Анкета

Проекта "Макрон" - ЗА или ПРОТИВ

Автор Тема: Да подкрепим или не проекта "Макрон"?  (Прочетена 5098 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен roshko

• Професионален шофьор
  • Публикации: 959
Re: Да подкрепим или не проекта "Макрон"?
« Отговор #30 -: 26 Май 2018 год. 12:07 часа »
Бат БоЙко нема никога предприеме подобна непопулярна мярка, тъй като това ще му е края. За да е толкова време на власт, мислим нема нужда от нашите съвети. Начи, на пилотите треба направи 3000, а на себе си 4000? А на чистачката колко? Не е лишено от справедливост, напротив! Но няма да стане скоро. Аз мога ли да попитам какви са командировъчните и заплатите на хората де бачкат вътрешно в България? Ако има разлика в съотношението, например заплатата е 1000, а не 510, нещо не е наред...
Валери, баш треба си се почива, като компенсация. Поне така я разчетох философията на тази промяна...
As for the moral status of majority rule, it must be pointed out that it allows for A and B to band together to rip off C, C and A in turn joining to rip off B, and then B and C conspiring against A, and so on.

Неактивен bennik

• **
  • **
  • Default Avatar
  • Публикации: 74
  • Професионален шофьор
« Отговор #31 -: 26 Май 2018 год. 14:09 часа »
Аз мога ли да попитам какви са командировъчните и заплатите на хората де бачкат вътрешно в България?
Например в една голяма фирма когато работех, 45лв на ден с прибиране в гаража плюс 14ст над 400км на км,които никога не видях понеже курсовете така ги смятаха ,че да родиш не можеш да направиш повече.При командировка в С.България по 45 плюс 15 на ден и 14ст на км.Пак не ги видях макар да правех над 600 винаги,а когато се връщах в базата и до 1100на ден съм достигал,но ядец пак 60лв.Нямаше основна.

Неактивен roshko

• Професионален шофьор
« Отговор #32 -: 26 Май 2018 год. 16:30 часа »
Какво е пишело у договора и у фиша, туй ми мисълта. Дяволът е в детайлите...
As for the moral status of majority rule, it must be pointed out that it allows for A and B to band together to rip off C, C and A in turn joining to rip off B, and then B and C conspiring against A, and so on.

Неактивен bennik

• **
  • **
  • Default Avatar
  • Професионален шофьор
« Отговор #33 -: 26 Май 2018 год. 19:57 часа »
Кой те е.....ва - договор .Още след първия месец ни сбраха и “До днес бяхте на 36лв надник и 400лв основна.От днес сте на 50лв надник ,без основна като 10 процента се удържат за осигуровки.Който иска да напуска."Фиш-нанай фиш ,всичко по карта , ако не ти излизат сметките обади се на този номер да ти разяснят.

Неактивен roshko

• Професионален шофьор
« Отговор #34 -: 27 Май 2018 год. 04:14 часа »
Братле, ти сериозно ли!? Не мой припариш до камиону без да имаш в ръцете си договор + как беше онова... потвръждение/справка или там каквото е от НАП (Я даже съм се подписвАл, че съм го получил и ще го нося с мене си...), че договорът ти е регистриран + още една чанта документи...

Неактивен bennik

• **
  • **
  • Default Avatar
  • Професионален шофьор
« Отговор #35 -: 27 Май 2018 год. 08:51 часа »
Разбира се ,че подписвахме договор,ама нали знаеш,че в договора се упоменава само мин.работна заплата .За стотинките на километър е устно.А договора го зачеркнаха един месец след като постъпих.Не само на мен , а на целия отдел.Просто на фирмата не и изнася да ви плаща заплата .Оставате на надница от която се удържа за осигуровки.Ако си бело д...пе работиш всеки ден,ако не като мен по 2-3 седмици без прибиране в гаража.За яденето ,навсякъде можеш да намериш,ами баня.Не е като на вънка.Ако знаеш колко са мизерни баните в българските предприятия.

