Автор Тема: За колеги без опит! Старт в кариерата!  (Прочетена 213898 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен roshko

• Професионален шофьор
  • Публикации: 959
Re: За колеги без опит! Старт в кариерата!
« Отговор #375 -: 13 Февруари 2018 год. 09:19 часа »
Една корекцийка. Винаги се закача на изравнена композиция. За тази цел се навиват малко краката (една педя), А най-добре е да го закачиш докато е на крака, и после да вдигнеш и да изпробваш ключалката дали е заключила, гасиш, слизаш и вдигаш краката. При втория случай, ако е тежко ремаркето избягваш да затяга по лафета и като отприщи се получава зверски удар и у кабината става бедствие.
Дали червения или жълтия ще закачиш първи, все тая....
As for the moral status of majority rule, it must be pointed out that it allows for A and B to band together to rip off C, C and A in turn joining to rip off B, and then B and C conspiring against A, and so on.

Неактивен kras

• Професионален шофьор
  • Публикации: 2456
« Отговор #376 -: 13 Февруари 2018 год. 10:54 часа »
В допълнение на горния ми пост, и понеже и Рошавия ме подсети нещо. Когато е провиснало ремаркето и тежи страшно много на диференцияла. Нали знаеш Стефчо, че лафетите се мажат с грес, замислял ли си се защо?
Няколко причини, но за мене най-важната, която ме касае като шофьор, че при тежко ремарке и ненамазан лафет, ако не клекнеш под ремаркето да видиш дали се е заключил, може и да го сецаш на тест, може и да го покараш направо, но на първия завой ремаркето ще падне.
За малко да ми се случи на мене. По повод на тия осигурителни щифтове, дето не ги знаете в европата. Те представляват една карабинка от тия дето се позлват от алпинистите, проста и желязна, която се вкарва в отворче за да предотврати мърдането на заключващия дръжката пин. И мене както винаги ме мързи да се бутам и да се мажа на лафета да го слагам. Въпреки, че е задължително да се постави щифта, аз не ебавах тая процедура.
Един ден на рампа ми е ремаркето, захождам, закачвам, тест напред веднъж, дваж, триж - не мърда. Даже на третия път угасна камиона (да не повярваш). В такъв момент си мислиш, че няма начин да не е закачил лафета. Слизам, кабели, крака и т.нат. Пиша пътния лист и тръгвам да се измъквам измежду ремаркетата и да се скърша вече към пътя.  И в тоя момент си викам... Красимире, ти даже и не погледна дръжката на лафета. Де слезни поне виж, нищо че те мързи. Ама викам си, нали дърпах, беше закачил... Абе я да сляза. Слизам и що да видя, дръжката в положение отворено. Добре, че си бях още между ремаркетата и не бях тръгнал да завивам. Направо ми изтръпнаха краката какво щеше да стане. От неманамзан лафет и тежък товар
Незнам дали го обясних добре, но в общи линии сцеплението между сухия лафет и ремаркето е толкова голямо, че може да те подлъже, че си закачил. Особено ако има лек наклон напред, както имаше в моя случай и теглото отива към дифа. И се получава онова от горния клип.

Стефан

• Гост
« Отговор #377 -: 13 Февруари 2018 год. 11:36 часа »
Сиреч най-добре човек да си върже гащите и винаги да поглежда лафета.

Неактивен driver1

• Професионален шофьор
  • Публикации: 294
« Отговор #378 -: 13 Февруари 2018 год. 13:50 часа »
Абе. Краси,ти така ли правиш с тоя BLACK - вадиш управляващия маркуч, измъкваш се от нишата, сваляш краката и после пак се завираш за да извадиш управляващия и кабелите? Рационално!  :D :D :D

Стефан

• Гост
« Отговор #379 -: 13 Февруари 2018 год. 15:11 часа »
Аз засега го знам така:
ЗАКАЧАНЕ
1-   Давам назад слизам и поглеждам болта дали е насочен добре
2-   Вдигам  до горе давам назад да заключи  и пробвам  напред.
3-   ГАСЯ закачам кабелите 1-во зад шофьора проверявам лафета и вдигам лапите.
4-   Давам на контакт изравнявам нивото на композицията пробвам  мигачи и искам помощ за стоповете
ОТКАЧАНЕ
1-   Вдигам влекача  20 см. ГАСЯ  и откачам кабелите 1-во зад пасажера
2-   Пускам лапите и отключвам лафета.
3-   Дърпам 40 см. и нормализирам нивото.
До колко е вярно вие ще кажете.

