Автор Тема: Как се кара икономично или науката за положението на педала  (Прочетена 34956 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

diyodi

• Гост
Интересна тема,изчетох всички страници назад,но имам чувството,че някои от колегите не искат да издадат "формулата" на икономичното каране. Както при всяко нещо,така и тук си има тънкости - говори се за "задкормилното устройство", допълнителни инсталации и т.н. Общо взето само се загатва и дотам. Това българите сме малко странно племе...
А клиповете изгледа ли? Райдъра цяла лекция има. И е прав. Трябва да го има и вътрешното усещане. Не чак да усещаш всеки такт на буталото. Газта почти да не я пипаш. Да не се кара агресивно. Плавно ускорение. Много са нещата.

ivopifeca

• Гост
Колкото по малко ползваш педала на газта и спирачката,толко си по икономичен ;)

Неактивен Форумният маневрист

• Временно отсъстващ
  • Професионален шофьор
  • Публикации: 224
  • С лекарска забрана за влизане във форуми ;-)
Колкото по малко ползваш педала на газта и спирачката,толко си по икономичен ;)
Я рисувах диаграми, писах... тоа го каза с 1 изречение :)

Дино

• Гост
И така не е.Уж икономично карам но не на всяка машина се получава,явно трябва да си паснеш с машината.Дафина 430 и Ивеко 360 ми дават разход почти еднакъв,вървеж колко си може що тук нема тормоз за икономия.Ивекото с 5-6 литра по добро по един и същ маршрут и еднакъв товар,стари модели са но и новите не слизат надоло от тоя разход тежък е пътя Апенини теснотии абе Италия от всичко по-малко и познаването на маршрута не ми дава кой знае колко голяма разлика.Диаграмата дава идеалната мощност на двигателя и за да си в идеални обороти не винаги е възможно,ясно е че неправилната работа със среден и десен педал от значение,за мен по-мощното добро къто има изкачване иначе в равното са еднакви като разход а и товара си е около 30 тона.

ivopifeca

• Гост
Не е по добро мощното винаги при изкачване...

loshdancho

• Гост
За да  е малък разхода има 4-основни фактора, който са взаимно свързани.
1. камион
2. шофьор
3. маршрут
4. товар
 Камиона трябва да е съвършено технически изправен, гуми, спирачки, двигател, окачване, въздух, спойлери, та даже и осветление за през нощта. Не трябва да загрява дори при критично ниски обороти на катерене и висока температура на околният въздух. С две думи трябва да е перфектен за да  позволи каране на 100%. Иначе не можеш да постигнеш оптималното.
 Шофьора трябва да е запознат с камиона и неговите възможности. Криви на въртящ момент и мощност,  време и разстояние за спиране, устойчивост. за да може да го ползва на 100%. всяко едно колебание, изпускане, забавяне се наказва с грамове на секундата. Квалификацията е от основно значение за разхода,  трябва да не го е страх да кара така, че да ползва инерцията дори за качване на леки баири. Да знае къде как да шофира.
 Маршрута е важен да се знае за да се ползва камиона така, че да може да се ползва инерцията за намаляване на разхода. всяко едно колебание, се наказва моментално. Не съпоставимо е сравняването на разхода за два и повече отделни маршрута.
Всеки един камион е създаден за определен товар и дестинация(маршрут)  там е ефективен на 100%. шофьора трябва да може да планира своя маршрут така, че да е най ефективен.
 Товара трябва да бъде съобразен с възможностите на камиона и укрепен както трябва за да може да се ползват възможностите на камиона по маршрута. Всяко едно разминаване от изискванията води до неправилно (забавено) шофиране, което се наказва на колконата.
    Ако приемем, че имаме идеалната ситуация с изправен камион укрепен товар и правилно преценен маршрут... единственият и най-важен фактор остава шофьора, което е променлива велечина от 0- до безкрайност.

