За налягането в гумите и други неща свързани с тях.
collapse

Автор Тема: За налягането в гумите и други неща свързани с тях.  (Прочетена 8706 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

driver1

• Гост
    Пускам тази тема за да може, който пожелае да сподели премеждията си и да не спамим в други теми.
    Едва ли има шофьор на камион, който да не е чувал ужасния трясък и виждал в огледалото разхвърчалите се парчета гума и части от калници.
   В повечето случаи причината е ниско налягане, лошо качество и износване на гумите.
   С уговорката, че в повечето фирми в които съм работил, резервни гуми на гумоносачите изобщо нямаше! Просто когато се случи случката, отбиваш в аварийната, обаждаш се на диспонента си и до половин час сервиза с новата гума е на място, а ти дори не слизаш от кабината, докато механикът работи, а усилието, което ти е нужно е само за да му подпишеш документите. Добре знам, обаче. че в българските фирми далече не е така. И аз опитах от тази "сладост", дори далече от България, но в български камион. За резервни бяха сложени гладки като маркуч гуми, но и тези на осите не бяха много добри. И разбира се, последиците не закъсняха! Нямаше и как да е иначе - при 35* темп. на въздуха и вероятно - 50* темп. на асфалта не можеше и да е друго. Добре, че предвидливо винаги си нося редуктор за гайки, защото освен всичко останало трябва да свършиш работа и бързо, заради риска от близостта до трафика, когато си само в аварийната лента, а гумата за смяна е отляво.
    Ако има интерес към темата, по-нататък може да споделя и още мнения и коментари по това.
    Засега искам да кажа, че смятам, че смяната на гуми ИЗВЪН ГАРАЖА, на пътя, може би пести пари на господаря, но е РИСК за живота на шофьора.

ivopifeca

• Гост
Re: За налягането в гумите и други неща свързани с тях.
« Отговор #1 -: 30 Май 2015 год. 14:37 часа »
Рискът е голям,не само заради трафика,може да изплъзне крика.Налягането,подържането на налягането в гумите е много важно,обикновенно гума карана дълго време под допустимото налагане,след като се напомпа до нормалното,обикновено гърми след определени км.Това важи задължително за регенерата...

driver1

• Гост
« Отговор #2 -: 30 Май 2015 год. 15:11 часа »
    Тук ще кажа за една теория отстоявана от мой колега, който твърди, че ако се кара със средно износени гуми, но със завишено налягане - примерно 11 атм., вместо 10, е по-малко вероятно да гръмне гумата, особено от болт, или застъпен бордюр. Аз не съм много съгласен с тази теория, защото знаем, че в горещо време гумата се загрява още повече и налягането става и още по-високо...
    Нямам съмнение, обаче, че със всяка композиция се въртят поне 12 цъкащи бомби! Затова имам едно наум и когато съм с колата си и изпреварвам камион.

ivopifeca

• Гост
« Отговор #3 -: 30 Май 2015 год. 18:25 часа »
Болта си го хапва гумата,несависимо колко е напомпана...По добре болт в нея,отколкото да гръмне като пъпеш...па мое и маркуч с накрайник да си имаш и да я припомпваш

ivopifeca

• Гост
« Отговор #4 -: 30 Май 2015 год. 18:32 часа »
Като ти гръмне гума на 1 или 2 мост на полуремарке,и знаеш наоколо гумаджия,пускаш възглавниците на полуремаркето и така караш до там на 5 гуми,спуканата остава у въздуха-изпробвано 3 пъти!Не станка само ако е ревнала на последен мост...

Неактивен kras

• Професионален шофьор
  • Публикации: 2389
« Отговор #5 -: 31 Май 2015 год. 14:42 часа »
Това е така.  Обаче на мегатрейлър веднъж не стана

loshdancho

• Гост
« Отговор #6 -: 10 Юни 2015 год. 21:44 часа »
    Тук ще кажа за една теория отстоявана от мой колега, който твърди, че ако се кара със средно износени гуми, но със завишено налягане - примерно 11 атм., вместо 10, е по-малко вероятно да гръмне гумата, особено от болт, или застъпен бордюр. Аз не съм много съгласен с тази теория, защото знаем, че в горещо време гумата се загрява още повече и налягането става и още по-високо...
    Нямам съмнение, обаче, че със всяка композиция се въртят поне 12 цъкащи бомби! Затова имам едно наум и когато съм с колата си и изпреварвам камион.
Налягането на гумата се мери само на студена гума, когато е загрята е нормално да се повдигне. В някой случай може да достигне до 10-11 бара. Пренапомпване на студена гума с 0.5-1.0 бара повишава товароносимоста на гумата, но влошава износването. Лично съм помпал предна гума 14бара.... с един развален манометър, и така си  пътувах от Солун до софия. Гогато спрях при гумаджия да ми я провери му увисна ченето...- не ти ли друсаше- ме попита.
Твърда гума не гърми. Меката има голямо вътрешно триене на платове(телове) и се загрява, това води до отлепване на слоевете и последващо разпарцаляване, гърмежа е слаб, но ако после я напомпаш следва взрив.  В елитните гумаджиници илм табла с снимки и описания коя  гума защо е гръмнала.... номера с дефектната вече почти не минава.

dinko_ferrari

• Гост
« Отговор #7 -: 10 Юни 2015 год. 23:38 часа »
Скоро гледах един колега с колана си беше вдигнал средната ос на ремаркето и така го караше нанякъде ама не можах да говоря с него да го питам защо....

driver1

• Гост
« Отговор #8 -: 10 Юни 2015 год. 23:54 часа »
   Данчо, значи колегата все пак е бил прав, макар, че аз доста се съмнявах. Той ги помпаше до около 12атм. и си караше, а във въпросната фирма рядко бяхме под 27 т. товар и особено за Италия през Вентимиля жегата си беше яка. Аз не посмях, а си купих редукторен ключ... ;) И на два пъти много успешно си го ползвах.