Неактивен micyri

• Професионален шофьор
  • Публикации: 764
« Отговор #380 -: 13 Февруари 2018 год. 16:08 часа »
Стефчо,бих ти препоръчал всичките тия гимнастики да ги правиш спокойно и без да бързаш.
Щото с Краси сме си говорили за времето което откача/закача ремърке и за мене в тия "хватки" не е важно времето,а сигурноста!

Стефан

• Гост
« Отговор #381 -: 13 Февруари 2018 год. 18:58 часа »
Че много ясно. То който бърза да се качва на F1.

Kkk

• Гост
« Отговор #382 -: 13 Февруари 2018 год. 19:40 часа »
Rekorda mi e 48 sekundi. Kolega zasicha. Gasq motora i natiskam klaksona za start. Kato sym gotov pak klakson za stop vremeto. Kamiona beshe mnogo udoben za celta actros niska kabina. V 48te sek na vliza samoto izmykvane izpod remarketo... ama da sa deset primerno.

Неактивен driver1

• Професионален шофьор
« Отговор #383 -: 13 Февруари 2018 год. 20:27 часа »
Rekorda mi e 48 sekundi. Kolega zasicha. Gasq motora i natiskam klaksona za start. Kato sym gotov pak klakson za stop vremeto. Kamiona beshe mnogo udoben za celta actros niska kabina. V 48te sek na vliza samoto izmykvane izpod remarketo... ama da sa deset primerno.

А смисъла от всичко това?  Едно време в казармата ни учеха скоростно да разглобяваме и сглобяваме Калашников. Винаги съм се питал за смисъла на това бързане...

Неактивен kras

• Професионален шофьор
« Отговор #384 -: 14 Февруари 2018 год. 02:05 часа »
Аз засега го знам така:
ОТКАЧАНЕ
1-   Вдигам влекача  20 см. ГАСЯ  и откачам кабелите 1-во зад пасажера
...
До колко е вярно вие ще кажете.
И в тоя моменет, в който си откачил кабелите, звънка телефона и почват да ти говорят неща, които те откъсват от работата. Затваряш телефона, палиш и тръгваш. Ремаркето вирва задницата, а на влекача ти падат калниците със все стоповете. А ти почваш да викаш "Мамка му кво направих". Виждал съм го, за тва ти казвам. Един индиец от мойта агенция го направи в сервиза на Волво и го изгониха от работа.

Ще му пишеме на твоя инструктор двойка!!! При откачване: 1. Паркинг против самопотегляне, 2. Краката за да не падне. 3,4,5,6,7... след това. Каквото да стане преди или след това, ти си подсигурил ремаркето. При закачване: 1. Лафета проверка и заключване. Последно отпускаш паркинга. Аз го правя докато вдигам краката, ако тръгне случайно камиона (невкл.паркинг влекач), веднага теглиш паркинга. И двете процедури на угасен мотор!

След това тия 20 см. Откачваш ремаркето и идвам аз с друг камион, с по-нисък влекач, наеш колко ще те сърби гъза докато смъкна ремаркето тия 20 см, дет си ми го задигнал?
Ами ако случайно успея да заключа лафета както е вдигнато ремаркето, нали ще трябва да направя тест на пуснати крака, и така хубаво ще ги изкривя! За това ти казах оня пиниз, със пускането на задницата на провиснало ремарке.... Май ще трябва да се снимат филми, ама пусто не съм фотогеничен.  8)
================
Валери, не че има смисъл от бързането, но аз съм си такъв, винаги си поставям някакви срокове, засичам си време, километри. Поставям си цел и я преследвам.. Та и с тоя случай така стана, викам, чакай за минутка да откача ремаркето, а колегата вика "Да бе да, минутка!". Засекохме и толкова горе-долу. Е, ако не бързаш ще са 3-4 минути, пак не е много.  А тогава точно работех като маневрист на далечни разстояния един вид, и на ден мятах по 10-12 ремаркета,  но не по-малко от 6, а пък гледах да работя под 8 часа, примерно 7ч30м, и да си ходя, та някой път бързах много за всичко. Сега не си давам зор, друг тип ми е работата.

