collapse

Автор Тема: Трудов договор на 1 500 лв. за шофьор на камион в България  (Прочетена 2319 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен kras

• Професионален шофьор
  • Публикации: 2447

http://bepnews.com/trudov-dogovor-1500-lv-za-shofior-na-kamion-v-bulgaria/

Трудов договор на 1 500 лв. за шофьор на камион в България – гледната точка на един доволен служител

Екипът ни се стреми постоянно да публикува интересни и полезни материали за една от най-трудните и може би недооценени професии – професионален шофьор. Една от важните теми, която засягаме, е свързана с условията на труд и заплащане в бранша.
По този повод разговаряхме с г-н Николай Христов, международен шофьор на камион, познат сред колегите си с прякора Бриги Бичкията. Той ни даде една по-различна перспектива по отношение на заплащането в България. За разлика от много негови колеги, които се осигуряват на минимална заплата и получават пари „под масата”, той не се оплаква, защото транспортната фирма, в която работи, го осигурява на 1 500 лв.

„Почти 99% от трудовите договори в България са на минимална заплата. Колегите са свикнали толкова с тая цифра, че са я приели за константа. Само че не е невъзможно в трудовия договор да пише реалната сума, която се заплаща и това се случва. Сивото в бранша не е бетонна стена, а е като Берлинската, рано или късно пада и на дневен ред идва светлото от сивотата в бранша,” коментира Бриги.

За доказателство получихме дори и снимка, в която се вижда онази част от договора му, доказваща и казаното по-нагоре (поради законови ограничения, не можем да покажем пълна снимка на договора и името на фирмата)
Попитахме г-н Христов какво мисли по въпроса за колегите от бранша, които искат да получават по документи минимално възнаграждение, а останалото на ръка:

„Това произтича най-често от наложени запори. Проблемът е там, че икономията от осигуровки отива при работодателя, а не при работника и последния пак е ощетен,” смята той.

Фирмата, за която той работи е софийска и в нея работи на щат, получавайки и 27 евро командировки на ден. В края на месеца се връзват чисто 2 200 – 2 400 лева на т.нар. „прави курсове”, които той прибира в джоба си, без да се налага да слага магнити, без да има нужда да се осигурява на минимална заплата. Удръжките за осигуровки са по-високи, но „болничните и отпуската ми са платени”, уточнява г-н Христов.
По думите на Бриги „колегите бягат на запад именно заради по-доброто осигуряване и гаранцията, че ще получат заработените си пари.”

Г-н Христов коментира и фирмите, които обещават добри заплати, но в последствие правят удръжки и шофьорите получават значително по-малки суми:

„Такива удръжки няма, използват се за претекст да не ти плащат заработеното. Например – 10 000 км х 0.22 ст. = 2 200 лв. Да, но на някой не му се плаща и се започва – 50 евро глоба за закъснение или 100 евро за повреден товар, преразход на гориво и т.н. А трябва да се има предвид, че товарите имат застраховки,а горивото се следи с GPS. Преди две години почти всички фирми си позволяваха подобни „глоби”, но в момента почти никоя. Причината е, че няма шофьори.”

Попитахме г-н Христов и за мнението му по отношение на новите регулации в много западни държави, които забраняват да се прекарва седмичната почивка в кабината:

„Аз лично подкрепям тези нови правила, проблемът е, че наистина хотелите са кът. И честно казано, в момента ги нарушавам по тази причина.”

Към този проблем разбира се не може да се пропусне и липсата на достатъчно ТИР паркинги в Германия, в Белгия и в Холандия.

„Според мен тези държави не са готови (за тези регулации), но имат действащи синдикати, които не могат да подминат,” коментира Христов и допълва: „С други думи – не ни искат, но им трябваме.”

Благодарим г-н Николай Христов за споделеното мнение. Радваме се, че в нашата страна има и добри примери, които можем да споделим. Очакваме Вашите мнения и коментари по темата.

Неактивен kras

• Професионален шофьор
Аз се загледах в снимката и много добре се вижда, че договора е за 8 (с думи ОСЕМ) работни часа на ден.
Кой сега е преебан?
Как може да си доволен, като си сключил договор на 8 часа, а работиш 13?

Неактивен DID2018

• *
  • *
  • Default Avatar
  • Публикации: 4
Коя е тази фирма, да се кандидатирам и аз...

Неактивен kras

• Професионален шофьор
Остави фирмата, но това което знам, е че въпросния Бриги не е просто доволен шофьор, а доволен шофьор и заместник председател на една от браншовите организации, тая на Бат Крас.
Може би не случайно не я назовах по име, а по собственост. Егати!
И тоя ще ми представлява интереса на шофьора! Отдавна ми е на езика да го споделя, и все си викам, че не бива, не е уместно. Ама кво ще им пазя интерес. Ей тва са фактите!

Неактивен roshko

• Професионален шофьор
  • Публикации: 955
въпросния Бриги не е просто доволен шофьор, а доволен шофьор и заместник председател на една от браншовите организации, тая на Бат Крас.

Нещо си се объркАл! Динко беше заместник, ма се отказа...
As for the moral status of majority rule, it must be pointed out that it allows for A and B to band together to rip off C, C and A in turn joining to rip off B, and then B and C conspiring against A, and so on.

Неактивен kras

• Професионален шофьор
Виж, поинтересувай се, може и да не съм се съвсем объркал. Може и да бъркам термина, примерно да е съучредител.
Нейсе, по важно е какви хора са доволни от заплатата си. И такива хора утре трябва да разчиташ да ти помогнат.
А че Динко се е отказал от съпредседателския пост - ми не знаех, но не ми е чудно ако е така.

До България и назад...Не е същото като "До Чикаго и назад"

Започната от driver1Форум Български политики

Отговора: 24
Прегледи: 8332
Последна публикация 13 Септември 2016 год. 12:48 часа
от kras
Що е то "български шофьор"?

Започната от micyriФорум Професионални шофьори

Отговора: 45
Прегледи: 12277
Последна публикация 04 Октомври 2016 год. 20:13 часа
от kras