Автор Тема: Каране без GPS навигатор  (Прочетена 7525 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен цецодебел

• Професионален шофьор
  • Публикации: 564
Re: Каране без GPS навигатор
« Отговор #15 -: 26 Март 2016 год. 08:48 часа »
Добре бе ,вие всичко ли му вервате навигатора ??? На мен оня ден се беше бъгнал и ми вика да правя обратен завой  на магистралата... Или когато реши да ми икономиса 100м и да ме прекара по некакви криминални пътчета! Нищо че нема забрани..
Е друг е въпроса че има колеги които не ползват, или въобще не умеят да четат карти ... Срещал съм и такива дето върти картата с севера надолу ,и хабер си няма къде е в момента!!!
Карам бавно! Изчаквам пенсията !

Неактивен rider777

• Професионален шофьор
  • Публикации: 624
« Отговор #16 -: 26 Март 2016 год. 09:31 часа »
Абе карти,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, на бензиностанцията над Монако един мангал ме пита как да стигнел до Рим,,,,, на картата на Италия немало ни Рим, ни Неапол, ни Флоренция,,,,,,,,, казах му да гони по табелите Венеция и там да пита за посоката,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Неактивен Форумният маневрист

• Временно отсъстващ
  • Професионален шофьор
  • Публикации: 225
  • С лекарска забрана за влизане във форуми ;-)
« Отговор #17 -: 26 Март 2016 год. 12:40 часа »
Добре бе ,вие всичко ли му вервате навигатора ??? На мен оня ден се беше бъгнал и ми вика да правя обратен завой  на магистралата... Или когато реши да ми икономиса 100м и да ме прекара по некакви криминални пътчета! Нищо че нема забрани..
Е друг е въпроса че има колеги които не ползват, или въобще не умеят да четат карти ... Срещал съм и такива дето върти картата с севера надолу ,и хабер си няма къде е в момента!!!
Таман да напиша, че умението да се кара без GPS е добрия стар навик да се кара с атлас или карта (и двете си имат предимства и недостатъци). За това аз напоследък понеже нямам навигация, зарязах я удома, карам с google катри и е много лесно. Всъщност един смартфон с гугъл мапс обединява картата и атласа в едно + при включен ГПС много точно казва къде се намираш. Супер лесно наистина. Дори учиш географията на страната много бързо. А пък колко малки пътчета научих... :)

Причината да забраняват да се кара само с навигация в Англия е друга . Краси я знае но не ви я казва , лекичко ви пробва . В Англия има ниски мостове  понякога и с височина 3,80 . За сметка на това доста от ремаркетата са дабълдек  двуетажни с височина 4,88 или 5,00 метра . След като "минаха " на два пъти с такива хладилни ремаркета  под такива мостове от базата на Теско в Ливърпул въведоха тази забрана и изискват подпис върху формуляра . По този начин те се освобождават от отговорност .
   По въпроса как се кара . От офиса ти дават маршрута по който трябва да минеш като са ти изброени определени населени места .Вкарваш си ги в навигацията като междинни точки , проверяваш си пак маршрута и караш .

Всъщност не знаех че това е причината. Нали навигациите (поне мойта се настройваше) знаят мостовете? Както по-горе писах, знам, че става въпрос за безопасност. Дори даяджиите тука се заяждат ако видят залепена навигация на стъклото в зоната на чистачките. Или каквото и да е друго. Може да се лепят джаджи но там дето чистачките не трият. Демек, извън зоната на видимостта на предното стъкло. Може и някъде в купето. Истинската причина според мен не е толкова във видимостта, а по-скоро във разсейване на вниманието. Тоест шофьора отклонява погледа понякога за секунда, понякога за доста време да ръчка в навито, докато кара. И това вече се счита за опасно. И реално си е :)

Обаче!

Искам да ми кажат кое е безопасното в това да ни дадат маршрут, написан на лист А4, с десетина реда инструкции от типа: Излез от 3-ти изход на магистрала еди коя си; На първото кръгово трети изход табела еди каква си; Поредица от 3 сфетофара - напред; .... и т.нат. И през цялото време аз държа листа в ръка или някъде на таблото или където може, и сегиз-тогиз гледам и го чета... Понякога описанията са доста мъгливи и неясни... а аз повече гледам в листа, отколкото в пътя.  Та кое му е безопасното на това!?

