Автор Тема: Странно нарушение  (Прочетена 1136 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Форумният маневрист

• Временно отсъстващ
  • Професионален шофьор
  • Публикации: 224
  • С лекарска забрана за влизане във форуми ;-)
Странно нарушение
« -: 10 Ноември 2018 год. 16:14 часа »
Оня ден ми бутат едни листи да се подпиша, че съм направил нарушение. Не на Регламента, а на Директивата за работното време... Тия ги мачкам чат-пат, не ми дреме.. но се загледах тоя път и викам, момент, има грешка. Ама софтуера, вика ми мениджъра, ето хванал нарушение, да подпишеш. Къде е бе, викам, това нарушение? И той си го остави с бележка на бюрото неподписано от мен, да питал някой по-знаещ. Ето случая:

Общ работен ден - под 8 часа
Общо работа 07ч10м
от която общо време за управление в работния ден 04ч15м, останалото е друга работа (чукове)

Схемата е:
03ч40м работа-----0ч18м почивка ------   03ч30м рабта ----- вадене на картата, дневна почивка. (Мотива ми беше следния, видях че ще се прибера за под 4 часа и половина каране и под 8 часа работен ден, и не ми се седеше още 15 минути, за това)

Има ли нарушение?
Тоя номер съм го правил поне 15 пъти в тая фирма за последните две години и никога не е имало нарушения, сега изведнъж решиха че е. Но не ми настояха да подписвам повече, та незнам са кво е решението на мениджмънта...

Неактивен bennik

• **
  • **
  • Default Avatar
  • Публикации: 79
  • Професионален шофьор
Re: Странно нарушение
« Отговор #1 -: 11 Ноември 2018 год. 13:54 часа »
В бившата ми фирма имаше надпис-„Колеги не е желателно да се връщате в базата преди 19.00часа.“ Тоест работното време започваше в осем ,но никой не идваше в осем.По скоро в 7.00 , 7.30.Отделно на дълги курсове съм излизал и в 5.00.Та на шефовете не им е много добре, ако свършиш по рано.Отделно така натаманяваха курсовете ,че да си на границата на времето за шофиране ,че и да има и за десетка.И като заредиш и издадеш и 13-те ставаха.Договора е за осем часов работен ,ама нашего брата  шофьора яко го цакат с това работно време от 13 до 15 часа.Та в тоя кръг на мисли явно и на твоите им е дошло нанагорно , че има под осем часа работен ден.

• Временно отсъстващ
  • Професионален шофьор
« Отговор #2 -: 11 Ноември 2018 год. 17:14 часа »
А по въпроса малко разсъждения ако може? :)

Неактивен bennik

• **
  • **
  • Default Avatar
  • Професионален шофьор
« Отговор #3 -: 12 Ноември 2018 год. 15:04 часа »
Ами, относно въпроса-донякъде ти си отговорил в резюмето.Искали са да те глобят не заради нарушение на 561, а относно директива за работното време.Явно в договора ти като във всеки договор е записано работното време което си длъжен да упражниш за съответната заплата.Неспазването му се счита за нарушение и от там наказание за това нарушение.Сега дали е нарушение според теб или според работодателя това е субективно.От моя гледна точка единствената причина за такова наказание,е че на работодателя не му харесва да дава пари за по-малко от осем часа труд.Макар ,че е лицемерно да се захващаш за такова нарушение при положение,  че работниците ти работят в сто процента от работните си дни повече от 9часа.Може би и затова са си премълчали след отказа ти да подпишеш.А сигурно това е била и целта им-„лекинко„ да ти намекнат друг път да не правиш така.

Неактивен bennik

• **
  • **
  • Default Avatar
  • Професионален шофьор
« Отговор #4 -: 12 Ноември 2018 год. 15:33 часа »
А между другото в тая директива май средната продължителност на работната седмица май бе 48 часа,та дявола е в детайлите .Зависи каква е часовата ставка в твоя договор и от там произтичащите последствия от нарушаване то и.

