Автор Тема: Въпрос за почивки  (Прочетена 2444 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Kolevski

• *
  • *
  • Default Avatar
  • Публикации: 5
Въпрос за почивки
« -: 30 Март 2018 год. 17:41 часа »
Здравейте,колеги !
Пущам моята тема в този раздел,но ако не е правилния,моля админа да я премести.
Та да изложа темата и въпроса си.
Работя във Великобритания.Тази седмица смених агенцията с която работя и сега карам сметоизвозващ(-----------чийски) ;) :Dкамион .Карам с тахо(което е странно за мен предвид вида на шофирането,но това е друга тема) и ме убеждават,че трябва да правя само 15 минути  почивка на 6 часа работа !? Не мога да си го обясня,не се връзва с нищо. Аз си правя пак 45 минути ,защото като се върна пак на "пътя" като ме спрат никой няма да пита какво съм карал ,а ще ми четат разпечатката.
Някой има ли някаква идея по този казус ?
Благодаря !

Kkk

• Гост
Re: Въпрос за почивки
« Отговор #1 -: 01 Април 2018 год. 00:23 часа »
Da. mojesh da karash s 15 minuti pochivka v 6 chasa rabota. Taka e po novomu. Pravil sym experiment. 8 h raboten den s 15 min.pauza. nqma narushenie na kartata.

Неактивен roshko

• Професионален шофьор
  • Публикации: 959
« Отговор #2 -: 01 Април 2018 год. 23:56 часа »
15 минути ако бачкаш до 6 часа, 30мин ако от 6 до 9 и 45мин за над 9 часа. Тези дни и мен ме мъчи този въпрос. А именно - ако бачкам 5 часа и след тях направя 45 минути, мога ли да бачкам още 8 напр., без почивка!? Така излиза по регламента. Не на всеки 6, а така, както съм описал горе и както го пише в документа...

П.П. Онуй на шльокавица, де е написано, е минало между капките, според мен.
As for the moral status of majority rule, it must be pointed out that it allows for A and B to band together to rip off C, C and A in turn joining to rip off B, and then B and C conspiring against A, and so on.

Неактивен Kolevski

• *
  • *
  • Default Avatar
« Отговор #3 -: 02 Април 2018 год. 01:02 часа »
Благодаря ,колеги,че взехте отношение по моя проблем и ви благодаря за оговорите.
Kkk,кое е новото и може ли да го прочетем от някъде ?
Пък и нали тахографа почва да пищи на 4 часа и15 минути !
Roshko,и аз размишлявам по разни варианти като : първо - не знам колко часа ще работя (по-малко от 6 или повече),за да преценя каква почивка да направя 15 или 30 минути ? второ - дали всичко това е нормативно уредено ?
И си мисля,че след 5 часа с 45 минути почивка няма да можеш още 8 часа да караш  :D

Само да допълня - един ден карах 4 часа и 32 минути преди почивката и на другия ден от транспортния отдел ми връчиха писмено предупреждение за   £ 100 глоба.

Неактивен roshko

• Професионален шофьор
« Отговор #4 -: 02 Април 2018 год. 13:46 часа »
Roshko,и аз размишлявам по разни варианти като : първо - не знам колко часа ще работя (по-малко от 6 или повече),за да преценя каква почивка да направя 15 или 30 минути ? второ - дали всичко това е нормативно уредено ?
И си мисля,че след 5 часа с 45 минути почивка няма да можеш още 8 часа да караш  :D

Дай да уточним! Правилата за управление и почивки са регламентирани в 561. Тук говорим за работен ден. Шофьорската работа не е само каране, може да е цял ден товарене или разтоварване. Може би трябва да си коригираш въпроса, за да може да ти се отговори максимално коректно.
От друга страна (казват, че утрото било по-мъдро от вечерта) намерих по-точен начин за тълкуването на правилото за работното време: Не можеш да работиш повече от 6 часа без да имаш 15 мин. повече от 9ч без 30 мин почивка и... 45мин за ненам си колко... Бе, много неразбираемо е написано! Та ето защо и Ккк не е имал проблем, макар, че това за 30-те мин. на 6-тия час все още си е закон Божи в главите на Острова...
As for the moral status of majority rule, it must be pointed out that it allows for A and B to band together to rip off C, C and A in turn joining to rip off B, and then B and C conspiring against A, and so on.

Неактивен цецодебел

• Професионален шофьор
  • Публикации: 578
« Отговор #5 -: 02 Април 2018 год. 19:41 часа »
макар, че това за 30-те мин. на 6-тия час все още си е закон Божи в главите на Острова...
;D ;D ;D
Карам бавно! Изчаквам пенсията !

