collapse

Автор Тема: За колеги без опит! Старт в кариерата!  (Прочетена 209136 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен kras

• Професионален шофьор
  • Публикации: 2444
Re: За колеги без опит! Старт в кариерата!
« Отговор #615 -: 10 Юни 2018 год. 19:44 часа »
Беник, обзалагам се, че си бил същата ливада в началото, ама сега си стара кримка, нали, дай да увикаме младия шофьор, дето му е каша в главата. Айде бъди добър и като по-опитен му обясни, а не така с лошото и с подигравката. Да не кажа, че има шофьори с по амнаес години стаж и пак не са го чели. Някак си са се научили от тук-там.

Та, да, млади падуане, не може камиона (демек ти де) хем на пауза, хем да си джиткаш с него по магазините. Беник е прав, колкото и лошо да го каза :) Ти си свободен да ходиш къде си искаш докато си на пауза, но камиона не, уви.

Взимаш си едно колело и го закачваш зад кабината. Това е едно решение. Другото е влизаш си директно с ремаркето, спираш си някъде до магазина да не пречиш, пускаш си аварийните и паузата, и най-спокойно си правиш шопинга. Магазини дал Господ в близост до магистралите. Правил съм го десетки пъти, никога не съм имал проблеми, стига да не се направиш на гъзар и да се пречнеш, кат че баща ти е арендувал паркинга.
Това е в общи линии.
От мене успех в новата професия и дано ти хареса, трудно е на тая възраст да се пречупиш, но всичко е възможно :)

Неактивен roshko

• Професионален шофьор
  • Публикации: 952
« Отговор #616 -: 10 Юни 2018 год. 20:10 часа »
Аз пак ще се повторя за стотен път... НЕ търси точната фирма, а първата, която ти даде камион и се яхай. Ма не днес/утре, а вчера!!! Всеки пропуснат ден е загуба. Направи два-три курса, после питай за фирма, ако тази не ти ареса!!!
Успех!
As for the moral status of majority rule, it must be pointed out that it allows for A and B to band together to rip off C, C and A in turn joining to rip off B, and then B and C conspiring against A, and so on.

Неактивен jojo

• *
  • *
  • Default Avatar
  • Публикации: 10
« Отговор #617 -: 10 Юни 2018 год. 21:43 часа »
Благодаря за мненията! :) Е, какво да правим - на новобранците им е простено, особено на такива където са се качвали 20ина пъти на камион. ;) Каквото сабя покаже!
Благодаря ви момчета и безаварийно шофиране! А за теб Красс и поздравления, тъй като повечето ти коментари - да не кажа почти всичките - са позитивни! Това е важно по принцип... ;)

Неактивен kras

• Професионален шофьор
« Отговор #618 -: 11 Юни 2018 год. 11:46 часа »
Мерси, ама нека търсиме и информация освен позитивност, за това може да отличиш и това което Рошавия и Драйвера пишат из форума. Те може да не са идеалния пример за учтивост, но ето на, прочети писаното по-горе от Рошавия и действай без да се замисляш много-много. Комай това е най-правилното, да почнеш от някъде.

Неактивен driver1

• Професионален шофьор
  • Публикации: 294
« Отговор #619 -: 11 Юни 2018 год. 16:57 часа »
Абе, к'ва учтивост бе!?
Това да не е форум на Болшой театр?
Пита нещо - отговарям му, според моите си знания и опит. Не, че някой от питащите ще се съобрази с написаното, ама ей тъй, за собствено удовлетворение.
Защото каквото и да пишат тук, днешните са се родили знаещи, а въпросите им са по-скоро уточняващи.
Ама понякога направо се същисвам от някои въпроси тук! И гледам да премълча, в повечето случаи, защото, каквото кажа няма да е много приятно за за ухото на "вече знаещия". Но виждам, че "капиталът" на кандидата обикновено се свежда до "много искам"...Разбирай - чух, че в тая работа имало мангизи.
Абе извинявайте, ама да станеш на 40-45г. и изведнъж да откриеш, че "много искаш" да ставаш шофьор и това била детската ти мечта, вече порядъчно отлежала...
Ето защо на такива бих рекъл да премислят добре с какво се захващат. Не, че някой ще послуша, както казах.
И друго - занаят се учи не толкова с четене и питане по форуми! Не, че и това не помага.
Занаят се учи с ГЛЕДАНЕ. Гледаш как го правят другите и преценяваш сам - грешат ли, не грешат ли, ще се справиш ли като тях или не...И самоподготовка! Аз също в началото съм имал моменти, когато съм използвал, че съм сам и съм се упражнявал в това, което ме е затруднявало. А такива моменти не са били много - винаги са се намирали кибици, които да те зяпат и да дават оценки. Мен това ме сковаваше.
Но постепенно нещата започнаха да стават. Ни съм се учил най-много с гледане!
Тук се пита - къде са баните, пералните, супермаркетите...Ми слезте от кабините и ги намерете!

