collapse

Автор Тема: Някои разсъждения за работно време, заплати, осигуровки и работодатели  (Прочетена 3618 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Оптимален Оптимист

• Професионален шофьор
  • **
  • Default Avatar
  • Публикации: 52
  • Рейтинг: +21/-0
Винаги съм се питал, дали има друга професия, при която се работи толкова часове, както при шофьорската? Простите сметки показват, че ако според регламент 561/2006 седмичното работно време в ЕС на един шофьор е 5 Х 12 + 13 = 73 часа, то на всяка друга професия е далеч по малко, например 40-45 или 48-54 часа в зависимост от това дали са 5 или 6 работните дни. И в двата случая разликата е фрапантна, а когато започнат да се хвърлят шайби и да се пишат бележки, направо става страшно, защото почасовото заплащане става по малко от на чистачка. Та в тази връзка искам да провокирам аудиторията тук да поразсъждаваме заедно!

Неактивен kras

• Професионален шофьор
  • Публикации: 2291
  • Рейтинг: +50/-65
Всъщност сметката не е такава. От 6 дневна седмица имаш (3х15)+(3х13)=84 часа. А в един друг сценарии, ако имаш всеки ден 3 часа почивка по време на работния ден, тогава имаш директно 6х15=90 часа, например контейнеровозите масово са така, всеки ден ги разтоварват по над 3 часа. Поне дето аз съм карал де. Това не означава, че непременно се правят тези часове, просто има такава теоретична възможност.

Лично аз съм го докарвал до 79 часа. Тези часове естествено са ограничени от друг регламент - Директива за работното време до 48 седмично, освен ако няма (групово) изключване от правилото, но пак не повече от 60 часа. Отделно се следи на средно на седмица колко е в 17 седмичен период, тоест ти можеш да работиш над 48 часа, примерно 59, но средно (за 17 седмици) не трябва да си работил повече от 48 часа седмично.

И тези 84 (или 90) часа са почти невъзможни да ги направиш, освен ако умишлено не гониш тази цел. С нормална работа няма да стане.
За пример, в момента работя в компания, като договора ми е за 50 часа. Аз си редя работата така, че да работя средно седмично около 45-46 часа понеделник до петък.

Ако има въпрос и той касае българските практики, то там естеството на работа при дългите релации съвсем не позволяват дълги часове, отива се на около 60 часа, ако се кара по регламент. Ако се "хвърлят шайби", то тогава естествено правилата и регламентите не важат.

Относно останалата част от името на темата - ако има въпрос или спор, с радост ще се включа :)

Неактивен micyri

• Професионален шофьор
  • Публикации: 764
  • Рейтинг: +15/-245
Не гледайте на професия шофьор като на едно цяло.
По правилно ще е да ги разделите примерно на международен,шофьор на дълги разстояния(вътрешно),регионален шофьор ,градски шофьор и таксиметров шофьор.
В зависимост от това и часовете са много различни.
Друг фактор според това къкъв си е и заплащането(твъдо,почасово,на км. ).
Аз примерно сега  работя по 40-45ч. на седмица ,а карането ми е около 18-20ч.на седмица.

• Професионален шофьор
  • **
  • Default Avatar
Всъщност сметката не е такава. От 6 дневна седмица имаш (3х15)+(3х13)=84 часа. А в един друг сценарии, ако имаш всеки ден 3 часа почивка по време на работния ден, тогава имаш директно 6х15=90 часа,

Значи все пак варианта, който давам аз е оптимистичният /като певдонима ми/, т.е хипотетично нещата могат да са още по-груби и то "законно". В тази връзка съвсем закономерно възникват поне 2 въпроса: Защо търпим това безобразие? и Синдикатите на кой са необходими?

• Професионален шофьор
  • **
  • Default Avatar
Само с еднодневна екскурзия правя 18 -20 даже до 23 часа.

Неактивен micyri

• Професионален шофьор
  • Публикации: 764
  • Рейтинг: +15/-245
Значи все пак варианта, който давам аз е оптимистичният /като певдонима ми/, т.е хипотетично нещата могат да са още по-груби и то "законно". В тази връзка съвсем закономерно възникват поне 2 въпроса: Защо търпим това безобразие? и Синдикатите на кой са необходими?
Защото ако колегата работи на час се получава много добра сметка.

• Професионален шофьор
  • **
  • Default Avatar
Защото ако колегата работи на час се получава много добра сметка.

Добра, добра колко да е добра? А безопасността?

Неактивен kras

• Професионален шофьор
  • Публикации: 2291
  • Рейтинг: +50/-65
Колега Оптимист :)
На масата има една бутилка, и аз и ти гледаме различни етикети докато седиме един срещу друг.
Например, ти питаш защо търпиме това и малко по-надолу казваш, че правиш точно това. Защо го правиш?
Виждаш ли, ако един шофьор рече да оцелее но да не работи при поставените условия, за него ще е по-лесно.. дет се казва за тока и храната може и кокошки да си гледа. Образно казано. Но защо никой не спори, а просто кара както му кажат - нон стоп?!
Но как ще оцелее един транспортен бос, когато му се постави въпроса ребром, от всички? Трудно ще му е. И ще трябва да се съгласи и реорганизира.
Но докато един има извинението да кара по 20 часа на ден, то тогава няма да има оправия.