Неактивен kras

• Професионален шофьор
« Отговор #9 -: 11 Юни 2015 год. 14:14 часа »
Скоро гледах един колега с колана си беше вдигнал средната ос на ремаркето и така го караше нанякъде ама не можах да говоря с него да го питам защо....
Олеле, и аз съм го правил.. Защото примерно му се е преебала накладка, заклинила, или лагер и колелото не се върти. Това се прави на празно ремарке или много, много лек товар.
Пускаш възглавниците на ремаркето, взимаш тиксо и прегъваш на средния мост и двата маркуча на възглавниците да не ги помпа, след това взимаш два колана и ги пристягаш на шасито. След това регулираш ремаркето и средната ос е във въздуха и виси на коланите.
Но това е валидно само за нашенските ширини. Даже и там да те видят ще имаш ядове. Колко да се прибереш до първия сервиз.

dinko_ferrari

• Гост
« Отговор #10 -: 11 Юни 2015 год. 23:29 часа »
Олеле, и аз съм го правил.. Защото примерно му се е преебала накладка, заклинила, или лагер и колелото не се върти. Това се прави на празно ремарке или много, много лек товар.
Пускаш възглавниците на ремаркето, взимаш тиксо и прегъваш на средния мост и двата маркуча на възглавниците да не ги помпа, след това взимаш два колана и ги пристягаш на шасито. След това регулираш ремаркето и средната ос е във въздуха и виси на коланите.
Но това е валидно само за нашенските ширини. Даже и там да те видят ще имаш ядове. Колко да се прибереш до първия сервиз.
Тоя пич караше така в Унгария посока Надлак.Смятай как е щял да минава.Въпроса ми щеше да бъде защо продължава а не спира в сервиз.Иначе за малко километри да стигне до някъде съм съгласен.

loshdancho

• Гост
« Отговор #11 -: 11 Юни 2015 год. 23:33 часа »
Когато карах гондола съм си правил измервания.... Сутрин я меря на студено, показва 9-9.5 бара. По обяд  спирам да стоварвам , струва ми се мека проверявам я пак и чудо  :o напомпала се е до 11-11.5бара.  Но и товара си беше голям 45 чисто+плюс композицията.

Неактивен kras

• Професионален шофьор
« Отговор #12 -: 11 Юни 2015 год. 23:35 часа »
Ами ще мине, с 20 кинта и през нощта.. Аз на унгарска граница съм минавал с джанта за преден мост на влекач, сложена на ремарке.. стърчи с 10 см извън габарита... ама минах през нощта на късмет и без пари.
Ма като нема гуми, слагам кво има... изпогърмеха и тва е.

ЕЕ Лошия най-накрая дойде! Добре дошъл! :)

Чакайте да ви кажа, как си помпах един ден гумите... Дойде зимата, паднаха температурите, ама си карам аз... ПО едно врене - февруари вече решавам да ги проверя, остана малко време...  мера ги, меки.. Давай викам на гумаджията, направи ги 10 . Помпаме и тръгвам за Полша, от там товаря за гърция.. да, ама края на зимата, там едно слънце, 20 градуса (а са помпани на 0). На всичко отгоре ме намлатиха с тухли точно 40 тона тотал, три пъти ме мериха да ме нагласят. Колко страх брах да не гръмна некоя гума... Ма издържаха ей, прибраха се на студа пак.

dinko_ferrari

• Гост
« Отговор #13 -: 11 Юни 2015 год. 23:38 часа »
Аз тъкмо щях да пиша на Лошия в оня форум с едно запитване ,ама той щом вече е тук нека да е добре дошъл.

ivopifeca

• Гост
« Отговор #14 -: 12 Юни 2015 год. 20:49 часа »
На сека гума си пише максимално допустимото налегане,измервано в psi,па вие си ги млатете и до 15 атмосфери...Брат ми точно,като е напомпана студена на допустимо макс налегане,то е изчислено до колко атмосфери ще достигне загрята-тоест щом ти трее повече налегане,големия товар ще си свърши работата ;)Формули,химии,физика и температура,алоооо...Возя в момента джелеза,редко съм под 22-23 тона,гума не ми е гърмела още,а и при спускане не давам да ми превишава 90...алоооо икономистите ;D

Кратки документални филми снимани от нас и други

Започната от krasФорум Видео клипове от професията

Отговора: 180
Прегледи: 33801
Последна публикация 04 Август 2016 год. 23:28 часа
от roshko
Цитати от други форуми, които ни харесват

Започната от krasФорум Европейски политики

Отговора: 4
Прегледи: 1640
Последна публикация 27 Януари 2016 год. 19:46 часа
от kras