Неактивен bennik

• **
  • **
  • Default Avatar
  • Публикации: 70
  • Професионален шофьор
« Отговор #620 -: 11 Юни 2018 год. 17:10 часа »
Сега ,Джоджо изобщо не целях да те обидя с поста.Но ,ако си сериозен и наистина искаш да караш, трябва да го прочетеш това .Ама не само да го прочетеш , но и да го осмислиш.Защото искаш ли да се прибираш с по някой лев в джоба не може без него.Иначе ще си оттушиш да плащаш глоби.Има много клипове в  „тубата„ относно работа с тахограф , една от най-важните след шофирането.Ако поназнайваш руски тези клипове много ще ти помогнат.Стига да искаш да видиш нещо от практиката , закачане ,откачане, паркиране,тахограф Тубата е твоя сайт.Далеко съм от мисълта ,че ще се научиш само от клипове.Личния опит и ГРЕШКИ са най-ценни, но друго е да си го видял предварително и да имаш представа за дадена ситуация.

Неактивен bennik

• **
  • **
  • Default Avatar
  • Публикации: 70
  • Професионален шофьор
« Отговор #621 -: 11 Юни 2018 год. 19:49 часа »
Сега ,Крас като каза стара кримка си имам една „обица на ухото„.Караме царевица с гондола от Гърция и аз ливадата го раздавам учащ се.Стария кара и не знам дали просто му се наложи или реши да покаже някой номер - реши да си надигне гащите както кара.Изправи се и дорде се усети дясната гума удари банкета и 25 тона царевица направиха „плонж„ барабар с гондолата.Та от тогава ми е тази обица и не смея и не искам да ме мислят за стара кримка.В един занаят винаги има нови неща , хубави неща, и още по неприятни неща ,затова и най- печените винаги има какво да научат.Никой не се е родил научен.Стремя се винаги да науча нещо ново и никога не подхождам с пренебрежение към работата .Стана ми странно че с Джоджо сме от една генерация така да се каже- на 47 съм, поколение израснало повече с книгите отколкото с компютрите.Поколение което държеше на ученето, а той не е запознат с 561.Както казах в другия форум един пита за бакалии, тръгнал на път , а не знае как да откачи ремаркето.Ами ,че то  561 и това откачане са основата за днешния шофьор.Който има мерак за камион според мен трябва да ги знае.