Ето и няколко начина да свалите разхода.
 1.потегляне и набиране
 2. изпреварване и дистанция
 3.средна скорост
 4.катерене на баири
 5. намаляване и спиране
 6.движение в завой
 7. спускане и спиране

Потегляйте плавно на възможно най-ниските обороти, набирайте плавно  като не прескачате предавки, изберете момент на превключване , в който след превключването оборотомера ще застане в най-долната част на зелената зона. Следете показанията за моментен разход и налягане на турбината по време на набирането, стремете се така да набирате, че камиона да не е под напрежение и да има чувството, че не е под товар.
 Много хора не знаят как и кога да изпреварват... За да  се предприеме маневрата изпреварване трябва да се познава маршрута и да има видимост.  Не застигайте  превозното средство преди вас ако това се получи няма смисъл да започвате да ускорявате  екстремно.   Оставете дистанция стъпете малко на осовата линия  и следете  насрещният трафик, предвидете  скоростта на последният автомобил от насрещно движещите се и започнете да набирате предварително. В момента, в който се разминете с него  трябва да сте набрали инерция и скорост и да започнете изпреварването. Ако направите това плавно сте шампиони ако не можете по-добре изчакайте на дистанция поне 25 метра зад колата пред вас.
 Средната скорост е тази в която е най икономичен според обороти и натоварване камиона, това е обикновено в началото на зелената зона на оборотомера, ако по някаква причина ускорите с по-голяма скорост я поддържайте с минимално натоварване (натискане на газта)  за по дълго време , но не превръщайте това в цел. следете моментният разход и налягането на турбото.
 Катеренето на баири се дели на няколко основни типа:
1. тип са малките баири (хълмове, мостове и т.н.), които се превземат с използване на инерцията и отнемане на газта съчетано с сваляне  на предавки. бъдете спокойни след като го прехвърлите теглото на камиона ще си свърши работата и ще наберете 90% от предишната скорост. Газ се подава при спускането, а не при изкачването. Е създавате предпоставки за колона след вас....
 2. Катерене  продължителни  дълги баири. Наберете плавно максимална скорост , Тя трябва да се постигне точно преди началото на баира не 500м или 1км преди това. Стъпете на педала на газта  да опре в пода. Все пак катерите баир и всеки един Нютон е нужен. Отлагайте  момента на превключване до необходимото,  не превключвайте предварително. Използвайте въртящият момент,  а не мощността  обикновенно е към 1050-1150об/мин. ако камиона не може да върви на тези обороти свалете предавка докато стигнете нужната на която  ще може да се движи на тези обороти.( погледи фактора камион...Изправен!!! иначе не е постижимо).  Последните метри  преди билото може да преминете на първият тип катерене за да използвате инерцията и спестите няколко грама. По описаният начин средната скорост на катерене пада с 10-15км/час. но това е икономичният вариант. Спортният е свързан с използване на мощноста 1500-1800об/мин. и е свързан с допълнителен разход на гориво.
 3.Екстремните баири са такива, че  при смяна на предавка и попадане на камиона в оптимален режим се получава турбо дупка и тотална загуба на въртящ момент. Тоест превключвате и камиона спира или трябва веднага да превключите цяла предавка отново. Тука се катери като се използва мощността и камиона се държи на 1500-1800об/мин. (Трябва да познавате маршрута за да знаете къде и как да катерите).

Спускането е мястото за набиране на инерция,  ако се наложи след спускане да подадете газ... не сте ефективни. Отново идваме до използването на камиона на 100% и познаването на маршрута.
 Намалявайте от далеч, стремете се да  гледате до края на видимата зона(а не пред носа си) да предвиждате ситуацията и и да намалите използването на спирачките. Ако карате като трябва на кръгово -не са ви нужни спирачки.
Моят девиз е " Спирачката последното спасение на неграмотника".

• Временно отсъстващ
  • Професионален шофьор
Браво бе Данчо!!!
Ей така се прави!Мнението го направих с удебелен шрифт, за да се чете и бързата връзка на темата ще води към именно този текст.
100% качествен пост! Благодаря, надявам се и от името на колегите!

Впрочем има много да се коментира от тук натам.
Например, как ли не се опитвах да обясня на бившия ми шеф, а именно: "Не трябва да загрява дори при критично ниски обороти на катерене и висока температура на околният въздух".
Това го потвърждавам. От Скания - В.Търново казват същото под клетва!

