Автор Тема: Как се кара икономично или науката за положението на педала  (Прочетена 41077 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

JoroBoro

• Гост
Видях, малко след поста ми. :) Мръдни го там, моля  :D

Неактивен Форумният маневрист

• Временно отсъстващ
  • Професионален шофьор
  • Публикации: 242
  • С лекарска забрана за влизане във форуми ;-)
Райдере, аз се замислям сега, понеже безусловно знам, че разход по компютър и разход по нафтоколонка е различен, та се замислих, защо показва такива невероятни разходи твоя Премиум.
Може ли да изложа едно предположение, разход среден по бордкомпа се влияе не от целия курс, а от последните да речем 50 км. (или повече или по малко). В тоя ред на мисли, възможно ли е да ни прожектираш филм, при който моментния разход е образуван от последните ти примерно 50 км, при които си пускал, както да де пример по-рано от монблан към италия, където всички знаем, че е яко надолнище.
Оня ден зареждах Премиума и сметнах разхода по класическия метод, заредени литри делено на изминати километри и излезна 32.3, при 10 тона в едната посока и 26 в обратната, и откровено не съм карал икономично... ама колко и да го сваля.. до към 30, по надолу нема как да стане, мислим...

Неактивен driver1

• Професионален шофьор
  • Публикации: 888
   Тъй като Райдера си пада по киноизкуството, ще му предложа да направи една снимка на дисплея си в мястото за средния разход на камиона, откакто е станал на камион?

diyodi

• Гост
В клипа който е качил, мисля че са 400 и няколко. Аз сигурно и по влекач не мога го смъкна толкова.

Неактивен rider777

• Професионален шофьор
  • Публикации: 624
Премиума отчита само от последното нулиране,,, за жалост няма показания за целия разход откакто е станал камион а и на мен ми е интересно да разбера как е бил каран,,,,,,    като го купих брояча му показваше 2800 км от нулиране и разхода беше към 27 мисля, което ме наведе на мисълта, че камиона е икономичен и затова взех точно него от десетината камиона, които разпродаваше холандеца. А вече в мои ръце са правени доработки с цел икономия, които засега работят ;-)    А и едно от важните условия за икономично каране си е задкормилното устройство ;-)

dinko_ferrari

• Гост
Вчера с един Аксор на 500хил.км. минах 485км с 135л.Бях натоварен доста сериозно този път.Имах градско и 30 мин в едно задръстване.Мисля че се пада около 27.8/100 което не е толкова лошо като се има предвид товара, камиона и маршрута.

m@n

• Гост
Аз карам така първите два три километра и следващите няколкостотин км. компенсирам с икономично каране.

http://www.youtube.com/watch?v=4st3_ozfsjI

ivopifeca

• Гост
Доработки,моработки...абе некой си се забавлява,като ги фърга тия измислици,таш.к да става време да минава.

• Временно отсъстващ
  • Професионален шофьор
Ако сте излгедали клипа, ще видите, че на два пъти в продължение на спускането камиона преминава на NEUTRAL GEAR, демек изключва от скорост.
Айде още да ми спорят някои, че от скорост не се изключва. И като пиша, че дизайна на камиона следва манталитета на шофьорите (един друг волво клип, дето камиона помни как шофьора подава газ на точно определен баир), аз не се шегувам. Много стриктно се следи как се кара, не случайно се слагат тези FLEET Board устройства в камионите, които следят абсолютно всички параметри по шофирането, пращат се в аналитични звена и се изучават. Тук едни колеги ви изпратиха снимки на класациите на шофьорите с поне 15 параметъра. А има сигурно още поне 50 които си ги следят специалистите.
Така че изключването от скорост е абсолютно задължително за понижаване на разхода. И не да се пуска баира на Ница на неутрална. Търси се ефекта от дълги спускания с малка денивелация. Прекалено стръмните баири не са толкова чести и тях не ги коментираме. На тези баири не се изключва (желателно е), макар, че зависи, всеки си знае.

