collapse

Автор Тема: Агенции за професионални шофьори и персонал в транспорта. Има ли почва у нас?  (Прочетена 10653 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Road Runner

• Професионален шофьор
  • **
  • Публикации: 196
  • Рейтинг: +0/-0
Има един проблем, който не се споменава. Какво става, ако агенцията не получи парите си от фирмата, на която е дала шофери? Плаща заплати със свои пари на шоферите и почва да води съдебни битки с компанията да се издължава или спира да плаща на шоферите или си ги прибира обратно? И като как това ще се регламентира законодателно, не получил пари на края на месеца и бам... взима си обратно 20 работника. Защото в България има две неща, които в Англия и "белите държави" ги няма, а именно: тук масово се плаща с огромно закъснение. Давам пример: уговаряте срок, че агенцията ще си получава кинтите от фирмата всеки месец, а тя пък ще плаща на шофьорите всяка седмица. Както е в Англия. Ок, ама фирмата в края на месеца не дава пари, а почва да увърта: то сега чакам тука, чакам там, един ме забави, купувам едни камиони, два камиона се удариха, нам какво и нам що. Шефовете тука са царе на хленченето. Дай ми още две седмици срок. Ти какво правиш? Взимаш си шоферите или му ги оставяш? Защото две седмици не е кой знае какво. Ама минават две седмици и пак почват да те въртят на шиш. Утре-мутре, в петък, в шестък. И така ще мине още една седмица. После започват клетвите, че парите са преведени днес и утре ще ги получиш, после се набеждава тъпата счетоводителка, дето е забравила/пропуснала/сгрешила превода. И докато ги получиш минава още един месец. Защото ако си вземеш шоферите веднага, шансът ти е да го вкараш в съда. За този вариант след малко. Та така. Да предположим, че агенцията си взима парите след два месеца т.е. с месец закъснение. Ами ако става дума за заплатите на 50 шофьора? Кой ще ги плаща още един месец? Агенцията ще харчи нейни пари, ако ги има, да речем. Ако ги няма? Ами ако става дума за 100 човека шофьори, на които тя им плаща един месец по 1500 евро да речем. Тия 150к за закъснелия и 150к евро за нормалния месец откъде ще дойдат? Заем от банка? Хм... за банка ли ще се работи? И това е вариантът, ако си вземеш парите с месец закъснение. А ако закъснението е два месеца, ако са две фирми, дето да те изгърбят, а ако изобщо не ти платят? Ако си вземеш шофьорите веднага, парите можеш спокойно да ги отпишеш, защото той като му спре фирмата и няма кой да кара и да иска не може да ти ги върне, поне не и скоро. И тука стигаме до второто нещо, което го има в Англия и белите страни, но липсва в България: бързо и ефективно правораздаване. Вкарваш некоректната фирма в съда, обаче... много важна подробност: вече отивате не по трудовото законодателство, където делата се водят стегнато, а вече е спор между фирми. Знаеш ли колко време ще трябва на съда да отсъди, че оня трябва да ти плати? И като го осъди и той като е ООД с капитал 5-10 хиляди лева и ще вземеш на босия цървулите. Аз имам огромни проблеми с неплащания от суперизвестни марки в България, при това много сериозни марки, които ме бавят повече от 5 месеца, при договорени 40 дни. И не е една компанията, която не ми плаща. Някои колеги не издържаха и ги вкараха в съда. И нищо, делата се точат с месеци. Само някой адвокат, че не се бил явил, щото го болял стомаха и бам, отлагат за след 3-4-5 месеца. Не след 3-4-5 дни, а месеци. И още и още... така че който и да се хваща с това, трябва много ясно да реши какво ще прави, когато тия събития му почукат на вратата. Защото те, несъмнено ще му се случат. Поне закъснялото плащане му е в кърпа вързано. Не казвам, че е невъзможно, просто се опитвам да представя реалистичен и твърде възможен сценарий. Да си е наясно човекът, с какво ще се сблъска.

Неактивен kras

• Професионален шофьор
  • Публикации: 2176
  • Рейтинг: +47/-65
Road Runner, колега, не четеш, по нагоре писах, искаш 3-ма работника, парите предварително в сценарии за най-много работни часове седмично. Ако не може шефа да извади парите за работниците предварително - няма сделка. Кредити ли ще тегли, колата ли ще си продава, мен това не ме засяга и това не е моя работа. В магазина сиренето струва пари, напред никой не ти го дава.
Мен не ме засяга бизнеса и практиките в България как са, аз ако направя агенция, това ще е условието, за да няма после ядове и съдебни дела.
Когато зад мен стоят 500 или 1000 шофьора, мисля че за транспортната компания няма да има много голям избор от ходове. Искаш работници, плащаш заработката предварително. Което е надплатено се прихваща при следващо плащане, така че транспортната компания е в ситуация "има да взима"
Без това условие изобщо няма да има бизнес, нито ще търся кредити нито ще се съдя.