Неактивен martinis

• Професионален шофьор
  • **
  • Публикации: 116
Браво и от мен - респект за този пост! Дай боже повече такива писания за сметка на глупости...  :)
Кучета не са ме хапали, само хора.

Неактивен rider777

• Професионален шофьор
  • Публикации: 624
Спирачката последното ,,,,,,,,,,,,,,, Евала Данчо,,,,, много малко хора са стигали до тези заключения, които са правилните ,,,

loshdancho

• Гост
Икономичното каране съобразено с правилата е нещо много изморително и натоварващо, съчетано със съвременните изисквания за спазване  на време и разстояние е почти непостижимо.
Тука имам друг девиз:
Карам - бързо , внимателно и икономично....Възможни са само две от опциите в комбинация.

Неактивен rider777

• Професионален шофьор
  • Публикации: 624
Данчо, добрият шофьор кара БЪРЗО, ВНИМАТЕЛНО и ИКОНОМИЧНО  едновременно ,,,,,

berger

• Гост
Алооооооо Дан4ооо забрави фактор НАФТА само да подсетя профитата.  8)

• Временно отсъстващ
  • Професионален шофьор
Много правилно. Фактор нафта обаче има значение когато е същия шофьор с различно гориво. Тук в случая разглеждаме с една и съща нафта, независимо колко е гадна, мръсна и прочие, да направиш добър разход на гориво. Иначе да, нафтата е важен фактор.

Айде да коментираме разни добавки, след като станаха ясни техниките за каране? Мнения?

berger

• Гост
Че кои е в гюма и знае дали е една и съща ?

• Временно отсъстващ
  • Професионален шофьор

Тук на вниманието на колегите, една от седмичните извадки на DHL, и може би най-доброто ми постижение.
Графите са както се вижда: 1. Изминато разстояние 2. Икономия 3. Процент работа на мотора на място  4. Рязко ускорение   5.Рязко спиране   6. Процент каране по инерция   7. Процент време в превишена скорост  8. Други точки  9. Общо отнети точки от резултата   10. Общ резултат на водача.

2. Икономията е дадена в километри за 1 литър
3 и 4. Ускорението и спирането са минимум време за 100 метра
6. Карането по инерция се насърчава, но учудващо не брои ако си на темпомат. Брои се само ако си на педал
7. Превишената скорост се брои след 14-тата секунда с 90 км/ч, макар позволената да е 60 мили или 98 км.
8. Други точки незнам какви са тези...
9. Общо отнети точки е сбора от всички грешки в проценти

Аз като почнах им казах на началниците, че ако съм в челни позиции ще е ОК, но хич няма да си давам зор. Докато в един момент без зор съм горе-долу добре, но няма шанс да ида напред в класацията. Викам си... как тия гяволи карат бе мамка му? И се започна...
Гасене на двигателя на червен светофар. Каране предимно на педал, избягване на темпомат.. Закачване на ремарке и веднага тръгване, за да няма работа на място....Каране по инерция до кръговото и правене на опашка зад мен.   
Глупост след глупост... Резултата е както се вижда 96процента. Можех и 98 да направя, но да речем не трябва да ме пращат на определени места, че има тежък трафик. С това си каране, ако бях на изпит за книжка, никога нямаше да стана шофьор. А първите трима са си винаги там, не знам какви роботи и компютри са.
Извода ми е: Карайте си както се чувствате комфортно, па кво ще да е.

За себе си поне се радвам, че както и да карам, под 85 процента никога не съм падал, което за DHL  е добре.

Чрез Бърз отговор, можеш да използваш bulletin board код и усмивчици, както и при обикновен отговор.

Забележка: Тази публикация първо трябва да бъде одобрена от модератор.
Име: Ел. поща:
Потвърждение:

Икономично шофиране на Volvo

Започната от micyriФорум Новини за камиони и коли

Отговора: 1
Прегледи: 1968
Последна публикация 22 Август 2016 год. 20:40 часа
от micyri
Икономично каране!

Започната от micyriФорум Видео клипове от професията

Отговора: 7
Прегледи: 3982