За колеги без опит! Старт в кариерата!
collapse

Автор Тема: За колеги без опит! Старт в кариерата!  (Прочетена 193984 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен beginner

• *
  • *
  • Default Avatar
  • Публикации: 4
Re: За колеги без опит! Старт в кариерата!
« Отговор #600 -: 20 Май 2018 год. 08:17 часа »
За началната компетентност уж трябва да има изпит накрая.Има ли въобще,такова нещо или не?Теория ако не ти преподават,може човек и сам да си я вземе.Има един учебник написано е всичко.Чета го от време на време има интересни неща.Лошото е че практическата част се пренебрегва и така дадените пари нацяло отиват на вятъра.В ю туба има доста клипове свързани с професията ама само с гледане....Но все пак е нещо.Честито на ceki за книжката,и късмет.

Неактивен driver1

• Професионален шофьор
  • Публикации: 253
« Отговор #601 -: 20 Май 2018 год. 11:30 часа »
Като чета някои въпроси и коментари тук и се чувствам доволен, че по времето когато "прохождах" в занаята нямаше интернет и никакви форми на виртуално общуване.
Някои въпроси ми се струват много наивни, дори - глупави. И аз подпитвах за елементарни неща, които на "старите пушки" сигурно са се стрували елементарни, но повече се стараех внимателно да гледам как го правят опитните. И да го запомням. Макар и новобранец, някак си инстинктивно чувствах кой е голямата работа в занаята и мога да се уча от него и кой е случайник. Дори само по състоянието на композицията и интериора в кабината се разбира за кого е призвание това.
И да ви кажа категорично - каквото и да се говори, шофьорлъка си е мъжка професия. В смисъл - за мъжкари, не непременно само за мъже. В тази професия има и несгоди, често се налага да се взимат светкавични решения, които не винаги се оказват правилните...Но това се придобива с времето и придобиването на рутина.
Ама да се оплачеш че "цели" двадесет дни не те прибрали при жена ти, па и не си се къпал през това време...Нямам думи!
Да споделя как е било, поне с мен - тръгваш от България с групаж за Франция, оттам те товарят за Италия, от Италия се оказва, че има товар само за Испания, ама за Барселона и Мадрид (примерно). От Испания товариш за Англия, а от там - пак за Испания. После празен - от Мадрид за Порто в Португалия. И - разгеле, най-сетне товар с коркови тапи за България!
На кого да се оплача? И от какво?
Всичко това се случва в условията на липса на навигации (не са навлезли още), няма мобилни телефони, няма банкови карти...нищо няма! Но има безброй рестрикции за превозвачи от Източния блок, разрешителни, СЕМТ-ове и усложнена документация.
Тръгваш с един куфар карти и атласи, а когато не можеш да се оправиш в населеното място - в бензиностанциите прерисуваш от диплянките картата, около мястото на разтоварване за да стигнеш!
Днес със затворени очи да тръгнеш, а задника на волана да си сложиш - пак ще стигнеш за където си тръгнал! С едно ЧМР само!
Паралелно с това част от личния състав, на ротационен принцип работи т.нар. "вътрешно" в Европа. Това в условията на забрана за каботажни превози и треперене пред всяка фуражка. И това "вътрешно" не е 20 дни, а минимум 3 месеца, а след това започват пазарлъците с офиса за попътен обратен товар за да се прибереш. Междувременно - караш!
И ако не си самоорганизиран, инициативен и да държиш на несгоди, какво става с теб? Като се има предвид, че с днешна дата всичко е много по-лесно - и комуникациите, и условията, и на всяка крачка срещаш колеги...
Не намерил баня да се изкъпе!? Насред Европа! И "цели" 20 дни не го прибрали!? Майко, мила!...

Неактивен Talitali

• *
  • *
  • Публикации: 24
« Отговор #602 -: 20 Май 2018 год. 12:02 часа »
Няма никакви изпити. Аз незнам от кога почнах да карам квалификация и кога я взех,  пак че пише дата на удостоверение. Прави сте шофьорлъка не е за всички,  ама това не ме плаши.