Питаш за синдикатите за какво са. А ти членуваш ли в синдикат? Независимо кой. Синдиката сам по себе си е нищо, едно име. Когато участваш и си плащаш вноската, и когато е масово участието ни, тогава ще има смисъл.
Аз самия през юни ще се запиша в нашия синдикат http://www.unitetheunion.org/, 24 паунда на месец е, но вярвам, че като дойде момента ще се изплати при първия проблем, като знам колко струват адвокатите. В България горедолу на тая цена плащаш годишната вноска, така че какво се чудите?

Все пак добре дошъл във форума

Неактивен roshko

• Професионален шофьор
  • Публикации: 889
  • Рейтинг: +32/-15
Прехвърлих темата отгоре-отгоре, като сакам да отбелЕжим, че българските договори са по Кодекса на труда, а не по 561! Не знам какви сметки правите по 60-70-80 часа, но по 561 не можеш да караш повече от 90 часа за две или 56 часа за една седмица. Почти без изключение, при спазване естествено, рядко се изпилва докрай. Та да сложим и три часа седмично товарроразтоварни дейности, те ти ги 48 часа. Дори и някъде нещичко да си попревишил,  то в общия случай на 13-14-тата седмица си си дома за един месец и всичко се компенсира...
As for the moral status of majority rule, it must be pointed out that it allows for A and B to band together to rip off C, C and A in turn joining to rip off B, and then B and C conspiring against A, and so on.

Driver1

• Гост
Рошко, и твоята сметка не е вярна. Много си окастрил времето за товаро-разтоварна работа седмично. Три часа седмично? ;).
Да не говорим, че дори и да не товариш, или разтоварваш буквално, а само да очакваш наряда си, или ред за разтоварване, то пак си на разположение на работното си място, което си е работа. Не знам де'юре как е, но на практика е така.
Като човек, който е возил твърде много групажи мога да кажа, че понякога даже и не мога да стигна до 90 часа каране за две седмици. За сметка на това пък висене и чакане по разни спедиции и клиенти колкото щеш.

Неактивен roshko

• Професионален шофьор
Точно де юре съществува четвъртия знак на тахографа, който е нито пауза, нито работа, ползва се за описаните от теб случаи. Заплаща се, но не се води за работно време. Нещо като необлагаемите командировъчни...  ;D ;D ;D

Трите часа ги напаснах просто, понякога са повече, понякога по-малко. Отговорност и задължение на шофьора е да спазва работното време. Макар че ги псуваме унгарците, те си съблюдават стриктно закона с нула толеранс, както знаем...
Оня ден правих 15-часа работен ден, от които 10:15 На разположение. Платени 14:15, защото по правило повечето уддържат една 45-минутна пауза. Между другото за тези пари Райбера търкаля поне хиляда километра, нищо че той си мисли съвсем друго...  :D :D :D

"47 Гости, 5 Потребители (4 Скрит(и))
Активни потребители през последните 10 минути: roshko"

Що са криете кът мишки? На мен не ми дава, не че не бих...
As for the moral status of majority rule, it must be pointed out that it allows for A and B to band together to rip off C, C and A in turn joining to rip off B, and then B and C conspiring against A, and so on.

Неактивен rider777

• Професионален шофьор
  • Публикации: 630
  • Рейтинг: +10/-15
Райбера е тъпо парче и само лъже нали знаеш,,, заеби, не му прави неговата сметка,,,,,    ти кАжи за толкова време на Острова ква пачка спести,,,, не ква си изкарал а ква си спестил ,,,,,,, в банката щом не пълниш дюшеците с пачки ,,,,,,,,,,,,,

Неактивен roshko

• Професионален шофьор
Аз не пестя, а инвестирам, но не във варели...  ;D ;D ;D
Понеже забравям, можеш ли да ми припомниш кога са ме интересувАли подобни дервйли, не само от твоето битие, а на когото и да е другиго!?
Са че поискаш извлечение от банковите ми сметки, имотно и актуално състояние... :D :D :D

Неактивен rider777

• Професионален шофьор
На мен не са ми интересни нещата от последното ти изречение ама има доста заблудени дето си мислят, че паундите вАлът из Острова на съкровищата та някому може и да му е любопитно ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,   
Надявам се инвестициите ти да имат доходност,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
И нещо интересно за четене ,,,,,,, http://www.lentata.com/page_9536.html

Неактивен rider777

• Професионален шофьор

Чрез Бърз отговор, можеш да използваш bulletin board код и усмивчици, както и при обикновен отговор.

Име: Ел. поща:
Потвърждение:

Безплатно приложение дава информация в реално време за пътната обстановка в стра

Започната от Оня с коняФорум Колегите от офиса

Отговора: 2
Прегледи: 1486
Последна публикация 02 Октомври 2015 год. 12:00 часа
от diyodi
Вкарване ръчно инфо за минало време на дигитален тахо

Започната от Оня с коняФорум Учебен център

Отговора: 12
Прегледи: 3024
Последна публикация 06 Септември 2015 год. 13:32 часа
от ivopifeca
Директива за работното време

Започната от krasФорум Законодателство

Отговора: 5
Прегледи: 2002
Последна публикация 27 Май 2017 год. 15:58 часа
от Оптимален Оптимист
РАБОТНОТО ВРЕМЕ

Започната от Оптимален ОптимистФорум С.Б.Т.Р.

Отговора: 105
Прегледи: 6230
Последна публикация 16 Януари 2018 год. 10:49 часа
от kras
Как изглеждат големите заплати в бранша през очите на държавата

Започната от krasФорум Новини за камиони и коли

Отговора: 7
Прегледи: 2145
Последна публикация 23 Декември 2017 год. 14:04 часа
от kras
Заплати,нормални ли са те?

Започната от micyriФорум Общи теми