Неактивен jojo

• *
  • *
  • Default Avatar
  • Публикации: 10
« Отговор #622 -: 11 Юни 2018 год. 21:17 часа »
Момчета... не се сърдя на никой и не съм се засегнал. Всеки има право на собствено мнение. Какво да кажа - прави сте... в едно 95% от случаите. И повярвайте ми, зная, че това което съм го решил е смехотворно, също така че ми е малко късно за всичко това и никога не ми е било детската мечта. Да, обичам да карам, но като всеки нормален човек се надявах, че от тази държава ще стане нещо, но уви... трябва да се спасяваме поеденично - та заради това реших да тръгна в тази посока. Както казах по-рано решението ми е комплексно. Да, добре знам че занаят се взима, а не се дава! Затова и казах, че се надявам да попадна на готин човек... желание да се науча имам и ще го направя. Както Рошко каза - в свободното време се чете и се упражняваш при възможност. Просто трябва опит - зная го и съм го осъзнал, и определено няма да ме чуете да кажа, че знам и мога! В случая съм на кота "0"... даже "-1"... зависи от гледната точка. Определено професията е трудна и мога да си представя какво им е било на колегите преди много години когато не е имало Нет, навигации и телефони, така че... реалист съм и уважавам всеки един от вас независимо на колко години защото само той си знае през какво е минал за да стигне до тук.
Относно 561 - чел съм го и то доста пъти, и със сигурност има много неща, в които ще сбъркам и не знам. Но в случая исках да си го изясна - защо ли!? Защото в "тубата" съм гледал два клипа, в които отиват на пазар с влекача, но наистина бяха двойка, а и може би са имали време за каране, но това вече няма значение. Какъвто и невежа да съм - зная, че тахографа е на влекача и отчита всяко движение... с малко изключение.
Благодаря Ви отново и не ми се сърдете - пак ще Ви тормозя с "глупави" въпроси ;) :-[ ... поне първите 3-4г :D ;) Дали тук или някъде по Европата - ще се  намерим!  :)  Ако не ми мине котка път - ще стане. И аз като Цецо ще казвам тогава на новобранците - от 40 години стаж като шофьор, 5г съм тираджия  ;) :D Извинявай Цецо! :)
Жожо съм и до нови срещи! ;) Лек път и безаварийно шофиране! :)

Неактивен kras

• Професионален шофьор
« Отговор #623 -: 14 Юни 2018 год. 11:57 часа »
Беник, че ти си бил дъртак бре :)

Аз като почнах също си изпатих от стара кримка, мой добър приятел... "Кажи бе, викам му, за кво са тия копченца на тоя тахограф, тия врътки долу?" (аналогов, както се досещате и никои не ти обяснява тия неща на курса).
"Не барай нищо, тахографа е настроен и е автоматичен, сам си сменява дейности"

Да да, ама сменява само каране и пауза. А разположение требвало да се върти на втория шофьор ръчно. Е, разбрахме го по трудния начин на Надлаг, едвам се оправихме със старата кримка... Това "дообучаване" ни струва на двамата по 100 евро да се откупиме, иначе глобата беше по 1250 еврака на човек, а азе таман почвах, тва ми беше сефте тръгване, още не съм си избил шофьорския курс и документнте и вече 1250 евро щях да съм вътре. Никой нищо не знаеше в ония години, карахме как дойде...
Кво излезна, че унгарския полицай обучава по-добре от нашенския инструктор или пък стар шофьор :)
Я ме питайте сега кога ще го забравя това правило?

Неактивен Talitali

• *
  • *
  • Публикации: 28
« Отговор #624 -: 14 Юни 2018 год. 14:48 часа »
Здравейте момчета. Да ви питам за почивки че нещо не мога да схвана,  колко часа почивка се прави след работния ден? 9часа работно време,  15 часа работен ден ами почивка е колко? 😊😊😊

Неактивен driver1

• Професионален шофьор
« Отговор #625 -: 14 Юни 2018 год. 21:47 часа »
Здравейте момчета. Да ви питам за почивки че нещо не мога да схвана,  колко часа почивка се прави след работния ден? 9часа работно време,  15 часа работен ден ами почивка е колко? 😊😊😊

9 часа почивка до 3 пъти за седмичен период. Може и поредни. Иначе - 11 часа, стига пак да не са променили нещо, че бюрократа няма умора.

Неактивен Talitali

• *
  • *
« Отговор #626 -: 14 Юни 2018 год. 21:53 часа »
А ако свършва работно време и до паркинга да речвм има още 50км ама на магистрала няма как да правиш почивка какво следва? Цапаш дигитална карта и глоба ли?

Неактивен kras

• Професионален шофьор
« Отговор #627 -: 14 Юни 2018 год. 23:56 часа »
Здрасти Талитали,
От въпроса ти разбирам, че бъркаш понятията работа и работен ден. Да, това са различни неща, ама като че малко не усещаш нюанса.

