collapse

Автор Тема: СБПШ настоява за 1 300 лв. минимален осигурителен доход за проф. шофьори  (Прочетена 1208 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен kras

• Професионален шофьор
  • Публикации: 2328
  • Рейтинг: +50/-65
Още през месец август Сдружението на българските професионални шофьори (СБПШ) изложи публично исканията си за подобряване условията на труд и заплащане за шофьорите на камиони в България.
За BEPnews коментар по темата направи председателят на СБПШ, г-н Красимир Костадинов.

„Масово “Бизнесът” твърди, че дава 4000 лв. заплати, а няма кадри. Реално не е така, защото по трудов договор шофьорите се назначават на работна заплата 463 лв и 8 часово работно време, равностойно на заплащане на един общ работник в строителството“, посочва г-н Костадинов.

„Извънредните часове, чрез които по регламент 561 се разрешава да работим до 15 часа на ден, никой не ги заплаща и никъде не се упоменава и в трудовите договори. Много от международните шофьори ги осигуряват и на трета категория труд с разни техники от страна на работодателите, което е недопустимо за нашия бранш“, заявява още той.

По отношение на дигиталните тахографни карти, Костадинов уточнява, че цената им е абсолютно завишена като от години българските шофьори и превозвачи плащат най-скъпите дигитални тахо карти – „около 145 лв. с таксите, които се събират от СиБанк“. Председателят на СБПШ направи сравнение с цените в други държави, които варират от 19 паунда в Англия, 45 евро в Германия и „в другите държави цените са между 35 и 45 евро с доставка до адрес.“

Той критикува сериозно и практиката на много работодатели да „злоупотребяват“ с най-различни глоби, налагани на шофьорите, защото спестяват средства от застраховки“ например. Глобите се налагат за проблеми като спукани гуми и повреди по товарите, което не е задължително и в повечето случаи не е по вина на шофьорите.

Разбира се най-големият проблем е осигуряването на международните шофьори на минимална работна заплата.

„Това повече не се трае сред нас, защото, когато един международен шофьор се пенсионира, получава пенсия, върху която е бил осигуряван, а това е смешно и недопустимо“, казва Костадинов и допълва: „Един “Професионален шофьор” , затова е професионален, защото е изкарал много курсове, много подготовки, обучен е да превозва стотици тонове товар, включително и опасни и извънгабаритни товари, както и пътници.“

Затова СБПШ настоява за минимален осигурителен доход от 1 300 – 1 500 лв. плюс 40 евро командировъчни на ден за територията на Европейския съюз.

Също така трябва да се разрешат и проблемите, свързани със задължителната застраховка “Трудова злополука”, която работодателите трябва да издават на работниците си и покритието на тази застраховка.

Очакваме Вашите мнения и коментари!

=====
Преписах  го 1:1 от BEP news. (където смятам, че повечето от новините са фалшиви, но това си е мое мнение)

Неактивен driver1

• Професионален шофьор
  • Публикации: 216
  • Рейтинг: +39/-0
Е, това не ми прилича на новина, по-скоро на интервю. Пък и на възможност за въпросната организация да покаже, че съществува.
Те настоявали? Ми убуу. Настояванията сигурно ще принудят мошениците-работодатели да си го преместят в другия джеб...
Никой не иска да уври, че вината си е у нас. Щом се съгласяваме, ясно е, че ще се възползват.
Пък СБПШ нека си настояват...
Аз настоявам да спечеля от тотото!

Неактивен bennik

• **
  • **
  • Default Avatar
  • Публикации: 54
  • Рейтинг: +0/-0
  • Професионален шофьор
От известно време регулярно се появява някой работодател по новините да реве как дава по 4000лв заплата на шофьор, а желаещи за работа няма.Та как никой от тия журналя не се заинтересува от мнението и на обратната страна.Аджеба що така ,толкоз пари им дават ,а те не щат да  работят.Дават ли се наистина тези пари и изобщо ''Има ли нещо гнило в Дания'' пардон в сектора.Ей и в другата тема - Бригито го осигурявали на 1500, ама май само неговата фирма в България осигурява на тази ставка, но всичките ще кажат ,че и те осигуряват на толкова.

Неактивен kras

• Професионален шофьор
Е пак е нещо. От някъде се почва.
Аз тая новина я зная от оня ден. Динко ще ходи като представител на тоя съюз на среща с министръра на транспорта в понеделник. Работи, опитва се да промени нещата. Точно по тия въпроси ще говорят, за осигуровките. Трябва да е настоява по-настоятелно и нещата ще станат. Картите също са много скъпи, и може би само тук ще се промени нещо. Като се дадат примери за цени в Европа и джедаите ще клекнат. Мойта карта в Англия мисля я платих 32-33 паунда по спомен, което в левове е да речем 70 лв. Идва ми у дома безплатно и в плика има друг плик, в който безплатно да им върна старата. Цялата услуга става за 10-тина дни.