Неактивен Ceki

• *
  • *
  • Default Avatar
  • Публикации: 8
« Отговор #603 -: 20 Май 2018 год. 12:16 часа »
Колега напълно съм съгласен с всичко, което казваш. Обаче има едно голямо НО което няма как да се пренебрегне. Разликата в поколенията, вие сте били едно след вас са били други, а сега е трето... Повярвай ми и аз не си представям някои неща как са се случвали, но вие сте ги правили и то успешно. Едва ли преди 10г. сме си представяли, че ще имаме малък компютър в джоба си, с който ще можеш да правиш абсолютно всичко. Не можем да сравним двете времена и да ги премерим преди беше трудно сега е хипер лесно и всички новобранци са лигльовци. Всяко време си носи плюсовете и минусите. Пак да кажа не заставам срещу думите ти, но е логично нещата след 20г. да са още по-опростени, така се развива света няма да става по-сложно.

Неактивен kras

• Професионален шофьор
  • Публикации: 2391
« Отговор #604 -: 20 Май 2018 год. 12:17 часа »
Валери: +10

По-добре не може да се каже. В допълнение от мен. Млади колеги, дайте повечко от себе си в началото, напънете се и ще видите, че до година две, особено с малко повече ум и комбинативност, професията ще започне да ви връща. Това което знаете за транспорта днес, ще е 100 пъти повече след 3-4 години, а тогава и възможностите ще са много по-големи. Нещата тепърва ще се променят към добро за нас шофьорите. Не се отказвайте точно в тоя момент с някакви смешни доводи.
Стиснете зъби днес, за да има хубаво утре!

Неактивен jojo

• *
  • *
  • Default Avatar
  • Публикации: 10
« Отговор #605 -: 08 Юни 2018 год. 20:27 часа »
Здравейте колеги  :)
Първо извинявайте, че се обръщам към вас като "колеги", т.к. съм абсолютен новобранец! Имам предвид, че нямам никакъв опит като "камионджия", какво да кажа за тираджия :-[ ;) НО... желание колкото искаш, нали знаете - на прост човек му е лесно! ;) ;D Имам предвид, че не съм наясно въобще с този занаят, но определено имам желание да стана като вас! Обичам да карам, имам усета, а и ми доставя удоволствие. Затова и реших да тръгна в тази посока... разбира се, нещата са комплексни, но имам желание да усвоя тази професия, за която определено зная, че НЕ Е ЛЕКА! А и мисля, че е призвание... разбира се, че не е за всеки - като всяко нещо! Прекалих с предисловието ;) извинявайте!
По същество - чакам до края на месеца да си взема документите и започнах да се оглеждам за работа... От София съм и се старая фирмата да е в този район. Желанието ми е да карам вътрешно... може би в началото ще съм на "прави" курсове докато се науча или по-скоро ме обучат, пък после за това мисля. Молбата ми е, ако някой може да ме насочи към някой коректен работодател в София, тъй като обичам точните и ясни отоношения! Разбира се, огромното ми желание... то е и късмет, да попадна на готин и знаещ учител, но Божа работа! :) Насочил съм се към Юро драйв - имат начално обучение, а после - Юро спийд с договор. Нямам представа дали няма да сбъркам, но при моят статус... май това ми е варианта!?
Благодарен ще бъда за ваши мнения и съвети!
Извинявайте, получи се малко дълго, но се постарах да съм по-изчерпателен!

Неактивен roshko

• Професионален шофьор
  • Публикации: 927
« Отговор #606 -: 09 Юни 2018 год. 12:19 часа »
На колко години си, семеен ли си, друг език, освен български и руски?
As for the moral status of majority rule, it must be pointed out that it allows for A and B to band together to rip off C, C and A in turn joining to rip off B, and then B and C conspiring against A, and so on.

Неактивен jojo

• *
  • *
  • Default Avatar
« Отговор #607 -: 09 Юни 2018 год. 21:45 часа »
Не, не съм семеен - затова и реших да се захвана с тази "мисия" :) По малко немски и английски, но смятам да наблегна на английския. На 45 съм... малко късно, но и за 800лв не ми се работи.