Неактивен driver1

• Професионален шофьор
  • Публикации: 294
« Отговор #36 -: 04 Юни 2018 год. 12:17 часа »
Тази сутрин гледам по НОВА.ТВ интервю с двама представители на работодатели от транспорта.
Темата е предстоящото гласуване в Транспортната комисия на Европейския парламент на т.нар. "закон Макрон".
Умилих се! Акцента беше върху загрижеността за професионалното бъдеще на българските международни шофьори, ако се приемат планираните регулации.
Това от работодател!? Жива да не бях! Досега, когато и да съм възставал срещу някоя несправедливост, винаги съм получавал неизменния отговор: "Като не ти харесва - прав ти път, свят голям!"
Но когато мнозина колеги наистина направихме това, тези, същите, се загрижиха за оцеляването на наетите си шофьори...
Няма да съм краен и ще отбележа, че ще има една малка група индивидуалисти, собственици на по един, два, три камиона, които наистина ще бъдат засегнати сериозно от бъдещите мерки. Имаа решение на проблема им, но те не го желаят. Всъщност, те носят и най-голямата отговорност за този дъмпинг, довел до сегашната ситуация. Но да не ги мислим - който не умее да бъде мениджър на транспортната си единица ще стане шофьор отново, или за първи път и ще продължи напред.
Другата смехория, която чух от телевизонния екран, казана от някаква леля, вероятно невиждала камион в реалността беше, че с приемането на такъв регламент се нарушавало основно европейско право засвободно придвижване на хора, стоки и т.н...
На шофьорите никой не можел да вменява къде да пребивават в ЕС и за колко време!? Това - сериозно ли?
Никой не ги бил питал искат ли да си стоят и по година в кабините!
Абе, госпожо! Откъде се пръкнахте? Не знаете ли, че колегите тръгват за т.нар. "вътрешно" с устна уговорка за работа до 60-90 дни? И после почват врътките - "Няма кой да те смени", "Направи още един курс", "Нямам попътен товар, или камион с който да те прибера"...
И това си е чисто изнудване, да знаете! Защото, по време на престоя си, в повечето случаи, колегите получават минимални пари за лични разходи и мизерстват. А, ако им кипне и се приберат на своя глава, гарантирано биват лишени от вече заработеното.

Нямам съмнение, че "законът Макрон" си е защита на националните интереси на големите европейски страни. Но и нямам съмнение, че "анти-Макрон" не е в защита на работниците в транспорта в България.
А'пропо, българските шофьори щели да бъдат привлечени в западноевропейски фирми? Ми, супер! Значи тези, които вече работим за такива сме се представили добре като професионалисти и сме предпочитани.
Другият аргумент - нямало да има постъпления за фиска от данъците на неоцелелите фирмички с по два-три камиона? К'ви данъци бе! Хем корпоративния данък у нас е само 10%, но и него не щете да плащате, а въртите и сучете за да си го спестите! От него, и от осигуровки!
И запомнете - нелоялният дъмпинг се преследва в цял свят! А българският социален дъмпинг, чрез който нашенци цакат западноевропейските превозвачи е и неморален!

Неактивен kras

• Професионален шофьор
  • Публикации: 2469
« Отговор #37 -: 05 Юни 2018 год. 00:40 часа »
Косвено са загрижени за техните бизнеси, не толкова за шофьора. Ако бяха загрижени за нас, то отдавна щяха да променят някои практики. Все пак те са въведени и се практикуват от години в западните държави, дори още преди закона Макрон, а той самият е от преди четири години. Така че.... но пък нивото на публиката на тия телевизии е толкова ниско, че нищо чудно, че лафовете минават.
Пък и не разбирам какво толкова има да се умува.  Има правила, ще се спазват и толкоз.
А е много интересен факта, че в тия предавания не се канят представители на шофьорите. Убеден съм, че има какво да  научат и от нас. Но просто ние нямаме глас в публичното пространство. Е тука чат-пат можем да напишеме нещо, но никой от медиите не ни чете, щото... ми толкова си може нашата журналистика.