Аз при сегашното законодателство обаче не виждам как може да се промени нещо. Трябва тотална смяна на системата на заплащане и осигуровки. 1:1 като в Англия ако го направят, нещата ще са други. Вярвам, че и в Германия имат добър опит, както и в други страни. Но Англия като най-стар капитализъм са направили нещата така, че доходите да си ги гони самия работник. И колкото изкара, на това си плаща данък. А не на едно те осигуряват, друго получаваш.
Примерно, дори нищо да не се пипа - да се плаща осигуровка и данък и върху командировъчните - ето го решението.
Впрочем аз не разбрах, защо трябва да е точно 1300 лв осигурителния доход. Защо не например 2400, мен например по-голямата цифра ми приляга повече :)

Разбира се, акъл не мога да им давам, те са си организация, аз съм външен коментатор... квото напрвят все добре дошло.

Неактивен driver1

• Професионален шофьор
Динко, ако става дума за същие за когото си мисля е пич. Интелигентен човек. За мен е изненада, че се е захванал с тия банкетаджии. Но пък такива хора дават надежда, че нещо може и да се направи. Не знам, раздвоен съм...
А тази визита при министъра? Защо отгоре надолу, вместо обратното - да се пропагандира сред колегията, че нещата трябва да се променят първо сред тях.
Преди десетина години в Испания имаше национална стачка на шофьорите на камиони и собствениците на рибарски гемии заради цените на горивата. Скочиха като един и нямаше кораби излезли на риболов. В магазините прясната риба изчезна! В Испания това е драма. Товарният транспорт замря, а епизодичните опити за игнориране на стачката завършиха с няколко изпотрошени и изгорени камиона. Двама шофьори загинаха. Така се прави - с осъзнато единство, а не с банкети и убеждаване на министъра. Не той подписва договорите за минимална ставка. Пък и на министъра сега едва ли му е много до министерстването и може би ще се сбъдне желанието ти да си отиде...

Неактивен kras

• Професионален шофьор
Динко_ферари, така му е ника, Господин Иванов, отдавна не е влизал при нас, той беше от отцепниците заедно с мене и тебе от онзи форум..

Мисля, че министъра е нов, прочел за тях тук-там по интернет и фейсбук, поканил ги на среща.. това горе-долу разбрах. Като науча нещо повече ще пиша, макар че най-добре е от първа ръка информацията. Но тук аз не мога да направя нищо. Който иска влиза и пише.

Според мен министъра може да повлияе единствено на цената на дигикартите. Относно осигуровките - няма абсолютно никакъв шанс. Ще ги изслуша възпитано и ще обещае да поеме ангажимент. Толкова са му възможностите. Това е приоритет на НС, а там я станало нещо, я не. Те само с глупости се занимават. Кой купил ЧЕЗ и защо. Като че това ще ни оправи държавата.

Неактивен kras

• Професионален шофьор
Имах удоволствието миналата събота да се запозная най-после на живо с Бат Крас, председателя на това дружество, на гости при Динко, който е зам.председател. Дет се казва пиинахме, поприказвахме. Приятни хора.

А това им е сайта

sbps.eu

Неактивен driver1

• Професионален шофьор
Имах удоволствието миналата събота да се запозная най-после на живо с Бат Крас, председателя на това дружество, на гости при Динко, който е зам.председател. Дет се казва пиинахме, поприказвахме. Приятни хора.

А това им е сайта

sbps.eu

С това ли се ограничихте - хапването и пийването? Не, че е изненада де.  ;D

Неактивен kras

• Професионален шофьор
Ами за тази съботна вечер да. Все пак аз не съм част от СБПШ и не мога да се ангажирам с техни дела. Бях поканен да се запознаем вече на живо с Бат Крас. Също поговорихме и малко по шофьорските дела, естествено, но техните възгледи бяха твърде различни от моите и дотам.
Аз имах много аргументирани предложения за тях, както и стратегии за действие, но те си преценявят. Предлагам, не се приема, аргументирам се с калкулатора, не се приема, ха наздраве тогава!

Просто те си имат друг подход и това е.

Неактивен driver1

• Професионален шофьор

Просто те си имат друг подход и това е.

Разбрах за "подхода" им. В групата на т.нар. бат Крас се дискутираше работата на различни Синдикати и професионални сдружения в чужбина. Понеже мисля, че съм от малкото колеги, членуващ в чуждестранен синдикат, споделих някои впечатления, съответно и сравнения с българските такива. В резултат, тихомълком бях елиминиран, а имах какво да кажа. Малко в стила на таксиметържията се получи...
Майната му, аз моето съм си го взел.  Но се ядосвам на периодичния си ентусиазъм да споделя лично видяното с хора, които смятат, че знаят всичко.
Абе...банкети да има. Както би рекъл Райбераста - ха наздраве! ;)

Неактивен bennik

• **
  • **
  • Default Avatar
  • Публикации: 54
  • Рейтинг: +0/-0
  • Професионален шофьор
Съдейки от изказванията ви да предполагаме ли,че са просто още една ''пиявица'' в шофьорската вена,или все пак искат някои добри неща за шофьора  с цената на парче от баницата.Макар ,че то е пак същото.