Неактивен Road Runner

• Професионален шофьор
  • **
Road Runner, колега, не четеш, по нагоре писах, искаш 3-ма работника, парите предварително в сценарии за най-много работни часове седмично. Ако не може шефа да извади парите за работниците предварително - няма сделка. Кредити ли ще тегли, колата ли ще си продава, мен това не ме засяга и това не е моя работа. В магазина сиренето струва пари, напред никой не ти го дава.
Мен не ме засяга бизнеса и практиките в България как са, аз ако направя агенция, това ще е условието, за да няма после ядове и съдебни дела.
Когато зад мен стоят 500 или 1000 шофьора, мисля че за транспортната компания няма да има много голям избор от ходове. Искаш работници, плащаш заработката предварително. Което е надплатено се прихваща при следващо плащане, така че транспортната компания е в ситуация "има да взима"
Без това условие изобщо няма да има бизнес, нито ще търся кредити нито ще се съдя.

Чета аз. Но ти спомена в Англия. И си представих същата ситуация тук. Предварително е много нерисково, верно е, но едва ли ще си намериш фирми, които да плащат напред. Да, вероятно ще има случаи, когато ще им трябват спешно хора за определен курс/курсове. Но масова практика да плащат заплати напред, не ми се вярва. Заплатата не е сирене. Никой не плаща напред заплата. Услуга, обаче, както ще е в случая - да. Но пак ти казвам, познавайки ситуацията - едва ли. Все пак направи, аз ще съм първият записал се, ако са добри условията. Докато станат нещата, тъкмо ще съм натрупал опит. :D

Неактивен kras

• Професионален шофьор
Момент, заплата не плащат. И наемането на шофьор не е много по различно от наемането на кола. Като идеш в рент-а-кар да не би да плащаш след като си свършиш работата? Плаща се ПРЕДВАРИТЕЛНО, зашото никой не е длъжен да ти има доверие.
А аз предпочитам да няма бизнес, отколкото да има бизнес в който ще се лъжеме и дебнеме.
Винаги съм казвал - нема доверие, нема бизнес. В случая, ако бизнеса налага да наемеш шофьор, а си немаме доверие - двете стоки се вадят напред. Аз не мога да дам шофьорите на доверие, затова и парите на шофьорите се дават предварително. За да няма подозрения. И пак повтарям, парите които плаща транспортната компания не са заплатите на работниците. Тия пари стават заплати когато се преведат по сметките на шофьорите, дотогава са просто едни пари срещу шофьори.
Има още една страна на въпроса - шофьора е конвертируема стока, със документи, квалификации и опит. Тоест агенцията знае какво дава. Парите на транспортната компания са скрита стока, с неясно съществуване, при това положение няма как да се плаща впоследствие. Винаги предварително или няма сделка.

Неактивен m@n

• Професионален шофьор
  • **
  • Публикации: 171
  • Рейтинг: +2/-0
Ей, това е ключовия момент - да ги накараш да плащат предварително. Това ако направиш, шофьори много бързо ще събереш.
Превозвача ще каже - "да, но на мен навлото не ми го плащат предварително"
и ще трябва да намери допълнителен оборот от някъде, а това или е невъзможно или биха направили само ако са мноооого на зор и не е останал жив шофьор извън агенциите.
Казват, че пътят те кара да се замислиш. За това къде си бил... И къде отиваш.

Неактивен kras

• Професионален шофьор
Егати бизнесмена, ако нема пари заделени за 1 шофьорска "заплата".. и то не за цял месец, а за 1 седмица. И ако иска, в крайна сметка аз ще давам продукт, завършен и готов за ползване. Ако искаш този продукт - плащаш.
МиткоПайнера едва ли дава певачките в ресторантите да пеят, па парите после, като се продаде пиенето в кръчмата... Нема такъв филм.
А с агенция се почва и с малко, просто трябва да има качествени шофьори, които да знаят, че зад тях стои сериозна фирма. Аз например тук работя и с малки агенции, и с големи... но правилата са еднакви за всички, просто условията са различни. Дори и в една агенция, има шофьори работят за малко повече от други.. но това е нормално, въпрос на договорка.
Имал съм случай да се пазаря с агенцията и да си изкарам още 2 кинта на час, като съм ги хванал в нужда... друг път съм се навивал на колко може, само да съм на работа. Практиката е - почваш с по-малко (което не е малко!) и на 3 месеца леко се покачва, след 6 месеца пак.. но стига се до едно ниво, над което просто не може да се качи рейта на час.

