Анкета

Как да натискаме педала за да не загряват спирачките?

Няма значение как
Леко притиснати, но постоянно докато се спуска
Силно, но кратко притискане на педала когато е необходимо

Автор Тема: Въпрос за използването на работната спирачка  (Прочетена 6303 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Форумният маневрист

• Временно отсъстващ
  • Професионален шофьор
  • Публикации: 242
  • С лекарска забрана за влизане във форуми ;-)
Една тема с анкетка. Мисля, че дискусията ще е много полезна за младите колеги, аз на времето съм си задавал такива въпроси, но има един мит, който искам да разсея.
При спускане и използване на работна спирачка, как е по добре да се натиска педала с оглед предпазването на системата студена. Знам, че в практиката има ретадреди, интердери, телми и прочие и спирачката е последното което се натиска, но да речем че липсват или не работят. Пък има и моменти когато не трябва да се ползва ретардер, а само работна спирачка, но това е друга тема.
Този въпрос не помня поставян ли е, но съм убеден, че има нужда, понеже има погрешна представа сред шофьорите за правилния отговор, поне като сме коментирали със стари колеги.
Може да се обосновете в темата и да отбележите верния според вас отговор в анкетата.

Неактивен rider777

• Професионален шофьор
  • Публикации: 624
Re: Въпрос за използването на работната спирачка
« Отговор #1 -: 13 Февруари 2016 год. 14:12 часа »
Натискаш яко докато не намали пре-достатъчно, сваляш на необходимата предавка и оставяш системата да изстива ,,,,,

• Временно отсъстващ
  • Професионален шофьор
« Отговор #2 -: 13 Февруари 2016 год. 14:19 часа »
Райдере, отговорите са горе в анкетата, долу можеш да се аргументираш. Въпроса не е как се кара правилно, а кога спирачките загряват повече или по-малко. Във въпроса е зададено че нямаш ритардери и други забавители. Само работна спирачка!
Айде разгледай случая със лека кола със издухан мотор и без компресия и много стръмно спускане, дето ще ползваш само средния педал.
===
Аз залагам на "Няма значение как". Ще загрее точно толкова колкото е необходимо да загрее за да задържи на желаната скорост.  Независимо колко често и силно, или колко плавно и постоянно притискаш.
В първия случай ще загрее повече за сметка на по-малкото разстоянието (време), а във втория случай ще загрее по-малко за сметка на по-дългото разстояние (време). Като умножиш, (мощност на спирачката Х време= изминат път) резултата е еднакъв.

Неактивен цецодебел

• Професионален шофьор
  • Публикации: 565
« Отговор #3 -: 13 Февруари 2016 год. 14:23 часа »
Натискаш яко докато не намали пре-достатъчно, сваляш на необходимата предавка и оставяш системата да изстива ,,,,,
БЕЗ ретардери и т.н това е начина твърдо!
С условие че глезотиите не бачкат!
Карам бавно! Изчаквам пенсията !

Балкански

• Гост
« Отговор #4 -: 13 Февруари 2016 год. 14:53 часа »

И аз съм на това мнение като Иво,но по някога пак се засилва независимо от предавката и се налага пак да се използва и педал с кратки натискания за поддържане на нормални обороти на двигателя.
  За анкетата съм за отговор 3.),но без силно.

Неактивен цецодебел

• Професионален шофьор
  • Публикации: 565
« Отговор #5 -: 13 Февруари 2016 год. 15:26 часа »
Айде Тодоров ;DЩо сега с тия формули бе бате ? Райдера ти го каза :КАТО НАТИСНЕШ сменяш скороста ,иначе няма никакъв смисъл като  въпрос ,или аз не го разбирам ..... ако си издухал  ;D ...на първа
Карам бавно! Изчаквам пенсията !

Балкански

• Гост
« Отговор #6 -: 13 Февруари 2016 год. 15:31 часа »
А каква е разликата ако не го натискаш на тласъци, а постоянно? Има ли разлика от гледна точка температурата?
Жокер: Температурата е производна на извършената работа. Много работа=много отделена температура и обратно. Къде е разликата?
Не цъкате в анкетата колеги :)
Май само Цецо разбра въпроса, сега остава и да отговори :)

Аз мисля,че има разлика,защото ми се налагаше често да карам на "магнит" и тогава ми се налагаше да пробвам всякакви варианти понеже VEP-спирачката не работеше.
   Винаги когато бяхме товарени тотала беше 40Т.+,когато пробвах варианта с постоянно леко натисната спирачка алармата за загряла спирачна система се включваше по-рано от колкото при другия вариант дори в повечето случай въобще и не се включваше,говорим за едни и същи условия като терен,тонаж  и предавки.
  Не твърдя,че моето мнение е вярното,просто камиона показваше такива данни,но дори и да се случеше прегряване във втория вариант системата се връщаше в нормален режим на работа за доста по кратко време,което пък от своя страна говори за по-ниска температура на самите спирачни апарати.