Значи, директно на въпроса ти отговора е 11 часа. След почивка се прави 11 часа. Валери е направил допълнително уточнение, няма какво да се добави, освен че не е 9 часа, а 11. Девет часовата пауза е ИЗКЛЮЧЕНИЕ, което шофьорите в България приемат като правило. ИЗКЛЮЧЕНИЕ е и увеличения период на каране. Но това друга тема. Свикнете, че това са изключения и не се тормозете да ги спазвате. Ако бизнеса си некои шефчета го базират на изключения, то на тоя бизнес.. тури му пепел.

Та защо викам, че не усещаш нюанса - ти директно каза 15 часа работен ден. Това е ИЗКЛЮЧЕНИЕ. Редовния работен ден е НЕ ПОВЕЧЕ от 13 часа следван от 11 часа почивка = 24 часа период.
А ти директно отиде на гадния сценарии - да работиш 15 часа. Освен това, след 15 часов работен ден може да почиваш и 15 часа, но се счита, че си почивала 9
15+9=24
Те тва е.

Втората част от въпроса ти - ако свършиш часовете на 50 км от базата - Ами правиш всичко възможно да не свършваш така, а като го направиш не бързаш да вадиш карта, слагаш магнити и прочие. Просто си караш спокойно защото регламента позволява в определени ситуации да се прибереш с нарушение. Разбира се, ако мислиш да го правиш всеки курс - отсега ти казвам забрави! Но аз съм го правил и не е имало ядове. И в Испания, и в Англия.
В България съм убеден, че органите няма да покажат разбиране и познаване на регламента и просто ще те глобят. Интересно е, че по-скоро ще знаят, че си манипулирал тахографа и ще са доволни, че нямаш нарушение, отколкото да помислят малко какво може да е станало.

Неактивен driver1

• Професионален шофьор
« Отговор #628 -: 15 Юни 2018 год. 01:03 часа »
Абе, Краси!
Къде съм написал че е норма тази 9часова почивка? Всъщност - норма е, защото е регламентирана. Не съм казал, че е задължително 3 пъти седмично да почива по 9 часа, а че МОЖЕ, че ИМА ПРАВО и това е по регламент!
Какво трябваше да напиша? "Има там едни 9 часа, ама ти си почивай всеки ден по 11?" И колко време ще се задържи във фирми, каквито ги знаем в България?
Полезното в това, което съм написал, че съм казал на какво ИМА ПРАВО, защото е ясно, че работодателите ще се правят на чалнати и ще го гърбят всеки ден да е на 9ч. почивка. И после ще има: "Как Пешо можа, пък ти не можа...". Трябва да знае какво да отговори.
Май много бързо си забравил методите у нас? Аз съм преди теб в чужбина, пък още ми държи топло от невероятните изисквания, които се поставяха. И театралните драми заради факта, че съм закъснял с 15мин. да разтоваря 23т. винкели. Сякаш железарницата само на моите винкели е чакала...

Неактивен Talitali

• *
  • *
« Отговор #629 -: 15 Юни 2018 год. 06:21 часа »
Момчета разбрах всичко за което ви благодаря. Просто един много умен шофьор ми обясняваше че РАБОТЕН ДЕН Е 15 ЧАСА това не разбрах защо са 15 часа. Знам работно време и т.н. Викам я аз да питам хора с опит че тоя дето ми обяснява ще ме вкара в бела. А къде се слага магнита? 🤔🤔🤔

Колеги, ползвайте си 45 минути пауза при каране на двойка

Започната от krasФорум Законодателство

Отговора: 14
Прегледи: 8582
Последна публикация 21 Януари 2017 год. 17:31 часа
от kras
Само за колеги шофьори - представи своя бизнес!

Започната от krasФорум Новини за камиони и коли

Отговора: 0
Прегледи: 8315
Последна публикация 14 Февруари 2017 год. 20:14 часа
от kras
Колеги предлагам инициатива. Жълто колело!

Започната от krasФорум С.Б.Т.Р.

Отговора: 4
Прегледи: 3043
Последна публикация 18 Октомври 2016 год. 21:19 часа
от kras
Няма ли бели фирми, колеги?

Започната от krasФорум Фирми в които си струва да започнеш

Отговора: 21
Прегледи: 8511
Последна публикация 13 Януари 2018 год. 21:17 часа
от micyri
Здравейте бъдещи мои колеги!