collapse

Автор Тема: Заплати,нормални ли са те?  (Прочетена 5222 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен micyri

• Професионален шофьор
  • Публикации: 764
  • Рейтинг: +15/-245
Заплати,нормални ли са те?
« -: 24 Септември 2016 год. 10:57 часа »
Мисля си ,че темата ще е интересна.Хубаво е да видим мнението на шофьорския състав за заплатите в други сектори .
Да започнем първо с нас.Нормално ли е заплата от 4000 лв. за межд.шофьор и 400лв. за учител?

Неактивен kras

• Професионален шофьор
  • Публикации: 2294
  • Рейтинг: +50/-65
Re: Заплати,нормални ли са те?
« Отговор #1 -: 24 Септември 2016 год. 12:14 часа »
Ами нормално е, ако те не отварят и дума по въпроса, значи са си добре със малките заплати.

Много социализъм виждам във въпроса ти.

А нормално ли е един пластичен хирург дето монтира цици да взима повече и от шофьора? Неговата работа нито е рискова, нито е тежка (една цица тежи 200 грама), нито има опасност за живота му, нито е социално значима. Дет се казва икономиката спокойно може да си мине и без цицести гърли. А взима в пъти повече от един шофьор.

Неактивен rider777

• Професионален шофьор
  • Публикации: 630
  • Рейтинг: +10/-15
« Отговор #2 -: 24 Септември 2016 год. 14:43 часа »
Който го е мързяло да учи за доктор да си кара камиона и да не мрънка.

Неактивен micyri

• Професионален шофьор
« Отговор #3 -: 24 Септември 2016 год. 19:30 часа »
Те учителите си траят,щото всеки 2-ри преподава часни уроци за да докара нормслна заплата.А пластичния хирург ги взима щото има кой да му ги дава!
Краси ,хайде сега да заминим учителя с миньора,да ти видя логиката :)
А за соц-а ,това е друга тема,която ще е за другата седмица ...хаха.Щото и там е интересно ;)

Неактивен никола

• *
  • *
  • Default Avatar
  • Публикации: 12
  • Рейтинг: +0/-0
« Отговор #4 -: 24 Септември 2016 год. 20:24 часа »
Освен заплатите трябва да сравниш и работното място , работодателя , условията на труд . В България има колеги , които карат за 500 лева на месец . Работодателя не дава повече защото има кой да кара за толкова .На миньорите им плащат когато решат колкото решат и са трета категория на труд в мина Черно море , която между впрочем затвориха.Някой беше споделил , че живеем в "неофеодализма".

Неактивен micyri

• Професионален шофьор
« Отговор #5 -: 29 Март 2017 год. 15:00 часа »
Малко да изтупаме прахта от темата.
Вчера попаднах на една тема ,как колега вече имал 4 камиона и си наел шофьори с който работел.
Интересното за мене беше ,че заплатата е 650лв. + 12% от навлото и не се сдържах да попитам какво общо има шофьора с навлото и каква е тази обичайна схема.
Отговора беше ,че шофьорите така са поискали. :)
Колко добре звучи за милата ни родина,кандидатите за работа си поставят условия,как да им се плаща :)
Имало е вариант и само заплата от 1350лв.
Аз никога не съм работил в БГ на такава схема и за това ,биха ми били интересни и вашите мнения.

Неактивен kras

• Професионален шофьор
« Отговор #6 -: 29 Март 2017 год. 18:21 часа »
Аз съм работил навремето на 10% от навлото и то без заплата. Но знаех колко са навлата, или поне си мислех, че зная. И парите не бяха по-малко, същото се изкарва. Та на 12 процента и заплата, ще се взимат пари, друг е въпроса, че е незаконно откъде да го погледнеш.
Момент, това за къде става въпрос, ква е тая само заплата от 1300 лева? Да не е в чест на 1300 години България?

Неактивен micyri

• Професионален шофьор
« Отговор #7 -: 29 Март 2017 год. 22:19 часа »
Курсовете са предимно Гърция,Румъния и в БГ.
Друго ми е чудно,незаконно ....не знам. От цялата схема,кой печели? Шофьора....той си мисли че печели,държавата....не и пука ,че има такива схеми.Шефа....маи той е най-на далавера както се казва.
Всъщност ,той човека няма никаква вина разбира се!
Иво включи се в темата на ни изясниш ситуацията,като човек-работодател.