Неактивен roshko

• Професионален шофьор
« Отговор #608 -: 09 Юни 2018 год. 23:51 часа »
Със занаята разбрахме, че не си наясно, но поне с шофирането на 40 тонна композиция как си? Навигации, оправяне с адреси. Преди това какво си работил? Нали се сещаш, че за да те насочим трябва да имаме някаква представа за какво иде реч.
Както винаги съм казвал, ако успееш да намериш каква ще да е фирма, само да няма заробващи договори - метай се на секундата, па ако ще и само храната да плащат. На първо време ще си печеливш. Не съм запознат с българските "ПУЦ"-ове, но доколкото съм чувал, всичките гледат да те закачат дългосрочно, което според мен не е оферта!
As for the moral status of majority rule, it must be pointed out that it allows for A and B to band together to rip off C, C and A in turn joining to rip off B, and then B and C conspiring against A, and so on.

Неактивен цецодебел

• Професионален шофьор
  • Публикации: 578
« Отговор #609 -: 10 Юни 2018 год. 00:40 часа »
Със занаята разбрахме, че не си наясно, но поне с шофирането на 40 тонна композиция как си?

Росене ! Тая година направих 40 г откакто съм шофьор и 30 откакто съм "тираджия" и не мога да кажа че съм царя на пътя . Човека ти казва че чака документи , как според тебе е  ?
 В другия форум има един където се оплаква , че не може да си пазарува защото трябвало да разкачи  :-\

Карам бавно! Изчаквам пенсията !

Неактивен roshko

• Професионален шофьор
« Отговор #610 -: 10 Юни 2018 год. 00:57 часа »
Аз кога започнах международно, бех карАл 40т композиция от Пловдив до София, от Лозенец до КАТ-Дървеница и от Илиенци до Вакараел. Започнах, като собствениците се возеха с мен. Е, до ден днешен не разбраха, че ми е било така да се каже за пръв път...
Дано да не е излязло нескормно...
П.П. 1 Ма карам МПС от 5-ти клас, а в 8-ми ходих с кола на училище... После разни като АВИА Преслав и Мерцедес Атего...
П.П.2 Няма царе на пътя, а и аз изобщо не съм го питал това...
П.П. 3 Като ме оставеха на митницата да нощувам и на другия ден докъ ми опраат документите, си правих маневри - горкия съединител... После като ми дадоха завиващ хенгер, карах за Чипита за Букурещ и после товарих на 20км  товарих теракол ли беше, забравил съм. Та... имаше прозорец от няколко часа докъ дое време за товарене. Познай, дали съм стоял? Намеря си местенце на околовръстното и се започват маневрите...

Неактивен kras

• Професионален шофьор
  • Публикации: 2391
« Отговор #611 -: 10 Юни 2018 год. 11:15 часа »
Е като ще даваме сравнения... е, Цецо не мом го бием, ама на 16 г. направих първото си самостоятелно каране на шкода европа с прицеп от Димово до Бургас. Нелегално, много ясно. Преди и след това пак подкарвах европейката. Един път бях качил приятели да ги возя из Видин, а последното ми каране беше на 17, тогава ме хванаха полицаите и ми писаха акта, както и на баща ми. Та от първия ми курс (баща ми беше до мене де) до сега са минали точно около 29 години. Хехехехе... Ноооо това не ми е стажа все пак.

Към питащия колега - според мен не е задължително фирмата да е от София, ако ще караш вътрешно. Не мога да знам всички фирми, но както Росен каза, скачай на първата дето си чул добра дума за нея или познаваш някой който работи там.
Аз мога да те насоча към 2 фирми, едната е видинска, другата търсновска. Макар, че за втората ще бъда увикан сега, ама фирми се променят, очакванията също.

За прави - обратни курсове - тия двете не съм ли ги виждал в Англия, Юро едното и другото?

Неактивен jojo

• *
  • *
  • Default Avatar
« Отговор #612 -: 10 Юни 2018 год. 15:02 часа »
Как да съм с композициите Рошко :) - преди три години изкарах С категорията, а преди два месеца Е категорията - та това ми е качването на камион. Карал съм от малък и имам 30на години стаж, но не е като на камион. Да, нямах проблеми с изпитите, но едно да се качиш и да въртиш 2-3ч градско и полигон, и то празен, друго е да си натоварен и да подкараш 1000-2000км. Зная, че желанието ми е малко смехотворно, но съм решил да го направя. Със сигурност няма да ми е лесно в началото и то като че ли с всичко, но като има желание - ще има и резултат ;)

