Автор Тема: Странно нарушение  (Прочетена 237 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен kras

• Професионален шофьор
  • Публикации: 2469
Странно нарушение
« -: 10 Ноември 2018 год. 16:14 часа »
Оня ден ми бутат едни листи да се подпиша, че съм направил нарушение. Не на Регламента, а на Директивата за работното време... Тия ги мачкам чат-пат, не ми дреме.. но се загледах тоя път и викам, момент, има грешка. Ама софтуера, вика ми мениджъра, ето хванал нарушение, да подпишеш. Къде е бе, викам, това нарушение? И той си го остави с бележка на бюрото неподписано от мен, да питал някой по-знаещ. Ето случая:

Общ работен ден - под 8 часа
Общо работа 07ч10м
от която общо време за управление в работния ден 04ч15м, останалото е друга работа (чукове)

Схемата е:
03ч40м работа-----0ч18м почивка ------   03ч30м рабта ----- вадене на картата, дневна почивка. (Мотива ми беше следния, видях че ще се прибера за под 4 часа и половина каране и под 8 часа работен ден, и не ми се седеше още 15 минути, за това)

Има ли нарушение?
Тоя номер съм го правил поне 15 пъти в тая фирма за последните две години и никога не е имало нарушения, сега изведнъж решиха че е. Но не ми настояха да подписвам повече, та незнам са кво е решението на мениджмънта...

Неактивен bennik

• **
  • **
  • Default Avatar
  • Публикации: 74
  • Професионален шофьор
Re: Странно нарушение
« Отговор #1 -: 11 Ноември 2018 год. 13:54 часа »
В бившата ми фирма имаше надпис-„Колеги не е желателно да се връщате в базата преди 19.00часа.“ Тоест работното време започваше в осем ,но никой не идваше в осем.По скоро в 7.00 , 7.30.Отделно на дълги курсове съм излизал и в 5.00.Та на шефовете не им е много добре, ако свършиш по рано.Отделно така натаманяваха курсовете ,че да си на границата на времето за шофиране ,че и да има и за десетка.И като заредиш и издадеш и 13-те ставаха.Договора е за осем часов работен ,ама нашего брата  шофьора яко го цакат с това работно време от 13 до 15 часа.Та в тоя кръг на мисли явно и на твоите им е дошло нанагорно , че има под осем часа работен ден.

Неактивен kras

• Професионален шофьор
« Отговор #2 -: 11 Ноември 2018 год. 17:14 часа »
А по въпроса малко разсъждения ако може? :)

Неактивен bennik

• **
  • **
  • Default Avatar
  • Професионален шофьор
« Отговор #3 -: 12 Ноември 2018 год. 15:04 часа »
Ами, относно въпроса-донякъде ти си отговорил в резюмето.Искали са да те глобят не заради нарушение на 561, а относно директива за работното време.Явно в договора ти като във всеки договор е записано работното време което си длъжен да упражниш за съответната заплата.Неспазването му се счита за нарушение и от там наказание за това нарушение.Сега дали е нарушение според теб или според работодателя това е субективно.От моя гледна точка единствената причина за такова наказание,е че на работодателя не му харесва да дава пари за по-малко от осем часа труд.Макар ,че е лицемерно да се захващаш за такова нарушение при положение,  че работниците ти работят в сто процента от работните си дни повече от 9часа.Може би и затова са си премълчали след отказа ти да подпишеш.А сигурно това е била и целта им-„лекинко„ да ти намекнат друг път да не правиш така.

Неактивен bennik

• **
  • **
  • Default Avatar
  • Професионален шофьор
« Отговор #4 -: 12 Ноември 2018 год. 15:33 часа »
А между другото в тая директива май средната продължителност на работната седмица май бе 48 часа,та дявола е в детайлите .Зависи каква е часовата ставка в твоя договор и от там произтичащите последствия от нарушаване то и.

Неактивен kras

• Професионален шофьор
« Отговор #5 -: 13 Ноември 2018 год. 00:37 часа »
Benik, не е така приятел :)
Първо никой не иска да ме глобява. Второ не става дума за работното време колко е дълго, а каква и колко почивка съм направил в 7 часа работа. И днес четох и наистина май е трябвало да направя 30 минути, пък на мен не ми се правеха, исках с една 15-ка. Понеже имам под 6 часа и двата етапа от работния ден.
Е, за мое успокоение, не могат да те глобят по Директива работно време, защото има един чл. 20, който ни изключва от разни задължителни паузи, дет се казва, хубаво е да ги спазваме, ама ако не може... обстоятелства...
Договора ми е за 50 часа седмично, но аз пък и повечето колеги често правиме по-малко и не е проблем. И никой не го прави на въпрос, щото се случва някой път и повечко да правиме.
И те така... Вече си знам как да ги увъртам.

* Последни мнения

Re: Подписано е компромисно споразумение! от saeco
[08 Декември 2018 год. 16:24 часа]

Re: Подписано е компромисно споразумение! от kras
[08 Декември 2018 год. 10:30 часа]

Re: Подписано е компромисно споразумение! от saeco
[05 Декември 2018 год. 10:39 часа]

Подписано е компромисно споразумение! от kras
[04 Декември 2018 год. 14:32 часа]

Re: Гражданска Безотговорност "БОНУС-МАЛУС" от bennik
[04 Декември 2018 год. 09:48 часа]

Гражданска Безотговорност "БОНУС-МАЛУС" от kras