Неактивен kras

• Професионален шофьор
« Отговор #385 -: 14 Февруари 2018 год. 02:09 часа »
Абе. Краси,ти така ли правиш с тоя BLACK - вадиш управляващия маркуч, измъкваш се от нишата, сваляш краката и после пак се завираш за да извадиш управляващия и кабелите? Рационално!  :D :D :D
Не бе... аз не разбирам.. къде съм го написал това.
Чакай да ти кажа по повод шегата ти, някой път съм се хващал, че направо влизам в нишата и откачвам кабелите, след това слизам и виждам, че краката ми са вдигнати. Веднага се самонаказвам и се качвам да си закача кабелите, псувам се, след това слизам и започвам от паркинга и краката, да ми е за урок.

Иначе в нормална ситуация не се качвам два пъти зад кабината.

Неактивен kras

• Професионален шофьор
« Отговор #386 -: 14 Февруари 2018 год. 02:28 часа »
Стефчо, ще го напраиме под формата на анкета. Аз ти задавам въпрос, ти отговаряш защо.

1. При откачване на ремаркето, след отключване на влекача е хубаво да спуснеме диференцияла до долу и чак тогава да се изтегляме от под ремаркето. Защо? Повече от един отговор има.

Стефан

• Гост
« Отговор #387 -: 14 Февруари 2018 год. 07:34 часа »
Единия е ясен, че някой колега ще се чуди как да го закачи, но за другите.....

Неактивен driver1

• Професионален шофьор
« Отговор #388 -: 14 Февруари 2018 год. 09:59 часа »
...някой път съм се хващал, че направо влизам в нишата и откачвам кабелите, след това слизам и виждам, че краката ми са вдигнати.

И къде виждаш риска в този случай? Влекача е с дръпнат паркинг, ремаркето е блокирано, къде е риска? Спокойно можеш да си повдигнеш малко ремаркето, или дори изобщо да не го вдигаш, ако е празно и да си свалиш спокойно краката, като след това отключваш, сваляш леко възглавниците и се измъкваш безпроблемно.
И изобщо - така категорично дефинирани последователности, мисля, че са по-скоро резултат на лични предпочитания, или изисквания на фирмен чиновник, отколкото да имат някакво отношение към безопасността. Мисля, че още в първия си коментар по темата посочих къде има рискове и какво да се прави за да се избегнат. Другото са интерпретации на същото. А пък това с тръгването първо назад направо избива рибата!  ;)

Стефан

• Гост
« Отговор #389 -: 14 Февруари 2018 год. 10:31 часа »
И аз не го намирам за правилно да ме учат,че като откача маркучите и стигало полуремаркето да не тръгне наникъде. Живот и здраве аз винаги ще си дърпам спирачката на полуремаркето.

Колеги, ползвайте си 45 минути пауза при каране на двойка

Започната от krasФорум Законодателство

Отговора: 14
Прегледи: 8914
Последна публикация 21 Януари 2017 год. 17:31 часа
от kras
Само за колеги шофьори - представи своя бизнес!

Започната от krasФорум Новини за камиони и коли

Отговора: 0
Прегледи: 8622
Последна публикация 14 Февруари 2017 год. 20:14 часа
от kras
Колеги предлагам инициатива. Жълто колело!

Започната от krasФорум С.Б.Т.Р.

Отговора: 4
Прегледи: 3147
Последна публикация 18 Октомври 2016 год. 21:19 часа
от kras
Няма ли бели фирми, колеги?

Започната от krasФорум Фирми в които си струва да започнеш

Отговора: 21
Прегледи: 8700
Последна публикация 13 Януари 2018 год. 21:17 часа
от micyri
Здравейте бъдещи мои колеги!