collapse

Автор Тема: Съвети за старт в професията.......благодаря !  (Прочетена 5395 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен saeco

• Професионален шофьор
  • **
  • Публикации: 138
  • Рейтинг: +9/-0
Здравейте колеги,
Наближава момента в който ще се качвам в кабината и Ви моля за съвети - всякакви.
1. Подписване на трудов договор и издаване на заповед за командироване.
 ТД предполагам, че ще е на минималния праг или малко отгоре, повече ме вълнува заповедта за командироване, според мен там трябва да записана реалната сума за командировъчните на ден, защото тези пари не се облагат с данъци. Мисля си, че ако се опитат да ми впишат по - малка сума на ден с някакви глупави обещания да го смятам за опит за измама и да не се "връзвам". Дали е така, как мислите ?
2. Документите, които трябва да съхранявам в няколко екземпляра, сканирани или на хартиен носител. Кои са те, според вас?

Благодаря и ще питам още :)

Неактивен kras

• Професионален шофьор
  • Публикации: 2176
  • Рейтинг: +47/-65
Re: Съвети за старт в професията.......благодаря !
« Отговор #1 -: 05 Януари 2016 год. 11:30 часа »
Здрасти колега,
ти не спомена на какъв принцип и къде ще караш, но това което се подразбира е, че ще бъдеш в ЕУ на препдолагам 3 месеца вътрешно.
Следователно и започвам от зад напред, трябва да си носиш оригинал на договора за работа, тъй като той ти е доказателството, че не си карал в последните 28 дни (новия ти шеф не може да ти издаде такава бележка, пък и сега незнам, има ли ги тия бележки, няма ли ги...) Оделно като седнеш в камиона си слагаш картата и ако е нова (не влизала в тахо) няма как да направиш ръчно въвеждане и за това ще ти трябва договора. Ако пък е влизала, тогава сам си правиш 28 дни назад че си почивал.

Сега за договора. Практиката в България беше да се подписва договор на минималната за професията. Виж каква е, че аз съм ги забравил. Навремето съм подписвал сигурно и аз заповед за командировки, но толко ми бил акъла, нито съм запазил каквото съм подписвал, нито съм запомнил. Беше на устна договорка и се спазваше. Но това ме накара да се замисля, по закон командировката е различна за различните държави май...

Какво да съхраняваш  при себе си. Аз бих взел оригинален договор, но нека някой колега каже не може ли с копие. Абе оригинал си вземи.
Естествено оригиналните документи: карта, компетентност, книжка, адр. Оная глупост психо на запад няма да ти трябва, но не тежи. За тия документи копие няма как разбира се.

Виж тука кво пише:    http://forum.topdrivers.org/index.php/topic,56.0.html

И надявам се и други да кажат нещо.

Неактивен saeco

• Професионален шофьор
  • **
« Отговор #2 -: 05 Януари 2016 год. 12:35 часа »
Мерси :) , относно командировките / защото те формират почти 90% от заплащането/ за шофьорите са по 27 евро на ден независимо къде си в ЕС, но понеже заплатата е смешна и работодателите не искат да плащат данъци, удвояват/ даже и в някой случай повече/ стойността на командировката. За това ми е много важно да разбера каква сума се записва в заповедта за командироване. ???

Неактивен roshko

• Професионален шофьор
  • Публикации: 853
  • Рейтинг: +31/-15
« Отговор #3 -: 05 Януари 2016 год. 12:39 часа »
Аз такава заповед не съм виждал и на снимка, а съм минал през поне десет български фирми. Не мога да помогна, съжалявам!
As for the moral status of majority rule, it must be pointed out that it allows for A and B to band together to rip off C, C and A in turn joining to rip off B, and then B and C conspiring against A, and so on.