Тази "Юродрайв" е учебен център... малко силна дума е "център", но сключваш договор с тях за обучение и след краят му сключваш договор с "Юроспийд" - нянам представа къде карат, карат ДАФ евро 6. Първата е дъщерна на втората. Взимат те за обучение ако те одобрат от втората поне така знам. Колкото до договорите - с всеки, с който съм разговарял - имам предвид колега тираджия - всеки казва да не  се обвързвам с договори ако мога. Колкото до това дали да са от Сф, идеята ми е, че чисто административно ще бъде по-удобно, каквито проблеми възникват ще бъде по-лесно да ги решаваме на место като се прибера или каквото и да е там. Благодаря ти Красс.

Набелязал съм доста фирми по Сф, с които да говоря пък ще видим какво ще се получи. Идеята е една да намеря :) ... точната ;)

Неактивен jojo

• *
  • *
  • Default Avatar
« Отговор #613 -: 10 Юни 2018 год. 15:16 часа »
Цецо спомена нещо, за което щях да питам даскала си, но ако не пречи ще ми е интересно и вие да кажете как стоят ннещата в този случай - точно за пазаруването с влекача става дума!? Спираш някъде където няма магазин или кръчма или близо до складове, цехове, а трябва да купиш това онова. Включил си се във времето за каране, предстои междудневна или междуседмична почивка - какво правиш? Това с откачването е ясно имам предвид - тахографа на почивка  и отиваш или най-сигурно пеша? ??? :(

Неактивен bennik

• **
  • **
  • Default Avatar
  • Публикации: 65
  • Професионален шофьор
« Отговор #614 -: 10 Юни 2018 год. 16:48 часа »
Абе ,колега ти поне малко 561 не си ли чел.Той тахографа ти е на камиона не на ремаркето .Де ще ходиш с него като си чукнал “кревата“, даже и да си откачил ремаркето при положение ,че си свършил времето за каране.В другия форум както вика Рошавия един  се оплакваше, че не знаел как се откачвало, та да го откачи и да иде на покупки.Да го пита човек как е взел изпита за Е.Ти сега пък искаш в почивката да джиткаш с камиона на шопинг.

Колеги, ползвайте си 45 минути пауза при каране на двойка

Започната от krasФорум Законодателство

Отговора: 14
Прегледи: 7333
Последна публикация 21 Януари 2017 год. 17:31 часа
от kras
Само за колеги шофьори - представи своя бизнес!

Започната от krasФорум Новини за камиони и коли

Отговора: 0
Прегледи: 2062
Последна публикация 14 Февруари 2017 год. 20:14 часа
от kras
Колеги предлагам инициатива. Жълто колело!

Започната от krasФорум С.Б.Т.Р.

Отговора: 4
Прегледи: 2221
Последна публикация 18 Октомври 2016 год. 21:19 часа
от kras
Няма ли бели фирми, колеги?

Започната от krasФорум Фирми в които си струва да започнеш

Отговора: 21
Прегледи: 7493
Последна публикация 13 Януари 2018 год. 21:17 часа
от micyri
Здравейте бъдещи мои колеги!

Започната от gazibarevФорум Общи теми

Отговора: 17
Прегледи: 4769
Последна публикация 22 Януари 2016 год. 18:21 часа
от gazibarev
Честит празник колеги

Започната от СБТРФорум Общи теми

Отговора: 2
Прегледи: 1938
Последна публикация 09 Юни 2016 год. 16:44 часа
от micyri
Привет, колеги!

Започната от krasФорум Общи теми

Отговора: 206
Прегледи: 40627
Последна публикация 16 Април 2017 год. 15:07 часа
от kras
Здр колеги

Започната от KelemokeФорум Англия

Отговора: 8
Прегледи: 2134
Последна публикация 14 Януари 2018 год. 02:09 часа
от roshko
Фирма търси шофьори с опит C+E

Започната от bullet09Форум Работа

Отговора: 19
Прегледи: 6334
Последна публикация 06 Януари 2017 год. 20:34 часа
от micyri
Съвети за старт в професията.......благодаря !

Започната от saecoФорум Общи теми

Отговора: 22
Прегледи: 6769
Последна публикация 07 Януари 2016 год. 23:09 часа
от Rammstein