diyodi

• Гост
МиткоПайнера едва ли дава певачките в ресторантите да пеят, па парите после, като се продаде пиенето в кръчмата... Нема такъв филм.
А с агенция се почва и с малко, просто трябва да има качествени шофьори, които да знаят, че зад тях стои сериозна фирма...
До тук пропуснахме най-важното - шофьорите! Как ще ни промениш манталитета да търсим далаверата и допълнителната печалба? Дори и ти в други твой постове признаваш че си бъркал в кацата и то надълбоко.
 И малко отклонение, ама само с фолкпевачки не ни бяха сравнявали. Димитър Ковачев - Фънки също е продуцент. ;)

driver1

• Гост
    Само да вметна, знам, че е встрани от темата:  Фънки наистина е продуцент и то - добър продуцент! Докара Мадона в България и други известни певци и състави. А и не цепи басма никому за което му се възхищавам.
    Край на вметката!

Неактивен kras

• Професионален шофьор
Ами това за кацата Митко има много гледни точки. Тук говориме за правила и някакъв нов ред. Аз и тук мога да пипам в кацата, ама защо ли не го правя?
Не ви сравнявам с певачки, просто това е работещ модел, който е много стегнат и действащ перфектно.

Неактивен kras

• Професионален шофьор
Колеги,
днес поставих няколко въпроса относно възможни законови промени по КТ пред централата на ДСБ, които да улеснят и регламентират подобна дейност. Уви, не съществува правна рамка, при която такава агенция в България би могла да работи. Любопитен съм как и кога ще ми отговорят. Ще пиша за отговора. Да се надяваме, че там са по-различни от повечето ни политици.
Напоследък ГЕРБ за мен поне не са носители на дясното, та вярвам, че първоизточника ще приеме нещо ново по-положително.
Струва ми се, че те към момента са най-добрия адресат за подобно запитване.

Неактивен Road Runner

• Професионален шофьор
  • **
Колеги,
днес поставих няколко въпроса относно възможни законови промени по КТ пред централата на ДСБ, които да улеснят и регламентират подобна дейност. Уви, не съществува правна рамка, при която такава агенция в България би могла да работи. Любопитен съм как и кога ще ми отговорят. Ще пиша за отговора. Да се надяваме, че там са по-различни от повечето ни политици.
Напоследък ГЕРБ за мен поне не са носители на дясното, та вярвам, че първоизточника ще приеме нещо ново по-положително.
Струва ми се, че те към момента са най-добрия адресат за подобно запитване.

Така е. Имат си много трески за дялане, но са си десни, макар и затънали в много неразбории и клиентелизъм и непрофесионализъм до уши. Имам обаче малко по-различно виждане по върпоса. Не казвам, че Герб са по- по- най-, но ако прегърнат (разбирай някой от главните там) идеята ти, тя много по-лесно ще се осъществи, т.е. законовите промени. В смисъл там нещата са: двама-трима души казват: това ми харесва, ще го направим", дават командите и то се случва. Иначе РБ ще се бутат, ще се чудят, ще философстват, после ще трябва да убеждават Герб. Ако идеята хареса на Герб, те ще я спрат, ще почнат да я изменят, само за да могат да откраднат заслугата или част от нея и така. Затова си мисля, че те герберите по ще свършат работа. Пък това е важното, майната му кой какъв е. Макар и дясномислещ човек, супер се накефих когато БСП внесе проект за промени на Закона за защита на конкуренцията, т.нар. Промени срещу терора на търговските вериги, и много се вбесих когато Плевнелиев го върна и той отече във времето. И точно сега ям попарата на другото ни законодателство. Ако законът беше приет, нещата лично за моята фирма щяха да са много по-добре.