Неактивен kras

• Професионален шофьор
« Отговор #38 -: 06 Юни 2018 год. 10:53 часа »
А ние докато сме си писали тука, транспортното лоби удържало зашеметяваща победа, изпикало се на "закона Макрон", смаяло света с упоритост и дипломация, постигнало своето.

Но то милото лоби не разбира, че това е само една стъпка от няколкото които трябва да извърви, а и европейския чиновник има тоя хубав навик, да те увлече в мисли за победа, преди да ти вейне перчема с такъв шамар, че после ще се чудиш отде ти дойде.

Много ми беше пък смешно нам си кои там от транспорта, щели да инициират референдум за напускане на ЕС, ако закона бъде приет. До са ми беше през ухото дали ще го приемат тоя закон или не, но сега горещо желая да го приемат, щото съм свръх любопитен за тоя референдум, като как го мислят, че ще стане. Абдали с камиони!

Неактивен driver1

• Професионален шофьор
  • Публикации: 294
« Отговор #39 -: 06 Юни 2018 год. 21:17 часа »
Според мен биха камбаната преждевременно.
Първо:
Оказа се, че нещата не са така, както ги представиха в еуфорията си.
Второ:
Ако се прочетат внимателно приетите текстове ще се види, че почти нищо не е отпаднало.
Трето:
Мисля, че влиянието на страни като Франция, Германия, Белгия и Холандия се подценява и това ще се разбере.
Четвърто:
Настоящето гласуване е в Транспортната комисия, но решителното гласуване ще бъде в Европейската комисия, а там, чисто аритметично, политическото и национално представителство е друго.

Май-май някои ще се чудят оти са ручали жабетата. Най-вече от колегията, които се развяваха по Цариградско шосе с раздадените им плакатчета.
Прави ли ви впечатление, че нашенските ''победители'' все по-рядко споменават интересите на шофьорите, но непрекъснато реват за корпоративните си интереси.
Е, преповтаря се дежурния рефрен - 120 000 щели да останат без работа и семействата им - обречени на глад! Хахахахаха...

Съдете за пълната неадекватност на тези, които дрънкаха за Референдум по темата.  Вижте им физиономиите по телевизията, начинът им на изказ и подредбата на мисълта и пак помислете дали тези хора са достойни да са господари на живота ви!

Неактивен kras

• Професионален шофьор
« Отговор #40 -: 08 Юни 2018 год. 12:55 часа »
Цялата анти-кампания е базирана на лъжи и спекулации.
Ами че те изобщо не са 120 хиляди. Това е пропагандна спекулация.  Става въпрос за 105 хиляди по класификатор на професията съдържащ думичката "шофьор". В т.ч. са и бакшишите и доставчиците на пица, и закупчиците, и бусовете (а те са много,много хиляди) и знам ли още кои... А шофьори над 12 тона (където попадаме ние, по-професионалните) са 60 000, от там реално засегнатите от промените ще са много под половината (бих предположил под 10 000), щото 12+ тонните са и локалните доставки, бетонобъркачките, бетон-помпите и говносмучките и най-вече тия които карат вътрешно в България само, и тези които така или иначе си правят прави и обратни курсове всяка седмица. Вадя от бройката и макетата с български паспорт, дето хич не ни дреме дали са щастливи от новия закон. Нерде 10 хиляди, нерде 120 хиляди?
Цифрите не са "екзактни", както би казало онова лайно, невъзможно е да са,  но са прилично верни, там някъде сме.
Другото е, че тия хора изобщо няма да останат без работа. Това са пак пропагандни лъжи.
Най-страшното което може да се случи в тяхното битие е да си свалят багажа от един камион и да го качат на друг, вероятно ще е по-хубав, както и че шефа им ще се казва Джон или Хосе, вместо Иван. Тук май се повтарям.
Положителното е, че ще се вкара някакъв ред в тая разградена кочина наречена български (румънски, полски и т.нат) транспорен бранш и току-виж заплатите станали истински заплати, а не командировъчни, а от там и пенсиите да станат по-достойни.

