно щтракване всичко се изпари мамка му   >:( Ще пиша друг път ,сорри
Карам бавно! Изчаквам пенсията !

Неактивен kras

• Професионален шофьор
Cntr+Z натискаш Цецо и всичко се връща както си е било.
Туу язък, иначе чак мен ме хвана яд....

Неактивен roshko

• Професионален шофьор
  • Публикации: 885
  • Рейтинг: +32/-15
А на Андроид-а какво натискаш? И на мен ми се е случвало десетки пъти... МНОГО е гадно...  ::) ::) ::)
As for the moral status of majority rule, it must be pointed out that it allows for A and B to band together to rip off C, C and A in turn joining to rip off B, and then B and C conspiring against A, and so on.

Неактивен driver1

• Професионален шофьор
  • **
  • Публикации: 193
  • Рейтинг: +39/-0
Абе и на мен...И понеже съм по пространните изказвания, направо се чувствам ограбен.  :(

Неактивен kras

• Професионален шофьор
А на Андроид-а какво натискаш? И на мен ми се е случвало десетки пъти... МНОГО е гадно...  ::) ::) ::)
На андроид пиша кратко и отговора се свежда до ДА и НЕ или малко повече. Аз за тва и на телефона си не знам потребителскто име и обикновено отговарям кратко на латиница и анонимно.
Вчера се зачетох да изкарам Мениджърска компетентност тук в Англия, ама курса е 1300+ паунда с изпита, само изпита е 140+, та май тоя вариант ще гледам. Намерих си учебник и диск. Досущ като нашия в БГ е, че и него го имам.. ама немам кога да ида на изпит в България, та май тук ще да е.

Та дайте малко по темата, белким ми помогне и на мен ;-)

Неактивен цецодебел

• Професионален шофьор
Такаа ! Айде пак !
С ТИР карнет съм работил последно преди поне 20 г. ,Но не вярвам нещо да се е променило .
Първо , получаваш  и го връщаш ( задължително ) приключен или не задействан ,защото гарантира ако не бъркам към 50000 швейцарски франка !
При задействане на карнета , трябва да имаш по 2 страници за всяка държава през която преминаваш !
Те са бяла и зелена , бялата късат на влизане и зелената на излизане , или обратно :-[ На отрязаците бият печатите и отразяват дали са те отваряли и промяна на пломбата !
На входна граница винаги казваш изходната ( на друга няма да те пуснат да излезеш)и я пишат в отрязъка .
Да кажем товариш София-Аман (Йордания ,не че ви го пожелавам в тия времена ,ама то по Европа с ТИР вече не се кара) Трябва да имаш 8 листа написани под индиго . Първия къса соф митница и задейства, втория на Капитана .След това пак бял на Капъ куле и зелен на изхода Гилве гюзлу ли беше не помня вече  . След това два за Сирия  и два за Йордания  едини я на входа и последния на обмитяваща митница в Аман .
Друго като се сетя пак ;)

Неактивен цецодебел

• Професионален шофьор
Cntr+Z натискаш Цецо и всичко се връща както си е било.
Туу язък, иначе чак мен ме хвана яд....
Къде е това бе Краси , аз имам само два Ctrl  ???

Неактивен driver1

• Професионален шофьор
  • **
  • Публикации: 193
  • Рейтинг: +39/-0
  Цецо, забравил си да насочиш вниманието към това, че по време на задействането на ТИР-карнета трябва да се отварят очите на четири да не би митничрят да е пропуснал да сложи печата си на някоя страница. На мен ми се е случвало и са големи ядове. Ако шофьора не присъства на самото задействане, при връчването на карнета трябва да го провери страница по страница.

Неактивен roshko

• Професионален шофьор
Валери, на мен па на приключване ми бяха не ударили един печат на Сежана, който да си призная не помня за какво точно беше, но парадокса се състоеше в това, че имаше всички нужни печати по карнетите, само без този на определеното за целта място. Са, да си призная, при тези процедури винаги съм действал на принципа има заяждане - има проблем, няма заяждане - няма проблем. Вероятно ще ме обвините , както и аз себе си в безхаберие, но - факт. Та... дават си ми документите любезно (не е имало каквито и да било "взимане-давания"), минавам си безпроблемно всички последващи пунктове, както си е по учебник и... ХОП - на Калотина казват немаш един печат. Малеееее... И са, ко!? Шефа бил дал 100 или 150 евра, долара, лева, знам ли... Не ми ги удържа, а и аз не намирам причина да ги удържи баш на мен. По-скоро да ги удържи на онаа дрисла на Сежана... Туй мои "Размисли и страсти"...
As for the moral status of majority rule, it must be pointed out that it allows for A and B to band together to rip off C, C and A in turn joining to rip off B, and then B and C conspiring against A, and so on.

Неактивен roshko

• Професионален шофьор
Къде е това бе Краси , аз имам само два Ctrl  ???

Така де, избираш си един от двата, който ти е по-удобен, натискаш го и го задържаш след което натискаш клавиша "Z",  комбинацията, която би трябвало да задейства командата "undo", ма досега не съм я пробал. Във повечето падащи менюта има подсказка за възможните клавишни комбинации... Както Ctrl+X, Ctrl+V, Ctrl+C. Дано съм бил достатъчно ясен!...

Неактивен kras

• Професионален шофьор
Точно така. Еспериментирай бе Цецо :)

Тир карнета е големия гявол. Дайте сега за малкия гявол ЧМР-то и моята любима графа 18 ;-)
Някой чел ли е CMR конвенцията впрочем. Ама как си трябва, а не по диагонал и през страница?

Неактивен цецодебел

• Професионален шофьор
  Цецо, забравил си да насочиш вниманието към това, че по време на задействането на ТИР-карнета трябва да се отварят очите на четири да не би митничрят да е пропуснал да сложи печата си на някоя страница. На мен ми се е случвало и са големи ядове. Ако шофьора не присъства на самото задействане, при връчването на карнета трябва да го провери страница по страница.

Е тук си прав ! Но когато решат да те връткат ( те тия държавички се знаят ) просто обърква една цифра на пломбата  и на оня на изходяща граница все едно че факс са му пуснали  ;D

Чрез Бърз отговор, можеш да използваш bulletin board код и усмивчици, както и при обикновен отговор.

Име: Ел. поща:
Потвърждение:

Кратки документални филми снимани от нас и други

Започната от krasФорум Видео клипове от професията

Отговора: 180
Прегледи: 31674
Последна публикация 04 Август 2016 год. 23:28 часа
от roshko
За налягането в гумите и други неща свързани с тях.

Започната от driver1Форум В гаража

Отговора: 26
Прегледи: 8015
Последна публикация 24 Юни 2015 год. 00:14 часа
от loshdancho
Цитати от други форуми, които ни харесват

Започната от krasФорум Европейски политики

Отговора: 4
Прегледи: 1482
Последна публикация 27 Януари 2016 год. 19:46 часа
от kras
Чл. 20 - Несъобразена скорост и други цинизми