Неактивен roshko

• Професионален шофьор
  • Публикации: 892
  • Рейтинг: +32/-15
« Отговор #8 -: 31 Март 2017 год. 01:10 часа »
Ако функционалната неграмотност при учениците ни е 40%,
то при професионалните ни шофьори участващи във форуми,
клони към 99%... дано съм бил полезен...
Самият факт, че въпросът с грамотността е тотално неглижиран в
трите ни форума и социалните мрежи, означава, че затъваме интелектуално.
Жалко, много жалко...
Знам колеги, де четат много книги, ама много, и въпреки това не могат да свържат едно смислено изречение.
Това, може би е като, слушайки много музика да станеш музикант...
Явно култът към парите и материалното е основната теглителна сила на днешното ни общество, макар да се изповядват различни ценности...
As for the moral status of majority rule, it must be pointed out that it allows for A and B to band together to rip off C, C and A in turn joining to rip off B, and then B and C conspiring against A, and so on.

Неактивен micyri

• Професионален шофьор
« Отговор #9 -: 31 Март 2017 год. 10:34 часа »
Пропуснал си си първото изречение,което би трябвало да гласи:
Простете за спама,но......

Неактивен kras

• Професионален шофьор
« Отговор #10 -: 31 Март 2017 год. 11:07 часа »
В тови форум мисля в  началото се бяхме уговорили, че няма значение как се пише, стига да има информация в написаното. Аз също се старая, но допускам грешки, къде нарочно, къде без да искам. Не можем да сме перфектни, все пак професията ние  такава. Писъл съм и на латиница, макар и рядко, но мисля, че като цяло не ни е зле писаното, особено на малкото които пишеме. Ако стане супер масов, като коментарите на дир.бг, то тогава статистиката ще блесне с целия си блясък.

По темата. И е незаконна работата на процент и е некоректна, понеже откъде ще знае шофьора какво е  навлото?

Има един вариант на заплащането на процент, а именно договорка. Шефа ти казва "Навлото до Италия е 2500 лв". Ти му отговаряш за под 350 лв няма да карам до там. Щото тук зависиш изцяло от умението или неумението на началството да договори навлото. В повечето случаи те нямат думата и приемат каквото им се даде. За това макар и рядко съм му заявявал на шефа: "За тия пари нема да стане, търси си некой друг, аз ще си почивам". Трябва да си уважаваме труда, а преди това да сме се поинтересували другите колеги за колко работят. Винаги съм питал по границите, кой какви пари взима, за да си коригирам мерника своевременно.

Другото което може да ти сервира шефа базиран на тая схема с процентите, е заплащане след като му бъде платена фактурата. А това става обикновено след около 45-60 дни. Което значи че ще си вземеш парите за курса след това време. И това се опитваха да ми го пробутват, но не стана. Работата съм си я свършил, парите веднага или в края на месеца. Това ми е условието.
Ние шофьорите нямаме много хлабаво да поставяме условия, но ако премълчиш момента, преебан си докато караш в дадената фирма.

Неактивен roshko

• Професионален шофьор
  • Публикации: 892
  • Рейтинг: +32/-15
« Отговор #11 -: 31 Март 2017 год. 11:13 часа »
Пропуснал си си първото изречение,което би трябвало да гласи:
Простете за спама,но......

Не намираш връзка на заплащането с грамотността или се опитваш да се правиш на грамотен?
Няма нормални и ненормални заплати. Има изплатени и неизплатени...
As for the moral status of majority rule, it must be pointed out that it allows for A and B to band together to rip off C, C and A in turn joining to rip off B, and then B and C conspiring against A, and so on.

Неактивен kras

• Професионален шофьор
« Отговор #12 -: 31 Март 2017 год. 11:23 часа »
Има връзка и съм сигурен че и тои я намира, просто се заяждате в момента. Тук в Англия дойде едно българче от моя град. Никога не знае за колко работи. Все не пита. Срам го е ли, какво ли... А тия само чакат такива рибки да се появят, мълчаливи и работливи. За това и сега и преди съм смятал, че ако искаш да взимаш пари в тая професия (пък и във всяка друга), чалъма е да питаш и да настояваш. Да, може и да удариш греда някои път. Ще си стоиш у дома, чудо голямо! Но когато бачкаш, значи бачкаш за пари. И ако си добър шофьор и си вършиш работата, парите не им се свидят толкова на шефовете. Е не може да си шиле ланско, да не знаеш къде си, да млатиш камиона по два пъти на курс и да искаш и пари. И такива колеги има, колкото и да не си признават. Виждал съм ги.