Впрочем като споменах и другите държави - там дали се вдига подобна гюрунтия или сме си само ние хитреците?

Ще цитирам и един приятел и колега по повод изказванията на транспортния бранш:  "Когато въшката се насмуче, сама си излиза на челото". Много точно казано! Браво Ачо! Това е...

Неактивен kras

• Професионален шофьор
« Отговор #41 -: 08 Юни 2018 год. 13:13 часа »
Мой приятел от ф-ма "Магнити и други аксесоари" ми докладва, че в Белгия масово по индустриалите вече има знаци за забранено паркирането над 7.5 тона. Веднъж го спрели след като си направил 45-часа на подобно място и единственото което гледали е начало и край държава. Коментирали (той дочул думите) "ТУР-ДЕТУР", демек, че е на прави и обратни курсове. Никакъв проблем не е имало, пожелали му приятел път.

Тази му пауза е била изцяло нерегламентирана, но и неизбежна, отишъл в петък да товари, отказали го за понеделник - ами къде да ходи? Паркирал пред фирмата и това е. Минават покрай него полицаите, гледат го но нищо не му казват. не го закачат, в почивка е.  Вика "усмихват ми се от патрулката, и аз им се усмихвам". В понеделник след товаренето го спрели тия същите на изхода на фирмата и се случило горното...
Така че, положението не е толкова лошо, стига да имаш сериозна причина, няма проблем да спиш и да нарушиш.

Неактивен kras

• Професионален шофьор
« Отговор #42 -: 17 Юни 2018 год. 11:49 часа »
Комисията по транспорт в Европейския парламент повече няма да обсъжда и приема предложения за нови правила в международните товарни превози. Това съобщиха за БТА от институцията.

Европарламентът вчера отхвърли приетите от тази комисия промени, гласувани в началото на месеца. ЕП реши, че през юли ще обсъди и гласува законодателните текстове на пленарна сесия. Предвижда се дотогава да бъдат приемани допълнителни предложения за поправки.

Едва след като окончателно промените бъдат гласувани на първо четене в пленарната зала, се очаква да бъдат дадени пълномощия за преговори с Европейската комисия и Съвета на ЕС. В хода на тристранните преговори са възможни допълнителни изменения на правилата. Когато бъдат утвърдени, те ще бъдат върнати за гласуване на второ четене в ЕП.

Трите институции трябва да постигнат съгласие по определението за "дом" на водачите на превозни средства в международния транспорт, по правилата за почивка, за цялостна дейност на фирмите в тази област, както и за заплащането на водачите. Правилата обхващат и средствата за надзор на спазването на законодателството с въвеждането на електронни проследяващи устройства в превозните средства.

Копирано от дир.бг

Неактивен kras

• Професионален шофьор
« Отговор #43 -: 17 Юни 2018 год. 12:30 часа »
Както писах по-рано, за тая риба стръв не е измислена, а нашите политици вече сложили тигана на котлона. То не бе шампанско, то не бяха гръмки фрази.
Само човек който живее и работи със западняци може да се сети какъв капан ни поставиха, и ние като проста мишка си влязохме сами при сиренцето. Това дето ни го врътнаха в обедната си почивка го виждам постоянно. Това е остатък на мислене от римско време още, двулики не, ами трилики лопати, само да стане тяхното! Ама Ганьовеца си е проЗ и си е свикнал с рогата напред!
Толкова си могат нашите политици или матряла толкова си разбира, и приема всичко за новина!

МВР с идея как да спрат опашките от тирове на ГКПП "Капитан Андреево”

Започната от krasФорум Новини за камиони и коли

Отговора: 0
Прегледи: 511
Последна публикация 04 Октомври 2018 год. 01:32 часа
от kras
Трите "П"

Започната от roshkoФорум Общи теми

Отговора: 9
Прегледи: 2598
Последна публикация 22 Декември 2015 год. 14:31 часа
от kras