Неактивен roshko

• Професионален шофьор
  • Публикации: 904
  • Рейтинг: +32/-15
Проблемът на българските сдружения от всякакъв вид, са съдружниците и нищо друго. С такъф мат'рял - толкоз...
Кога говориш - "Ай млЪкни, много говориш!". Га не говориш - "Ееее ти нищо не правиш, а само искаш...". Как да правиш нещо за хора, които не знаят какво искат или не са готови да жертват нещо малко за нещо по-голямо!? Няма угодия!...
As for the moral status of majority rule, it must be pointed out that it allows for A and B to band together to rip off C, C and A in turn joining to rip off B, and then B and C conspiring against A, and so on.

Неактивен kras

• Професионален шофьор
Съдейки от изказванията ви да предполагаме ли,че са просто още една ''пиявица'' в шофьорската вена,или все пак искат някои добри неща за шофьора  с цената на парче от баницата.Макар ,че то е пак същото.

Според мен и двете твърдения не са съвсем точни. Виждаме всички, че имат желание да се промени нещо. За съжаление не знаят как да го постигнат. Няма как да са пиявици, пиявицата само тегли. Тия дават услуга, имат цена, който иска плаща и ползва. То по тая логика и застрахователите са пиявици, ама при катастрофа първо за застраховка мислиш.
Парче от баница, ако правилно разбирам внушението - също може да се изключи. Никой няма да си дели баницата с група шофьори.

Аз разгледжам тяхната дейност по две направления - синдикат за подпомагане на членовете си, където се справят много добре предполагам; и опити да се въздейства на икономическата обстановка, където, уви, нито имат знания, нито опит.

По отношение на "матряла". Да така е донякъде. Динко обаче е пич, бори се и му сече пипето, но като че ли другите му тежат. Бат Крас не мога да го преценя на базата на 3-4 часа разговор, дет се казва не съм говорил и само с него. Обаче имаше един техен човек, да не му споменавам името... тоя изкърти тъпомера. В един момент се опитах да го игнорирам, но той и наглееше на тва отгоре. Много държеше да ме поучи по много въпроси, беше от тези шофьори, дето разбират от всичко и друго мнение не търпят.

Като цяло впечатленията ми са по-скоро позитивни, и вярвам, че като синдикат ще вършат работа. Просто им трябват повече членска маса, а масата има нужда от тях.

Но за промените съм силно скептичен, по начина по който се опитват да направят нещата. Та тази статия по-скоро ми прилича на ПР за набиране на членска маса, не че толкова ще променят закона.

Чрез Бърз отговор, можеш да използваш bulletin board код и усмивчици, както и при обикновен отговор.

Име: Ел. поща:
Потвърждение:

Шофьори на тежкотоварни превозни средства за постоянна работа в Ливърпул, Велико

Започната от Emo_GerasimovФорум Работа

Отговора: 62
Прегледи: 14933
Последна публикация 02 Февруари 2016 год. 14:21 часа
от Emo_Gerasimov
РАЗСЛЕДВАНЕ НА NOVA: Фирми принуждават шофьори да карат без почивка

Започната от krasФорум Новини за камиони и коли

Отговора: 1
Прегледи: 2452
Последна публикация 10 Февруари 2018 год. 10:19 часа
от Fabiannut
Агенции за професионални шофьори и персонал в транспорта. Има ли почва у нас?

Започната от krasФорум Работа

Отговора: 59
Прегледи: 11474
Последна публикация 30 Август 2016 год. 12:18 часа
от todorgyurev
Само за колеги шофьори - представи своя бизнес!

Отговора: 0
Прегледи: 1651
Последна публикация 14 Февруари 2017 год. 20:14 часа
от kras
Депутати предлагат ограничения за новите шофьори

Отговора: 5
Прегледи: 2226
Последна публикация 15 Април 2016 год. 10:29 часа
от kras
Набираме шофьори HGV Клас 1, C+E в Престън, Англия.

Започната от Emo_GerasimovФорум Работа

Отговора: 80
Прегледи: 15634
Последна публикация 12 Май 2018 год. 19:31 часа
от roshko
Международни шофьори – 1800-2300 EUR заплата

Започната от TWM LtdФорум Работа

Отговора: 7
Прегледи: 2359
Последна публикация 28 Февруари 2018 год. 11:18 часа
от kras
Фирма търси шофьори с опит C+E