Неактивен kras

• Професионален шофьор
« Отговор #4 -: 05 Януари 2016 год. 12:44 часа »
Да, по закон е минимум сумата на ден.
Оф, аз наистина се мъча да се сетя такава заповед подписвал ли съм... Би трябвало, иначе... знам ли..
Отговора на Рошавия ме кара да се замисля, да не би и аз да съм минал без подобен документ... Бахти преди 7-8 години беше.. То и нещата правно може и да не са така вече...
Нищо, надявам се да сме поотговорили на другите въпроси, отговора на тоя ще излезе.
Кога трябва да тръгваш? Кога ще подписваш? Има ли вариант да снимаш документа и да го пратиш (съответно си изтрии данните де)

Неактивен saeco

• Професионален шофьор
  • **
« Отговор #5 -: 05 Януари 2016 год. 13:06 часа »
https://www.google.bg/search?q=%D0%B7%D0%B0%D0%BF%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D0%B4+%D0%B7%D0%B0+%D0%BA%D0%BE%D0%BC%D0%B0%D0%BD%D0%B4%D0%B8%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%BA%D0%B0&espv=2&biw=1600&bih=809&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwiS1tXpwZLKAhXE2ywKHcT3B_4QsAQIGQ

Там е капана, ако не си подписал заповед за командировка и работодателя е некоректен ще получиш по 27 евро на ден и 500 лв. заплата. Нищо не можеш да направиш и никой не може да ти помогне, напускаш и изгаряш с другите 27евро на ден, защото те не са описани никъде. Точно за това в повечето обяви за работа са с обявени 55-60 евро на ден командировъчни и отделно заплата, тънката игра е че трябва писмено в самата заповед за командироване да е написана сумата на ден т.е. 55-60 евро, което не е проблем за работодателя, защото не дължи никакви данъци за тези пари. Ако работите за чужди фирми, там е различно, но тук е така все гледаш да не те излъжат. Чакам да се включи някой, който работи по българските схеми на заплащане и да ми отвори очите. Компанията в която ще започвам е малка и релациите са към Италия.

Неактивен saeco

• Професионален шофьор
  • **
« Отговор #6 -: 05 Януари 2016 год. 13:09 часа »
Няма как да не сте подписвали "командировъчно", защото фирмата няма как да отчете като разход, парите които ви дава. Сигурно това е ставало, като се върнете от път заедно с отчетите, пътните листа и т.н. ??? Документи ще пусна, но другия месец, бавно стават нещата.

Неактивен roshko

• Професионален шофьор
« Отговор #7 -: 05 Януари 2016 год. 13:21 часа »
Единствената екстра която съм подписвал освен квитанция или так как се казва, че съм получил пари беше нещо свързано с медицински преглед или инструктаж, не помня, беше края на 2010 година...
As for the moral status of majority rule, it must be pointed out that it allows for A and B to band together to rip off C, C and A in turn joining to rip off B, and then B and C conspiring against A, and so on.

Неактивен kras

• Професионален шофьор
« Отговор #8 -: 05 Януари 2016 год. 13:24 часа »
Ами ясно тогава. Не подписвай нищо, което е с по малко от желаната от теб и най-вече договорена сума.
Ако сте се разбрали за 60 евро на ден, значи това трябва да е вписано.
Обърни внимание за кои дни, че май има разлика през уикенда, когато си в пауза какво ти плащат. Дефакто ти не работиш през тези 2 дни, а командировката е именно да работиш. Поне така могат да го извъртят.
Може да ти предложат например 55 на ден Пон-Пет, а по 27 Съб-Нед. или както ти се пада паузата.
Което според месеца идва различно. Но по тая схема няма да идеш на повече от 1450-1500. За това предполагам, че с нея ще искат да те пробват.
Гледай горе-долу колко идва месечно и дали те устройва. Но ако си вътрешно ЕС не клякай на по малко от 1700 евро. Би трябвало да можеш да ги вземеш. И тия да са старт, с опция да порасне като се задържиш, например след първата или втората командировка.
Коя е фирмата да и посветиме една тема, че може и на там да идат нещата?

Неактивен saeco

• Професионален шофьор
  • **
« Отговор #9 -: 05 Януари 2016 год. 14:01 часа »
Прав си, сигурно когато си в почивка.......нещо ми се върти в главата към 32-35 евро. Фирмата ще я напиша, след като приключим преговорите и имам резултат. Все пак, аз съм със стаж 0, но ще се опитам да се преборя за над 1500 евро. Може би, Райдъра ще каже нещо по повод документите свързани с командировката........