Вчера и оня ден товаря един хляб. Искат за пустата им безопасност следното: Внимание!

Паркирам на рампа за разтоварване на амбалажа (касетки). Откачвам ремаркето, отивам в офиса, взимам един катинар за червения въздух. Заключвам го съответно. Отивам с влекача на паркинг на 50 метра, вадя ключа от контакта и го давам в офиса. Разтоварват ме и ме викат. Отивам в офиса, взимам си ключа, отключвам червения въздух (на някои ремаркета им работи шунт бутона и може и да не отключвам). Закачвам, местя го на 10 метра на друга рампа, на която ще ме товарят. Отново откачвам ремаркето, заключвам червения въздух, паркирам само влекача настрани и давам ключа от камиона в офиса... Като ме натоварят - обратната процедура.
 Викам му на тоя в офиса - "Защо ми взимаш ключа от камиона след като червения маркуч е заключен, а влекача е на паркинг, а не закачен за ремаркето?" Отговор: "Политика на компанията" - дежурното извинение за малоумието им.
Е нема такава простотия!!!

Георги Младенов

• Гост
« Отговор #18 -: 29 Май 2016 год. 16:54 часа »
До днеска карам без навигация и не мисла и да си купувам имам си достатъчна карти и атласи и на лаптопа си имам програмки виждам къде е адреса и отивам а в Франция и в малки населени места много пъти го намирам и без да го гледам къде е на лаптопа.Такава чума къде да ми вика дай на лево дай на десно нема да тура никога от тва се затъпева и се кара като кьоравец сиреч спира ти мисловната дейност и ни табели гледаш ни аутобани следиш караш като пълно бомбе без даже и да знаеш къде си като спреш.Обеснявам на колега къде не пътува често през Румъния как да иде да Миовени (завода на Дачия) той смел че има навигация.Ама тя нема инфо за аутобана и го кара до Дева по стария път и от Сибиу го кара през Брашов обеснявам му и той ме гледа с един празен поглед а не зима да си запише.Тура междинна точка Ръмнику Вълча и го прекарва през Турну Северин и Крайова.Та след много обеснения каза че е рязбрал.

Неактивен цецодебел

• Професионален шофьор
  • Публикации: 564
« Отговор #19 -: 29 Май 2016 год. 17:59 часа »
Никой не може да отрече че навигатора е много полезен за/ Търсене на адрес/
Помня как се търсеха преди с спиране и питане...жива мъка ! А ако си решил че ще те води от София до Лисабон е друга работа ;D
Карам бавно! Изчаквам пенсията !

Неактивен micyri

• Професионален шофьор
  • Публикации: 763
« Отговор #20 -: 29 Май 2016 год. 23:36 часа »
Така си е,навигация ползвам само за самия адрес,иначе гледам табели и номера на пътища и аутобани.

Неактивен raffaello

• *
  • *
  • Default Avatar
  • Публикации: 8
« Отговор #21 -: 02 Януари 2019 год. 19:37 часа »
Аз като един действащ таксиметров шофьор ще изтъкна една полза на навито.Ползвам го дори за пътища,по които съм минавал десетки пъти.Предимството е,че че виждам профила на пътя.И ако съм се закотвил зад някой бавнодвижещ се,мога примерно да видя,че след следващия завой следва дълга права,където бих могъл да изпреваря и да се подготвя да го направя бързо и безопасно.

Чрез Бърз отговор, можеш да използваш bulletin board код и усмивчици, както и при обикновен отговор.

Забележка: Тази публикация първо трябва да бъде одобрена от модератор.
Име: Ел. поща:
Потвърждение:

Колеги, ползвайте си 45 минути пауза при каране на двойка

Започната от Форумният маневристФорум Законодателство

Отговора: 14
Прегледи: 10415
Последна публикация 21 Януари 2017 год. 17:31 часа
от Форумният маневрист
Икономично каране!

Започната от micyriФорум Видео клипове от професията

Отговора: 7
Прегледи: 4114