dinko_ferrari

• Гост
Графиката показа изключване от скорост, но това не е ли само при включен ретардер?Тоест само при спускания с включени забавящи системи има вариант автоматика да ти изключи от скорост.Имайки предвид днешното ниво на ретардерите съм съгласен да ми изключи, ама иначеееее....ебал съм ти икономията като спра в дерето. :o :o :o

Неактивен driver1

• Професионален шофьор
  • Публикации: 888
Динко, той има предвид изключване при продължителен, но съвсем лек наклон за да се избегне спирачният ефект на двигателя. Предполага се, че разхода на празен ход в този случай ще се компенсира от по-късното подаване на газ.  При сериозен наклон, едно, че е опасно и второ - няма как да е по-икономичен режимът на празен ход пред режима на компресиране на въздух в цилиндрите.

• Временно отсъстващ
  • Професионален шофьор
Динко, той има предвид изключване при продължителен, но съвсем лек наклон за да се избегне спирачният ефект на двигателя. Предполага се, че разхода на празен ход в този случай ще се компенсира от по-късното подаване на газ. 
Най-накрая някой да разбере какво пиша. И не се предполага, а е точно така :)
Динко, мога да ти кажа, че и при ритардер и при спирачки, като не можеш да спреш, просто не можеш. Изключваш когато си сигурен и познаваш и следиш в далечина какво става. Не се изключва на всяка цена.
 Например бях изтръпнал на един як наклон в сърбия, с два изолирани спирачни апарата и липса на спирачки на ремаркето като цяло. Само на влекач... дърпам ритардер, ръгам на по ниска, ставам прав на педала на спирачката - не спира. А иде завой...
Това е страшно...  После 1 час не мога да карам и ми изтръпнали краката и ръцете от страх
Ех, че не ще един колега да се включи да ви поразкаже и той това-онова.. :)

Неактивен rider777

• Професионален шофьор
  • Публикации: 624
Това с изключването си е веселба,,,, преди петнайсетина години от Белград посока София си спускам смело и смахнато с над 150 и изведнъж гледам пред мен някакво тъпо ченге започва да размахва някаква палчица и се опитва да се метне под камиона а аз даже не натиснах спирачките, защото щеше да пламне феродото и гледам в огледалото, че тръгва след мен една от тия яките полицейски Застави дето успя да ме настигне и изпревари чак, когато свърши спускането и си бях с 90, та тия двамата минаха пред мен и като по американските филми си ме спряха за рекет.

V8

• Гост
Най-накрая някой да разбере какво пиша. И не се предполага, а е точно така :)
Динко, мога да ти кажа, че и при ритардер и при спирачки, като не можеш да спреш, просто не можеш. Изключваш когато си сигурен и познаваш и следиш в далечина какво става. Не се изключва на всяка цена.

Аз нямам твоя опит, но ще ти цитирам какво пише в "Учебно помагало за квалификация на водачи на ППС за превоз на товари"-2014, в часта Практически ситуации (Казуси) с отговори:

Казус 4. Вашият всекидневен маршрут е по хълмиста местност с множество изкачвания и спускания. Посочете най-икономичния начин на движение при спускане по наклони и се аргументирайте.
Отговор:
При спускане по наклон не трябва да се изключва от скорост. При изключване от скорост двигателят ще продължи да работи на празен ход и ще разходва гориво. Ако при включена предавка се отнеме газта, в цилиндрите не се впръсква гориво и разхода е нулев.

Автори на помагалото са трима инж. един доц.д-р и един д-р. Двама от тях са с немски имена.   :D

Чрез Бърз отговор, можеш да използваш bulletin board код и усмивчици, както и при обикновен отговор.

Забележка: Тази публикация първо трябва да бъде одобрена от модератор.
Име: Ел. поща:
Потвърждение:

Икономично шофиране на Volvo

Започната от micyriФорум Новини за камиони и коли

Отговора: 1
Прегледи: 2582
Последна публикация 22 Август 2016 год. 20:40 часа
от micyri
Икономично каране!

Започната от micyriФорум Видео клипове от професията

Отговора: 7
Прегледи: 4936