Неактивен saeco

• Професионален шофьор
  • **
« Отговор #10 -: 05 Януари 2016 год. 14:55 часа »
 ;) А така. Повдигнах темата за командировките, понеже никъде не се коментира какви са нужните документи за да не те излъжат, а в форума / и другия / има доста теми за некоректни работодатели и излъгани колеги. В фирмата в която работя в момента, ако трябва да пътувам се попълва заповед за командироване, подписва се от шефа, подпечатва се и след пътуването се попълва отчета и парите описани в документа се получават веднага. На кой да вярвам, че като подпиша трудов договор за 500 кинта и ме пратят за 90 дена в ЕС без командировъчни в последствие ще ги получа, частично или изцяло ? Примерно по товарителници и други документи можеш да докажеш, че се бил в чужбина по заповед на ръководителя на фирмата, но стигне ли се до разправии, можеш да претендираш само до 27 евро на ден.

Неактивен roshko

• Професионален шофьор
« Отговор #11 -: 05 Януари 2016 год. 18:34 часа »
Евала за повдигнатата тема!
В миналото нямаше никаф шанс да се преговаря при склучването на договора. Имаше лаф: виждаш ли оня куп на бюрото, а, е те това са молби на кандидати. Сещай се каква опция имаш освен да казваш да, да, добре...
Сега е време, в което могат да се поставят темелите на коректните трудови взаимоотношения. Въпреки всичко, аз съм супер скептичен относно, дори частичен успех! Най-много да отворите повече "работа" на правоохранителните органи, които Ви очакват с отворени обятия...
Както казва един наш форумен другар - ае наздраве! ;)

Неактивен kras

• Професионален шофьор
« Отговор #12 -: 05 Януари 2016 год. 23:28 часа »
Имате ли нещо против да добавиме некои от тия неща в оригиналната тема http://forum.topdrivers.org/index.php/topic,56.0.html за да не се размиват нещата? По точно да слееме двете теми?

Аз смятам, че така е добре за форума, но автора на темата да си каже ако е против.

Неактивен saeco

• Професионален шофьор
  • **
« Отговор #13 -: 06 Януари 2016 год. 09:41 часа »
Съгласен, щом е за обединение  :) Благодаря за евалато и наздраве за довечера ! Тъпото в нашия бранш тук е, че заплатата по закон е малка и се разчита хонорара на водача да се формира основно от командировъчни, а още по тъпото е, че върху командировъчните не се начисляват данъци и пак работодателите/някой от тях/ ги крият, защо ? Хайде някой практикуващ професията в България да напише тук, по банков път ли си получава командировъчните или на ръка ?

Неактивен kras

• Професионален шофьор
« Отговор #14 -: 06 Януари 2016 год. 18:47 часа »
I v dvata varianta sym bil az.

Чрез Бърз отговор, можеш да използваш bulletin board код и усмивчици, както и при обикновен отговор.

Име: Ел. поща:
Потвърждение:

За колеги без опит! Старт в кариерата!

Започната от Road RunnerФорум Работа

Отговора: 455
Прегледи: 152458
Последна публикация 24 Февруари 2018 год. 23:41 часа
от цецодебел
Важни принципи в професията "Шофьор"

Започната от krasФорум Работа

Отговора: 21
Прегледи: 7547
Последна публикация 07 Февруари 2018 год. 14:10 часа
от kras
100 клипа свързани с професията, задължителни за гледане

Започната от krasФорум Видео клипове от професията

Отговора: 62
Прегледи: 22621
Последна публикация 29 Януари 2018 год. 16:49 часа
от bennik
Мъдрите съвети които да избягвате на всяка цена!

Започната от krasФорум Учебен център

Отговора: 10
Прегледи: 3045
Последна публикация 03 Август 2015 год. 16:00 часа
от ivopifeca
Започвам работа - помагайте със съвети за начинаещи

Започната от martinisФорум Общи теми

Отговора: 33
Прегледи: 10875
Последна публикация 20 Март 2017 год. 17:10 часа
от micyri
Как да се предпазим от некоректни работодатели. Съвети и примери