• Временно отсъстващ
  • Професионален шофьор
« Отговор #5 -: 13 Ноември 2018 год. 00:37 часа »
Benik, не е така приятел :)
Първо никой не иска да ме глобява. Второ не става дума за работното време колко е дълго, а каква и колко почивка съм направил в 7 часа работа. И днес четох и наистина май е трябвало да направя 30 минути, пък на мен не ми се правеха, исках с една 15-ка. Понеже имам под 6 часа и двата етапа от работния ден.
Е, за мое успокоение, не могат да те глобят по Директива работно време, защото има един чл. 20, който ни изключва от разни задължителни паузи, дет се казва, хубаво е да ги спазваме, ама ако не може... обстоятелства...
Договора ми е за 50 часа седмично, но аз пък и повечето колеги често правиме по-малко и не е проблем. И никой не го прави на въпрос, щото се случва някой път и повечко да правиме.
И те така... Вече си знам как да ги увъртам.

Неактивен Talitali

• *
  • *
  • Публикации: 34
« Отговор #6 -: 30 Януари 2019 год. 09:36 часа »
Колеги добро утро. Да ви питам нещо тъй като тук сте повечето с голям стаж може би да сте запознати с местенето на камион в пауза на out? Млад шофьор съм, от един месец карам фриго италия германия, и сега шефа ме кара да вадя карта от тахографа в пауза и да отивам да товаря. Дали ще бера ядове?

Неактивен bennik

• **
  • **
  • Default Avatar
  • Професионален шофьор
« Отговор #7 -: 30 Януари 2019 год. 19:54 часа »
Не знам какво разбираш под термина  пауза на out ,но за да извадиш картата от тахографа трябва да имаш документ от фирмата който да гарантира ,че си била в почивка през това време.Ако седалището на фирмата е в Италия примерно , а ти товариш в Германия, кой ще ти го издаде?После тахото отчита всяко шофиране на камиона без карта, а не си кисли че вагаджиите пасат трева.За това нещо дака ще те удрусат, че свят ще ти се завие.Вярно в менюто на тахографа има опция при слагане на картата с 4 „Да“ да гарантираш ,че в периода от ваденето на картата до поставянето си била в почивка ,но не се сещам как ще обясниш местенето на камиона без карта.При положение ,че нямаш анекс вагаджията ще ти се зарадва много.

Неактивен boroman21

• *
  • *
  • Default Avatar
  • Публикации: 9
« Отговор #8 -: 30 Януари 2019 год. 20:42 часа »
Това е много мъглява работа. Принципно като си извадил картата няма нужда да доказваш с анекс нищо до 72часа. Ако камиона не е мърдал няма да те пипат в Австрия и Германия в Италия не мога да кажа. Ако камиона е мърдан без карта или документ че е бил в сервиз ЛОШО . Ако е мърдан с карта няма проблеми стига да не се Усъмнят че имаш втора карта и да я намерят МНОГО ЛОШО .
Карта се вади преди или след паузата не по време на пауза , извадиш ли я докато си на легло автоматично я прекъсваш. Въобще тоя номер с ваденето на карти изобщо НЕ минава при една по-обстойна проверка за това по-добре пожелай на жабаря лека нощ и да си гледа работата. Режим out не те спасява без документ (обикновенно от сервиз при депанаж) или ако караш в държави неподписали АЕТР.
Въобще не се давай като новобранец да те натискат  защото ще изгориш като бушон .

Неактивен roshko

• Професионален шофьор
  • Публикации: 968
« Отговор #9 -: 30 Януари 2019 год. 21:34 часа »
Ако я извадиш може да береш ядове с контролните органи.
Ако откажеш с шефа си. Ти избираш. Моят съвет е второто.
Ако шефа ти не уважава правото ти на почивка - не е твоят шеф!
За немеца, а може би и за други, сменянето на шайба и ваденето на карта са
всичко друго но НЕ и почивка!
Иначе, не даваш достатъчно детайли, може да се предположи, че ще извадиш картата (евентуално трябва да обясняваш къде си била през това време, дали си имала дължимите условия за почивка) и след като сложиш картата да направиш поне 9 часа. Всичко това е извън закона и главоболията са с много висок процент на вероятност...