Неактивен rider777

• Професионален шофьор
« Отговор #7 -: 13 Февруари 2016 год. 15:43 часа »
Почнаха формулите,,,,, явно ли липсва Миндилко Дебилчев ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,    натискаш яко и пускаш,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,     дръж я постоянно леко натисната и после разказвай :-))))

• Временно отсъстващ
  • Професионален шофьор
« Отговор #8 -: 13 Февруари 2016 год. 16:02 часа »
Добре, щом болшинството така смята :)
За мен нема разлика, пробвал съм, макар че малко ме е било страх да не стане нещо. На скания, не знам дали имат такава аларма, но нямаше никакъв ефект върху спирачките. Разбира се било е еднократно, за експеримента, на Витиня посока Ботевград, голямото пускане.
Опитах се малко да ви рабучкам мисленето :) ама явно ви се не играе шах

Predatorst

• Гост
« Отговор #9 -: 13 Февруари 2016 год. 19:25 часа »
Формулата за извършена работа ок ама като галиш спорачката и държиш постоянно съответно си грее постоянно а като натиснеш яко но за кратко и върнеш скорост спирачката почива поече време тоест охлажда се повече време.Всеки който е карал пистов мотор много добре знае кога загряват пвече спирачките,няма аларма ама на високи скорости машината не спира по същия начин,за изразходеното гориво е друг въпрос обаче

loshdancho

• Гост
« Отговор #10 -: 13 Февруари 2016 год. 20:17 часа »
Според мен се натиска  докато усетиш промяна в скоростта и пускаш. Има подробност в разпределението на спирачното усилие... кранове осигуряващи закъснение на влекача и разпределящи спирачното усилие според натиска върху оста.
Получава се разпределение на спирачното усилие според натоварването. Но то не е константна величина.Сложете и неравномерната амортизация и износване на апарати, дискове, феродо. В един момент може да се окаже , че при плавно и внимателно и продължително натискане може да нагрее само ремаркето или влекача.

За това  натискам да намали и да хванат всички и ако трябва скорост  надолу за да не ги натискам повече.
 Но правилното е бавно от горе и  с моторна после само качвам скорости...долу съм торпила ама спъначките ледени.

Неактивен nikita

• *
  • *
  • Default Avatar
  • Публикации: 6
« Отговор #11 -: 13 Февруари 2016 год. 23:07 часа »
лека му пръст на тате,казваше на която качваш една надолу слизаш,това е без екстрите

Неактивен rider777

• Професионален шофьор
« Отговор #12 -: 13 Февруари 2016 год. 23:31 часа »
Това за предавката на която качваш и после да слизаш на нея я чух от баща ми още когато бях в детската градина, нищо, че баща ми не е виждал камион от близо ,,,, точно това е правилното.  Май месец 87ма взех Ц категория и веднага почнах в Инжстрой на самосвал и си го карах като лека кола, газ- спирачка,,, после продължих с този стил докато 98ма не започнах на двойка с Ангел Темерута от Пещера и въпреки, че беше адски неприятен тип от него научих много за шофирането,,,, та той ми каза за спускането да се натиска яко и после да я оставиш да се охлажда и е точно така,,,,,,,,,   на колко спускания сме виждали всички парчета от дискове и накладки с изгоряло феродо разпилени по пътя,,,,,,,,,,,,,,,,,  карайте внимателно !!!!

loshdancho

• Гост
« Отговор #13 -: 13 Февруари 2016 год. 23:46 часа »
Не Райдър, в днешно време се пуска поне скорост на долу от тази на която катериш, че понякога и повече.
Турбини с геометрия, колери като на краз радиатора, цял табун коне под капака...ма надолу ако нема ретарер...само келавата моторна не отговаря на мощността на катерещата предавка.

Неактивен rider777

• Професионален шофьор
« Отговор #14 -: 14 Февруари 2016 год. 00:12 часа »
Зависи от тонажа ,,,,, ако съм празен пускам с 150 ,,, е зависи и от терена де,,,, с 25 тона съм пускал и с 180 ама на А 89 на един дълъг участък без завои ,,, иначе, където има завои има на места, където спускам и с 20 ,,, много е специфично ама за над 350 000км съм износил само милиметър от предните накладки,,, задните са като нови, карам постоянно над 30 тона товар и само национали във Франция ,,, ,,,, защо не мога да вмъкна изображение ????   

Чрез Бърз отговор, можеш да използваш bulletin board код и усмивчици, както и при обикновен отговор.

Забележка: Тази публикация първо трябва да бъде одобрена от модератор.
Име: Ел. поща:
Потвърждение:

Въпрос за анекс за дейности

Започната от ivopifecaФорум Законодателство

Отговора: 147
Прегледи: 34625
Последна публикация 03 Февруари 2016 год. 12:39 часа
от Балкански
Нестандартен въпрос за кола

Започната от Форумният маневристФорум Нашите коли

Отговора: 21
Прегледи: 6302