Добре де, я дай да сметнеме с тия курсове Румъния и Гърция. Да се спреме на два три града, Букурещ, София и Солун, че по-близо. Колко курса може да се направи между тия градове месечно и какви са горе-долу навлата? Така много точно може да сметнем какво да се очаква. Но ако е "около 1350 лв" мен ми се струва, че някой лъже със стойностите на навлата или просто района е ефтин.

Неактивен amindov

• Професионален шофьор
  • *
  • Default Avatar
  • Публикации: 15
  • Рейтинг: +0/-0
« Отговор #13 -: 31 Март 2017 год. 13:21 часа »
poshko,че се заяждаш е видно.Какво ще кажеш за това:
"....че Бог от кал човека е създал-това го зная
ала вълнувам се горещо,
кога човек-човеку прави кал
създава ли той нещо...?"
Взаимната размяна на псувни изравнява социалното неравенство..
К.Тарантино

Неактивен kras

• Професионален шофьор
« Отговор #14 -: 31 Март 2017 год. 14:31 часа »
Мисля си ,че темата ще е интересна.Хубаво е да видим мнението на шофьорския състав за заплатите в други сектори .
Да започнем първо с нас.Нормално ли е заплата от 4000 лв. за межд.шофьор и 400лв. за учител?
Първо да кажем, че примерните които са посочени, трябва да се приемат за верни в широки граници. Моята балдъза е с двойна учителска заплата от тази която е посочена, но там вече има стаж, длъжност и т.нат. Както и един млад шофьор не започва автоматически на 4000 лв, което също е факт. Отделно в примера за шофьорската заплата по-голямата част от прихода не е от заплата, а от командировъчни, което въпреки че е приход, не дава социални придобивки. От това печели единствено работодателя, понеже отчислява разходи... но да не разтягаме тоя локум...

Другото обаче, на което искам да наблегна е, че за разлика от учителската професия, при нас има много силно лоби и контакти между работниците. Първо, в трите форума много силно се лобира да не се работи за под определени пари. И второ, срещите между нас по паркинзите също имат пръст в това да взимаме по-високи заплати. Коментираме, съпоставяме, накрая някои се престраши и изкрънка от шефа някои лев отгоре. Все пак ние сме на свободен пазар, но при учителите това няма как да стане, при тях всички взимат едно, не може учителя по физическо да иде и да се пазари за по-висока заплата, понеже някога е бил републикански шампион.

Изобщо не смятам да слагам паралел между двете професии, коя е по-отговорна или социално значима. И без двете не може! Но факта, че учителите не излизат да стачкуват или по други начини да напомнят, че заплатите им са ниски, не се сдружават (форума също е вид сдружение, макар и не с юдирическа стойност), не внасят правила за промяна на работата им, просто се съгласяват със "инспектората"... ами това е. Вие чули ли сте за учителски форум?

Оня ден се включва Майчето Манолова, да реве колко били зле шивачките. Ами да им сложат тахограф бе другарко, както за нас може, така и за тях. И после да ги глобяват, ако не са почивали достатъчно или са шили повече!

Да въведат най-после това почасово заплащане като по белия свят и много от нещата ще си дойдат на мястото. В крайна сметка, ние нашите заплати си ги заслужихме. Учителите да се сборят малко, ако искат да ядат хляб. Ако от мен зависеше щяха да взимат точно толкова колкото и ние, но държавата има друго наум.

ПС: http://teacher.bg/forum/ ето го техния форум. Последна тема от 2015 година. Значи в последните две години не са имали проблеми по които да си пишат. Това мисля обяснява всичко.

Чрез Бърз отговор, можеш да използваш bulletin board код и усмивчици, както и при обикновен отговор.

Име: Ел. поща:
Потвърждение:

Някои разсъждения за работно време, заплати, осигуровки и работодатели

Започната от Оптимален ОптимистФорум Български политики

Отговора: 33
Прегледи: 3637
Последна публикация 27 Октомври 2017 год. 20:56 часа
от roshko
Как изглеждат големите заплати в бранша през очите на държавата

Започната от krasФорум Новини за камиони и коли

Отговора: 7
Прегледи: 2163