П.П. Това го писах сутринта, но явно съм пропуснАл да го публикувам...  ;D
As for the moral status of majority rule, it must be pointed out that it allows for A and B to band together to rip off C, C and A in turn joining to rip off B, and then B and C conspiring against A, and so on.

Неактивен bennik

• **
  • **
  • Default Avatar
  • Професионален шофьор
« Отговор #10 -: 31 Януари 2019 год. 11:18 часа »
Според мен, ако е за един път в рамките на минута , две , три по-добре картата да седи вътре. Мисля че в 561 имаше разрешение да преместиш камиона по време на почивка, но само след основателна причина отразена на разпечтка и  още по важното удължаване на тази същата почивка по спомен 2-3часа.Другия начин е преместване на композицията за под 45 секунди на всяка започната минута пауза, но тахометъра отчита и километри при начало и край на работния ден, а как ще обясниш разликата на проверяващия ,ако я забележи или излезе в програмата му в червено.

Неактивен Talitali

• *
  • *
« Отговор #11 -: 31 Януари 2019 год. 14:41 часа »
Шефа ми промива мозъка вика ЧЕ ВСИЧКИ ХЛАДИЛНИЦИ РАБОТИЛИ ПО OUT. Аз нямам намерение да работя така. Шефа вика или ше работя така както другите с out или няма да работим🤬

Неактивен Talitali

• *
  • *
« Отговор #12 -: 31 Януари 2019 год. 14:49 часа »
Аз знам че трябва да докажа защо и кога съм извадила карта. Ето пример: отивам в Хамбург да разтоварвам зеленчуци, стигам адреса в 21.30 а часа за разтоварване в 03.00, тъй пускам пауза, а после шефа звъни на пожар вика КАТО ТРЪГНЕШ ДА РАЗТОВАРВАШ ВАДИШ КАРТА И ТОГАВА ТРЪГВАШ.след дълги дебати разбирасе пуснах работния ден в 03.00. И накрая получих условие или ще правя каквото ми кажат или няма да се разберем🤔

Неактивен boroman21

• *
  • *
  • Default Avatar
  • Публикации: 9
« Отговор #13 -: 31 Януари 2019 год. 17:49 часа »
Направо му давай  ключовете и по живо и здраво , тия номерца с измисления регламент според момента не минават. Аз също съм карал фриго и какво от това закона си е закон независимо дали му харесва или не на шефа. Да правил съм нарушения но при свършен факт , тоест нещо се забъкнат на товарене или разтоварене и хоп 16-17ч работно. Ами нарушавам , вадя разпечатка , пиша по ЧМРто и често минавам с предупреждение като съм с фриго. Не се правя да дявол да ги лъжа куките и съответно те са по-толерантни .
ПП. Българска или западна фирма е това?

Неактивен Talitali

• *
  • *
« Отговор #14 -: 31 Януари 2019 год. 18:56 часа »
Да, утре връщам ключове и чао или работя по регламент или има други фирми. Не рискувам да нарушавам. Фирма бг, шефове сърби, работим в италия. Интернационал фирма😂😂😂

Чрез Бърз отговор, можеш да използваш bulletin board код и усмивчици, както и при обикновен отговор.

Забележка: Тази публикация първо трябва да бъде одобрена от модератор.
Име: Ел. поща:
Потвърждение:

* Последни мнения

Re: Странно нарушение от boroman21
[12 Февруари 2019 год. 00:55 часа]

Re: Странно нарушение от Bro Bo
[11 Февруари 2019 год. 21:51 часа]

Re: Странно нарушение от boroman21
[09 Февруари 2019 год. 20:32 часа]

Re: Странно нарушение от Bro Bo
[09 Февруари 2019 год. 11:13 часа]

Re: Двойка при 3.5т от Hell4hustler