Неактивен roshko

• Професионален шофьор
« Отговор #6 -: 02 Април 2018 год. 19:47 часа »
;D ;D ;D

Кое в случая е смешно, та и аз да се посмея, че ми едно... тъжно напоследък?...

Неактивен Kolevski

• *
  • *
  • Default Avatar
« Отговор #7 -: 02 Април 2018 год. 23:24 часа »
Roshko,при другото каране почивките са ясни.Как по друг начин да си  формулирам питането ?
За такова каране (сметосъбиране) знаете за какво става въпрос.То е цял ден спри-тръгни.
Точно за това е трудно да се определи - каране,друга работа,почивка.
Ако всичко ми беше ясно, аз нямаше да търся вашата помощ.
Какво да коригирам във въпроса си ?

Неактивен roshko

• Професионален шофьор
« Отговор #8 -: 03 Април 2018 год. 00:58 часа »
Хубаво, значи нямаш какво да коригираш... Тахото умно си акумулира карането. Спри-тръгни без да надвишаваш 4.5 часа "управление" и до 6-тия час работно време ("управление" + "друга работа") поне 15 минути почивка.

Неактивен Kolevski

• *
  • *
  • Default Avatar
« Отговор #9 -: 04 Април 2018 год. 22:11 часа »
Благодаря,Roshko !
За помощта и съвета.Щом така стоят нещата,ще си правя 15-20 минути почивка и ще се надявам и английското ДАИ да мислят като нас.                 
Поздрави !

Неактивен roshko

• Професионален шофьор
« Отговор #10 -: 05 Април 2018 год. 22:08 часа »
Благодаря,Roshko !
За помощта и съвета.Щом така стоят нещата,ще си правя 15-20 минути почивка и ще се надявам и английското ДАИ да мислят като нас.                 
Поздрави !

Вероятността английското ДАИ да те провери е изключително минимална. Тази функция е оставена в ръцете на работодателите, които я спазват доволно, вероятно има защо. Въпросът е да си коректен пред компютърната, пред която се отчиташ (точиш картата). Ако спазваш горните простички правила, нямаш никакви грижи! Както се казва - "инглиш стайл"... лека полека, яваш яваш... без да си даваш зор!

Неактивен kras

• Професионален шофьор
  • Публикации: 2469
« Отговор #11 -: 15 Април 2018 год. 19:15 часа »
Da. mojesh da karash s 15 minuti pochivka v 6 chasa rabota. Taka e po novomu. Pravil sym experiment. 8 h raboten den s 15 min.pauza. nqma narushenie na kartata.
Здравейте, тъкмо се прибрах от отпуска в БГ, ама за впечатленията сигурно в една друга тема трябва да попиша :)
Да си допиша отговора по-горе от преди ваканцията.
Започваш в 0600. До 1200 трябва да си направил 15 мин. пауза. До края на работния ден ти остават 2 часа. Спокойно си приключваш деня, вадиш картата и си отиваш с 15 мин. пауза. Това при единственото условие да нямаш в тия 8 работни часа повече от 4.5 часа каране.
Надявам се така да е по-добре обяснено.

В твоя случай колега, понеже при сметосъбирането няма много часове карано, но е насечено - тогава тахографа си следи общото каране, а ти някъде си направи 15-минутка минимум.

Относно кое е новото и старото. Старото е, че до 6-тия час на работния ден трябваше да вземеш 30 минути. Новото е че може да са и 15. Пробвано многократно ***. Къде да се прочете - незнам, предполагам в последната директива на работното време. В блоковете на форума някъде в дясно може и да има линк. Казвано ни е на поне 2 курса от тия опреснителните дето ги правят по фирмите и са част от проф.компететност.

***Когато знам къде ще ми е курса и си направя сметка, така че да не работя повече от 8 часа, правя точно това, знам, че няма да навъртя часове каране за 45 минутна пауза, някъде около 4-5 час си взимам една бърза 15-минутка, и към 8-мия час приключвам.

Неактивен Kolevski

• *
  • *
  • Default Avatar
« Отговор #12 -: 20 Май 2018 год. 14:45 часа »
Благодаря,Kras за отделеното внимание и разяснения по моя въпрос !
Информацията, която ми даваш е много ценна, защото  няма от къде да я науча освен от такива врели и кипели като вас !
Поздрави !

Въпрос за използването на работната спирачка

Започната от krasФорум Професионални шофьори

Отговора: 17
Прегледи: 4880
Последна публикация 25 Февруари 2017 год. 12:37 часа
от kras
Въпрос за анекс за дейности

Започната от ivopifecaФорум Законодателство

Отговора: 147
Прегледи: 27637
Последна публикация 03 Февруари 2016 год. 12:39 часа