diyodi

• Гост
 Ще разкажа какво ми се случи тази нощ с моята агенция и всеки да си прави изводите.
 Отивам на работа в транспортната фирма в която агенцията ми ме праща. Дават ми курс на 250 км да разтоваря, после на 20 да товаря и да се прибирам. Всичко си беше нормално до момента в който не отидох да товаря. Оказа се че някой ми е взел вече товара. Звъня в транспортната фирма и те ми дават нов товарен адрес на още 250 км. Тръгвам и се оказва че няма да мога да се прибера. А имах насрочени 2 огледа на квартири за следващия ден. Пращам смс, че за да изпълня курса трябва да спя в камиона. Отговарят ми да съжаляваме! Пиша им че не съм подготвен за това и че на другия ден трябва да съм си вкъщи! 10 минути - нищо. И започна да ме стяга черепа. В 1:30 през нощта започнах да звъня на агенцията. Мишока с който най-често контактувам си беше изключил телефона. Звъннах на началника му. Обясних му за какво става въпрос и той каза че ще проучи нещата и ще ми пише. След 15 минути получих смс в който ми обяснява че не можел да направи нищо по въпроса и такъв бил закона!? Моляяяяя?!?!?!? Следващия ми смс беше забравете за мен, вече не съм свободен да работя нито за вас, нито за транспортната компания. Такова обяснение в любов получих, каквото и жена ми не ми е правила. Дори за да не напускам агенцията ми обеща вдигане на часовата ставка и работа уж в по-добри транспортни компании. След още около 15 мин получих смс от транспортната фирма да спра. Десет минути по късно ми се обадиха да се прибирам празен!
 Та ако българската агенция работи по този начин вярвам че има шанс.

diyodi

• Гост
 Ако се случи нещо от рода какво правим?
 Нямаме голям избор нали?
 1 Съгласяваме се
 2 Отказваме и започва ходене по мъките.
  - не искат да ви приберат и си търсите начин как да си тръгнете.
 - уволняват ви и оставят на пътя.
 - започват да се чудят за какво да ви глобят и да ви удържат пари.
 - казват ви че 20 овчаря чакат за вашето място и пак ви режат пари, а вие губите време и нерви в търсене на нова фирма.

Неактивен kras

• Професионален шофьор
Което идва да защити именно тоя начин на работа. Когато се поставят ясни условия при които шофьора кара, когато предварително се преведат парите, когато шофьора е истински професиоиналист и знае как да си свърши работата... тогава къде е проблема. Тенденцията е шофьорите на агенциите да работят за доста повече пари, предвид на това, че обикновено попълват дупки - тук един  месец, там три.. но това е част от бизнеса.
Ето аз например и в подкрепа на горното - за 1 календарен месец и 17 работни дни през агенция изкарах 2997 паунда. Своеобразен седмичен рекорд ми е 1150 паунда от понеделник до неделя, с което май бих всички познати ми рекорди на други колеги. в.т.ч.1 ден на изчакване у дома и 6 дни каране. Изчакването когато е договорено също се плаща. Това е много важно, понеже са ми казали, че може да ме викнат на работа, ако стане нужда, но ако не ме викнат ми плащат около 50 кинта за 3-4 часа. Обикновено от 4 до 8 сутринта.  Не всички агенции го предлата за съжаление, но пък и наша работа е да се договаряме.

Неактивен todorgyurev

• *
  • *
  • Default Avatar
  • Публикации: 8
Здравейте,

Ние търсим шофьори, ако някой се интересува. Нова фирма сме, но можем да Ви гарантираме на 100% коректност.
Работим по релация Германия-Белгия със заплащане 3400-3600 лева. Фирмата се състои от двама млади собственици, които са много отворени и готини. Разбира се очакват същото и от вас.

Тел за контакт : 0877 450655
                            Тодор Гюрев

Чрез Бърз отговор, можеш да използваш bulletin board код и усмивчици, както и при обикновен отговор.

Име: Ел. поща:
Потвърждение:

Шофьори на тежкотоварни превозни средства за постоянна работа в Ливърпул, Велико

Започната от Emo_GerasimovФорум Работа

Отговора: 62
Прегледи: 13738
Последна публикация 02 Февруари 2016 год. 14:21 часа
от Emo_Gerasimov
РАЗСЛЕДВАНЕ НА NOVA: Фирми принуждават шофьори да карат без почивка

Започната от krasФорум Новини за камиони и коли

Отговора: 1
Прегледи: 1930
Последна публикация 10 Февруари 2018 год. 10:19 часа
от Fabiannut
Само за колеги шофьори - представи своя бизнес!

Отговора: 0
Прегледи: 1165
Последна публикация 14 Февруари 2017 год. 20:14 часа
от kras
Депутати предлагат ограничения за новите шофьори

Отговора: 5
Прегледи: 1755
Последна публикация 15 Април 2016 год. 10:29 часа
от kras
Набираме шофьори HGV Клас 1, C+E в Престън, Англия.

Започната от Emo_GerasimovФорум Работа

Отговора: 67
Прегледи: 13172
Последна публикация 17 Юни 2017 год. 23:48 часа
от roshko
Международни шофьори – 1800-2300 EUR заплата

Започната от TWM LtdФорум Работа

Отговора: 3
Прегледи: 1261
Последна публикация 16 Януари 2018 год. 15:42 часа
от driver1
Фирма търси шофьори с опит C+E